MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego

Hanna Chromińska
Już od 20 lat Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne uwrażliwiają młodzież na piękno przyrody, służą pogłębianiu wiedzy ornitologicznej oraz kształtują zachowania proekologiczne. 27.05.2024 r. na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego odbyły się 20. Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne - największe cykliczne wydarzenie ornitologiczne północno-wschodniego Mazowsza organizowane przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim i Starostwo Powiatu Ostrowskiego.

W 20. Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych wzięło udział 83 uczniów i 10 opiekunów ze szkół podstawowych w Dudach, Jasienicy, Małkini Górnej (SP nr 2), Ostrowi Maz. (SP nr 1 i 2), Prostyni, Starej Ruskołęce, Tymiankach-Buciach i Ugniewie, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Maz., Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Maz. (Ekonomik) i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie, członkowie Koła Przyrodniczego „Podróżniczek” - GOKiS Małkinia Górna oraz nauczyciele, przyrodnicy, fotografowie i miłośnicy nadbużańskiej przyrody.

Podobnie jak w latach ubiegłych Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne łączyły zajęcia terenowe, wykłady i konkurs.

W czasie zajęć terenowych na starorzeczach Bugu pod Morzyczynem uczestnicy OSO pod opieką Pawła Cieśluka, Hanny Chromińskiej, Macieja Cmocha, Mirosława Rzępały i Jerzego Sikorskiego obserwowali ptaki i identyfikowali ich głosy.

Druga część OSO odbyła się w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Maz (Ekonomik). Gospodarzami spotkania byli Adam Brzózka - dyrektor Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa Starostwa Ostrowskiego i Bogusław Konrad – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Maz.

Paweł Cieśluk – nauczyciel biologii LO im. M. Kopernika – rozpoczął sesję wykładową od podsumowania dorobku 20 lat Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych.

Liczby opisujące 20 lat Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych są imponujące. W zajęciach wzięło udział ponad 7 tysięcy uczestników – dzieci, młodzieży, nauczycieli z przeszło 40 placówek edukacyjnych powiatu ostrowskiego. Zajęcia terenowe poprowadziło 33 pasjonatów ornitologii, a 82 wystąpienia 39 prelegentów przybliżyły słuchaczom fascynujący świat ptaków. O pozytywnym odbiorze tej imprezy świadczy fakt, że wiele osób – uczniów, nauczycieli, przewodników i prelegentów - jest jej stałymi uczestnikami. Ja w tym roku aktywnie uczestniczę w OSO po raz siedemnasty. Mam nadzieję, że kolejne lata przyniosą wszystkim uczestnikom OSO wiele pozytywnych wrażeń i emocji związanych z obserwacją ptaków pogłębianiem wiedzy na ich temat

- mówił Paweł Cieśluk.

Prelekcja Pawła Cieśluka „Rozpoznawania głosów i sylwetek wybranych gatunków ptaków gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu” połączona była z quizem ornitologicznym. Swoją znajomość ornitofauny Doliny Dolnego Bugu postanowiło sprawdzić 44 uczniów szkół podstawowych i 22 uczniów szkół ponadpodstawowych.

Gościem specjalnym 20. Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych był Marcin Kostrzyński - dziennikarz, leśnik i filmowiec, od wielu lat z zamiłowaniem obserwujący i filmujący przyrodę (głównie przy pomocy własnoręcznie konstruowanych gadżetów), autor kanału na YouTube „Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku; współautor między innymi programów: „Teleranek”, „Wkoło natury”, „Jedyneczka”, „Animals” i „Dzika Polska”. Jego prezentacja pod tytułem „Przyroda pełna tajemnic” zabrała widzów w szaloną podróż po trzech kontynentach. Uczestnicy OSO dowiedzieli się czy anakonda może ugryźć (tak!), czy Wielka Stopa ma naprawdę wielkie stopy (ma!), jak bezpiecznie (w miarę) sfilmować baribale, jelenie, łosie i wilki, jak „wyłączyć” dzika (ale tylko samicę), jak zwierzęta obchodzą się z ukrytymi kamerami po ich wykryciu, co ucieszy tygrysa i kto w ZOO budzi największą niechęć zwierząt.

Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne. Wyniki konkursu

Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu ornitologicznego. Jury w składzie: Paweł Cieśluk, Hanna Kańkowska, Zofia Reluga i Dorota Stankiewicz przyznało 9 nagród i 9 wyróżnień.

W kategorii szkoły podstawowe do kl. VI zwyciężyła Joanna Świerżyńska, drugie miejsce zajęła Amelia Cymerman, trzecia była Aleksandra Kępista. Wyróżnienia otrzymali: Olga Kotomska, Kacper Murdza, Julia Pych i Oliwia Skarpetowska.

W kategorii szkoły podstawowe kl. VII-VIII zwyciężyła Lena Wujkowska, drugie miejsce zajęła Lidia Kozikowska, trzeci był Dawid Korzeb. Wyróżnienia otrzymali: Piotr Buczyński, Wiktoria Wiśniewska i Joanna Zyśk.

W kategorii szkoły ponadpodstawowe zwyciężył Franciszek Konrad, druga była Julia Nowakowska, a trzecia Zofia Gąsiewska Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Długoborska i Kacper Modzelewski.

Uczestnicy konkursu, którzy wykazali się największą wiedzą ornitologiczną otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Upominki od Starostwa Ostrowskiego otrzymali także nauczyciele, którzy wraz z uczniami przybyli na XX Ostrowski Spotkania Ornitologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki