Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkola nadal pod ochroną przed sąsiędztwem sklepów monopolowych

Elwira Kosweska
Z 65 do 70 zwiększono limit punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy Wyszków. Jednocześnie radni nie zgodzili się na to, by przedszkola zniknęły z listy obiektów chronionych.

Rada Miejska zajęła się nowelizacją przepisów, dotyczących zasad przyznawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Od 2009 roku w gminie Wyszków obowiązywał limit punktów sprzedaży detalicznej alkoholu na poziomie 65 i lokali gastronomicznych - 30. W związku z wyczerpaniem limitu, burmistrz zaproponował radnym zwiększenie go o 5 punktów sprzedaży detalicznej.

Druga proponowana zmiana w dotychczasowych przepisach miała dotyczyć tzw. obiektów chronionych. W 2009 roku radni określili, że sklepy i stoiska monopolowe nie mogą funkcjonować w odległości mniejszej niż 100 metrów od obiektów kultu religijnego, cmentarzy, przedszkoli, szkół, internatów i burs, szpitali. Burmistrz zaproponował radnym wykreślenie przedszkoli z listy obiektów chronionych. Z takim wnioskiem wystąpiła do władz miejskich w lutym Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem". Od wielu lat prowadzi ona sklep ze stoiskiem alkoholowym przy ul. Sikorskiego w Wyszkowie. Dwa lata temu w sąsiedztwie (dokładnie w odległości 75 metrów) otwarto niepubliczne przedszkole. W czerwcu PSS kończy się zezwolenie na sprzedaż we wspomnianym sklepie alkoholu. W świetle obowiązujących przepisów Spółdzielnia nie może otrzymać ponownie koncesji, bo nie oddziela jej od przedszkola wymagane minimum 100 metrów. Dlatego PSS wystąpiła do burmistrza z wnioskiem o zmianę uchwały.

Wniosek podzielił miejskich radnych. O ile nie sprzeciwiali się zwiększeniu limitu punktów sprzedaży alkoholu w gminie, o tyle już wyjęcie przedszkoli spod ochrony prawnej budziło ich wątpliwości. Komisja oświaty była wprost przeciwna takiemu rozwiązaniu. Radny Jan Abramczyk także obawiał się, że to będzie prowadziło do dalszej liberalizacji przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu.

- Właściciel przedszkola wiedział, że w sąsiedztwie sklep z alkoholem i mu nie przeszkadzało - zauważyła Lucyna Sosnowska.

Radny Stanisław Nasiadko pytał, kto zezwolił na taką lokalizację przedszkola?
- Przecież prawo powinno działać w dwie strony. sklep istniał tam wcześniej. Kto tam zezwolił na przedszkole w odległości mniejszej niż 100 metrów? - pytał.

Burmistrz Adam Warpas wyjaśnił, że to placówka niepubliczna, nie wymagająca zgody gminy na prowadzenie działalności.

Radny Wojciech Rojek przypomniał, że już raz, kilka lat temu, gmina na wniosek PSS "Społem" wyjęła spod takiej ochrony przychodnie zdrowia.
- Może od razu wszystko wykreślić i nie robić precedensów? - wnioskował, ale wniosek został odrzucony, gdyż gmina musi określić zasady usytuowania punktów sprzedaży alkoholu. Do przegłosowania nowych zapisów przekonywał radnych burmistrz.

- Wprowadzając ograniczenia, hamujemy rozwój gospodarczy. Czy nie tworzymy tu sztucznych barier? Moim zdaniem odległość sklepu z alkoholem nie ma wpływu na demoralizację przedszkolaków - mówił Grzegorz Nowosielski.

Radni dosłownie jednym głosem (9 za, 8 przeciw, 3 wstrzymujące się) przyjęli poprawkę do projektu uchwały, w której zdecydowali o zwiększeniu limitu zezwoleń z 65 do 70 i pozostawieniu przedszkoli na liście obiektów chronionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki