Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Grażyna Maria Świątecka honorową obywatelką gminy Myszyniec. Uchwałę o nadaniu tego tytułu rada miejska podjęła 29.11.2021

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
UM w Myszyńcu
29 listopada 2021 roku Rada Miejska w Myszyńcu podjęła uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Myszyniec profesor Grażynie Marii Świąteckiej.

Grażyna Maria Świątecka to rodowita myszynianka, która, jak czytamy na www.myszyniec.pl

...rozsławia Myszyniec i Kurpie w całym kraju. Przez udostępnienie fotografii wykonanych w czasie pobytu rodziny Świąteckich w Myszyńcu przez ojca Pani Profesor, Witolda Świąteckiego i przekazanie wspomnień z przedwojennego Myszyńca, w formie książki „Mój Myszyniec” okazała swoje szczere przywiązanie do miejsca urodzenia i szczęśliwego dzieciństwa. W czasie pobytu w Myszyńcu w lipcu tego roku z związku z otwarciem wystawy fotografii pod tytułem „Często powraca do mnie w snach …Przedwojenny Myszyniec w fotografii i wspomnieniach rodziny Świąteckich” Pani Profesor pokazała, że Myszyniec i Kurpie stanowią dla Niej najważniejsze miejsce na ziemi.Rada Miejska, nadając tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Myszyniec”, wyraża tym samym podziękowania i wdzięczność za promocję naszego miasta i gminy, za działalność w sferze dziedzictwa kulturowego i materialnego Kurpiowszczyzny oraz za aktywną postawę i okazywaną miłość do naszej małej ojczyzny – Kurpi.

Grażyna Maria Świątecka urodziła się 27 listopada 1933 r. w Myszyńcu w rodzinie nauczycieli Witolda i Emilii Świąteckich. Profesor nauk medycznych, kardiolog, nauczyciel akademicki i działaczka społeczna, Dama Orderu Orła Białego w 1940 r. została wywieziona wraz z rodziną w głąb Rosji. W 1945 r. powróciła do kraju. W 1958 r. ukończyła Studia Medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1966 r. doktoryzowała się. W 1984 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. W 1994 r. otrzymała tytuł profesora nauk medycznych. Specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych oraz kardiologii. Była organizatorem i kierownikiem II Kliniki Chorób Serca (1992–2004) oraz dyrektorem Instytutu Kardiologii (1999–2004). Jest autorką i współautorką kilkuset publikacji naukowych. Współtworzyła i pełniła funkcję redaktora naczelnego periodyku „Elektrofizjologia i Stymulacja Serca”. Wchodziła w skład zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współorganizowała pierwszy w Polsce społeczny Gdański Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”. W 1992 r. zainicjowała utworzenie Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej, którego została prezesem. Za swoje osiągnięcia została odznaczona: Orderem Orła Białego, Złotem Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Gloria Medicinae przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Lekarskie oraz Krzyżem Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki