MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci plebiscytu Futurist of The Year 2024. Wyróżniono wybitnych zasłużonych dla przyszłości

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Plebiscyt Futurist of The Year 2024 wyłonił nagrodzonych w dziewięciu kategoriach: Astronomia, Gospodarka, Bankowość, Medycyna, Technologia, Filozofia/Psychologia, Cyberbezpieczeństwo, Energia i Charytatywność. Nagrody wręczył dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika organizatora plebiscytu i kongresu Futurist of The Year.

Statuetkę Futurist of The Year stanowi astrolabium pierścieniowe – najbardziej skomplikowany instrument obserwacyjny Mikołaja Kopernika, symbolizujący dążenie ludzkości do poznania każdego obszaru wszechświata.

Laureatami pierwszego plebiscytu Futurist of The Year 2024 zostali:

ASTRONOMIA
Dr hab. Maciej Mikołajewski – polski astronom i popularyzator nauki, znany ze znaczącego wkładu w badania gwiazd zmiennych i aktywności słonecznej. Jest laureatem między innymi Nagrody im. Włodzimierza Zonna przyznanej przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Medalu Kopernikańskiego.

GOSPODARKA
Tomasz Biernacki – przedsiębiorca, menedżer, założyciel oraz współwłaściciel Dino Polska. W 2021 roku zajął drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków według magazynu Forbes.

BANKOWOŚĆ
prof. Paul Krugman – ekonomista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (2008), twórca teorii wyjaśniającej zjawiska związane z m.in. z procesem globalizacji oraz nowej teorii handlu międzynarodowego.

MEDYCYNA
Beata Drzazga – założycielka i prezes BetaMed S.A., największej firmy medycznej w Polsce. Uważana za jedną z najbardziej wpływowych przedsiębiorczyń w kraju.

TECHNOLOGIA
Michał Świerczewski – przedsiębiorca, właściciel i prezes firmy X-kom – jednej z największych sieci sklepów komputerowych i elektronicznych w Polsce.

FILOZOFIA/PSYCHOLOGIA
Dr Jordan Peterson – profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto. Jest autorem książek: „12 zasad życia: Antidotum na chaos”, „Poza porządkiem: 12 kolejnych zasad życia”.

CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Jarosław Królewski – naukowiec, programista, przedsiębiorca i aktywista sportowy. Prezes i współzałożyciel firmy IT Synerise – jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm na świecie w dziedzinie sztucznej inteligencji i big data.

ENERGIA
Wojciech Dąbrowski – były prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Polityk, samorządowiec i menedżer. Twórca nowej strategii zakładającej uzyskanie neutralności klimatycznej PGE do 2050 r. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę nagradzającym wkład w rozwój ciepłownictwa w Polsce.

CHARYTATYWNOŚĆ
Rafał Brzoska i Omenaa Mensah – przedsiębiorcy i filantropi zorganizowali pomoc dla Ukrainy: „Konwój Polskich Serc” i prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej. Wsparli kampanię Fundacji „Wolne Miejsce” pod hasłem „Wigilia dla Samotnych”.

Kapituła plebiscytu zdecydowała również o przyznaniu NAGRÓD SPECJALNYCH następującym osobom:

prof. Didier Queloz – światowej sławy astronom, profesor fizyki na Uniwersytecie w Cambridge oraz na ETH w Zurychu. W 1995 roku, razem z prof. M. Mayorem, odkrył pierwszą egzoplanetę (planetę spoza Układu Słonecznego). W 2019 roku, razem z J. Peebles’em i M. Mayorem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Jonathan Brill – futurolog, naukowiec i publicysta. Według magazynu Forbes jest „najlepszym futurologiem na świecie”, a wg. Harvard Business Review „wiodącym architektem transformacji”. Magazyn Inc. nazwał Brilla „legendą futurologii Doliny Krzemowej”.

prof. John Tasioulas – naukowiec, profesor etyki i filozofii prawa. Kieruje Instytutem Etyki Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest członkiem Zespołu ds. Przyszłości Nauki i Techniki przy Parlamencie Europejskim oraz członkiem Wysokiego Komitetu Doradczego ds. Sztucznej Inteligencji przy Premierze Grecji.

dr Michael L. Brodie – profesor uniwersytetu w Harvardzie. Zajmuje się Data Science, bazami danych, systemami rozproszonymi, sztuczną inteligencją i zastosowaniem podejścia multidyscyplinarnego w rozwiązywaniu problemów. Autor ponad 200 artykułów i 7 książek z zakresu zaawansowanych technologii.

dr Dorothea Baur – założycielka i szefowa firmy Baur Consulting. Specjalizuje się w zagadnieniach odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju i etyce w biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem branży technologicznej i finansowej. Jest ekspertem w zakresie adaptacji wartości etycznych do strategii korporacyjnych.

prof. Mark Coeckelbergh – profesor filozofii mediów i technologii na Uniwersytecie Wiedeńskim, globalny ekspert i doradca ds. sztucznej inteligencji, robotyki i technologii. Jest członkiem Grupy Ekspertów ds. Sztucznej Inteligencji przy Komisji Europejskiej oraz Rady Etyki Sztucznej Inteligencji w UNESCO.

dr Ousmène Jacques Mandeng – założyciel i dyrektor Economics Advisory, związany z firmą Accenture świadczącą usługi w obszarze wdrożeń aplikacji finansowych, zwłaszcza w projektach związanych z pieniądzem cyfrowym banków centralnych Przez ponad 20 lat zajmował wysokie stanowiska w sektorze finansowym, m.in. w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Thomas Frey – futurolog, znany mówca futurystyczny i założyciel DaVinci Institute. Jest najbardziej nagradzanym inżynierem w IBM. Ceniony autor, twórca i osobowość „Future Like a Boss”. Twórca 17 firm.

prof. Peter C Bishop – profesjonalny futurysta, emerytowany profesor i były dyrektor studiów podyplomowych z zakresu Studiów Przyszłości na Uniwersytecie w Houston. Jest również założycielem i dyrektorem wykonawczym organizacji Teach the Future. Współautor książek: „Myślenie o przyszłości: Wytyczne dla strategicznego przewidywania” i „Nauczanie o przyszłości: Podstawy edukacji przyszłości”.

Komisja konkursowa Plebiscytu Futurist of The Year 2024 obradowała w składzie wybitnych osobistości świata nauki, naukowców, specjalistów i praktyków:

 • Prof. Marios Loukas, Prezes Amerykańskiego Towarzystwa Anatomów Klinicznych, Dziekan Kolegium Nauk Medycznych SGMK.
 • Prof. Peter C. Bishop, futurolog, były dyrektor programu Future Studies i profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston;
 • Prof. Saša Horvat – Dziekan Kolegium Filozofii i Teologii SGMK. Filozof Katedry Nauk Społecznych i Humanistyki Medycznej Uniwersytetu w Rijece;
 • Zofia Bugajna-Kasdepke, założycielka i prezes SEC Newgate CEE, lider w dziedzinie Public Affairs & Public Affairs;
 • Mgr. Inż. Nikola Bukowiecka, doktorantka University of Rhode Island (USA) w dziedzinie astrofizyki teoretycznej i kosmologii, naukowiec związana z Harvard University i PAN;
 • Agnieszka Kępińska-Sadowska, praktykantka i strateg ds. komunikacji i PR;
 • Grzegorz Piwnicki, znany jako „Forin”, artysta wizualny, grafik – autor ponad 200 okładek płytowych, twórca inicjatyw społecznych, laureat wielu nagród branżowych;
 • Karol Sadaj, menedżer specjalizujący się we wprowadzaniu firm i rozwiązań z sektora finansów i nowoczesnych technologii na rynek;
 • Łucja Woźnica, Kierownik Branży w Google, ekspert w zakresie marketingu cyfrowego, public relations i sprzedaży online;
 • Anna Żywiołek, Relationship Manager w Julius Baer Bank & Co. Ltd. w Zurychu, ekspert w branży finansowej i bankowej;
 • Philipp Eichholzer, ekspert w branży mediów, specjalizujący się w dziedzinie sztucznej inteligencji, Dyrektor ds. Międzynarodowych i Rozwoju w Szkoła Wyższa im. Mikołaja Kopernika SGMK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Laureaci plebiscytu Futurist of The Year 2024. Wyróżniono wybitnych zasłużonych dla przyszłości - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki