MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Pocztówki znad Narwi” – wyjątkowy koncert na fortach Bema w Ostrołęce już 12 maja 2023. To prapremiera kantaty Jakuba Milewskiego

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
12 maja 2023 – czyli na inaugurację Dni Ostrołęki – na fortach Bema odbędzie się wyjątkowy koncert – prapremiera kantaty „Pocztówki znad Narwi” napisanej specjalnie na 650-lecie Ostrołęki.

Konferencja zapowiadająca to wydarzenie miała miejsce w czwartek 4 maja 2023 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Nie przypadkiem – prapremiera kantaty będzie miała miejsce na fortach Bema, czyli terenie Muzeum Kultury Kurpiowskiej, które jest organizatorem wydarzenia. A sponsorem kantaty jest samorząd Mazowsza. Stąd obecność na konferencji Elżbiety Lanc – wicemarszałkini Mazowsza.

Głównym jej bohaterem był jednak Jakub Milewski – twórca „Pocztówek znad Narwi”.

- Cieszę się, że zarząd województwa zauważył, że faktycznie 650 lat to nie byle jaka rocznica. Poza tym nasza propozycja nie jest pierwszą lepszą, wymyśloną na kolanie. To jest koncert, który dość długo się rodził i, jestem przekonany, będzie wyjątkowy. „Pocztówki znad Narwi” – nie bez powodu taki tytuł nosi nasza kantata. Szukaliśmy wspólnego punktu, który w jakiś sposób łączy różne wydarzenia z historii miasta, regionu i Mazowsza. I to jest właśnie rzeka.

Narew była przez lata niemym świadkiem historii. I rzeka będzie takim głównym motywem koncertu, który będzie nas przenosił w różne momenty historii Ostrołęki. Obok rzeki jest także puszcza, Puszcza Kurpiowska. To też ważny element naszej kantaty. Kurpiowszczyzna, ten wyjątkowy region Mazowsza, też będzie pokazany w naszej kantacie

– mówił Jakub Milewski.

Na kantatę złoży się 15 utworów. Chcieliśmy w nich pokazać żywą historię. Choćby utwór „Bitwa 1831” został napisany jako duet dwóch żołnierzy, którzy rozmawiają ze sobą, wymieniają się emocjami.

- Cieszę się, że nasze zaproszenie przyjęła w sumie piątka solistów. To Dorota Osińska, OIga Szomańska, Marcin Januszkiewicz, Mateusz Ziółko, wspaniali soliści operowi, ale także nasz regionalny, lokalny smaczek, wisienka na torcie, czyli Apolonia Nowak, która zaśpiewa w dwóch utworach. I mogę zdradzić, że nie będzie to klasyczna muzyka ludowa, to moje melodie inspirowane tradycją kurpiowską. Jestem Kurpiem, przez dwanaście lat tańczyłem w zespole ludowym, więc chyba mam tę kurpiowszczyznę we krwi – mówił na konferencji twórca kantaty.

Narrację między utworami poprowadzi Danuta Stenka. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna i Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej przygotowany przez Katarzynę Karbownik.

Koncert będzie miał wyjątkową oprawę wizualną. Poza muzyką i tekstem towarzyszyć nam będą wideoprojekcje wyświetlane na fasadzie pomnika-mauzoleum, przygotowane przez Karolinę Jacewicz

– dodawał Jakub Milewski.

Twórcy kantaty „Pocztówki znad Narwi”

Pomysłodawcą i twórcą muzyki do kantaty „Pocztówki znad Narwi” jest ostrołęczanin Jakub Milewski. W Ostrołęce jest znany przede wszystkim jako organizator, ale także jeden z solistów” Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”. Na co dzień jest kierownikiem artystycznym Mazowieckiego Teatru Muzycznego. „Pocztówki znad Narwi” nie są pierwszą kantatą w jego dorobku kompozytorskim. Stworzył już takie dzieła jak „Przemienienie” (o cudzie z Sokółki), „Totus Tuus – CałyM Twój” czy Kantaty Suwalskiej napisanej z okazji 300-lecia tego miasta.

Autorem libretta kantaty jest Zbigniew Gniedziejko. W kantacie wykorzystane będą też teksty Jerzego Binkowskiego i Karola Samsela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki