Pogrzeb Ludwiki Gołąbek ps. Ludka - harcerki Szarych Szeregów, sanitariuszki i łączniczki Powstania Warszawskiego. 23.12.2021

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Udostępnij:
Pani Ludwika 29 września 2021 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do śmierci 16.12.2021 mieszkała w Laskach Szlacheckich. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Legionowie 23.12.2021. W uroczystym nabożeństwie żałobnym, które odbyło się w kościele pw. św. Jana Kantego w Legionowie w asyście wojskowej, wzięła udział również delegacja z gminy Czerwin, składająca się m.in. z wójta, dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie, reprezentacji Rady Rodziców oraz młodzieży szkolnej tworzącej poczet sztandarowy.

Ludwika Gołąbek z domu Romanowska urodziła się 5 września 1926 r. w Śniadowie. Była córką Hieronima i Marii z Wasilewskich. Od 1930 r. państwo Romanowscy mieszkali w Legionowie.

Była to rodzina o silnych tradycjach patriotycznych i wojskowych. Matka Ludwiki w 1920 r. zgłosiła się na ochotnika do wojska. Jako legionistka uczestniczyła w Bitwie Warszawskiej. Awansowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Została odznaczona honorowym krzyżem „Obrońcy Ojczyzny 1918 – 1921”. Ojciec, po wybuchu II wojny światowej, był więźniem Workuty, a później żołnierzem 2. Korpusu Wojska Polskiego, 3. Dywizji Strzelców Karpackich. W stopniu starszego sierżanta walczył pod Monte Cassino, o Ankonę i Bolonię.

Szesnastoletnia Ludwika – podobnie jak jej obie siostry, Bronisława Romanowska - Mazur i Janina Romanowska - Kantor, wstąpiła w 1942 roku do konspiracyjnej drużyny „Las” Szarych Szeregów w Legionowie. Złożyła przyrzeczenie i przeszła szkolenie łączniczki i sanitariuszki.

W czasie walk powstańczych w Legionowie pełniła służbę sanitariuszki i łączniczki przy oddziałach I batalionu I Rejonu (pułku) „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej, zgrupowanych w lesie na Bukowcu przy Szosie Warszawskiej.
Po wojnie osiągnęła wykształcenie pedagogiczne. Została nauczycielem chemii i fizyki. Cieszyła się opinią nauczyciela z powołania. W 1949 roku wzięła ślub w Legionowie z Tadeuszem Gołąbkiem. Od 1950 roku do emerytury była kierownikiem Szkoły Podstawowej w Laskach, wychowawcą, osobą kochającą młodzież. Zawsze była wierna zasadom „Bóg, Honor, Ojczyzna” i te zasady przekazywała uczniom i swoim dzieciom.

Po przejściu na emeryturę nadal współpracowała z młodzieżą. Podczas spotkań dzieliła się wspomnieniami i przekazywała młodzieży wartości patriotyczne.

Należała do legionowskiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Była kapitanem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Posiadała odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP, medal „Za Warszawę 1939-1945”, odznaki: „Akcja Burza” i „Weteran Walk o Niepodległość”, Odznakę Honorową „Pamięci Krystyny Krahelskiej - Pamięci Powstania Warszawskiego 1944", medal pamiątkowy „Żołnierzom Armii Krajowej społeczeństwo I Rejonu VII Obwodu „Obroża”.

Odeszła na wieczną wartę 16 grudnia 2021 roku. Miała 95 lat.

Mszę pogrzebową odprawił proboszcz parafii pw. Św. Jana Kantego w Legionowie - Grzegorz Kucharski.
Asystę wojskowa, poczet sztandarowy i kompanię honorową wystawiły Wojska Obrony Terytorialnej w Zegrzu. Nad całością oprawy wojskowej czuwał dowódca WOT w Zegrzu - generał broni Wiesław Kukuła. Pożegnanie odczytał Wojciech Jeute - honorowy prezes Stowarzyszenia Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów".
W uroczystości pogrzebowej wzięła udział delegacja z WKU Ostrołęka w składzie: zastępca komendanta WKU - mjr Roman Nicewicz i por. Marcin Chełchowski. W uroczystości pogrzebowej wzięła udział delegacja z gminy Czerwin, składająca się z wójta Grzegorza Długokęckiego, dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie – Marioli Zalewskiej; reprezentacji Rady Rodziców; nauczycieli oraz młodzieży szkolnej tworzącej poczet sztandarowy.

W grudniu 2021 odeszli także...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie