Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiada Literacka w Starej Elektrowni. Przeczytajcie, kto tym razem przyjechał do Ostrowi 5.10.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W tym roku na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej przyjechali: Aleksandra Warecka, Jolanta Kopeć, Dariusz Michalski i Marcin Margielewski. Wśród gości miał być także Ernest Bryll, ale z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z wizyty w Ostrowi. Rozmowy z gośćmi prowadzi dziennikarz RDC Cezary Polak.

Ostrowiadę podzielono na dwie części: w pierwszej, przedpołudniowej, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z klas siódmych i ósmych. Natomiast o 16.00 zaplanowano oficjalne otwarcie Ostrowskiego Festiwalu Literackiego i kolejny cykl spotkań - tym razem ze wszystkimi mieszkańcami miasta, którzy wyrazili chęć, aby przyjść do Starej Elektrowni.

Co roku organizatorzy starają się, aby Ostrowiada Literacka miała akcent ostrowski, dlatego zapraszają pisarzy, którzy są lub byli związani z powiatem ostrowskim. Ponadto, Ostrowiadę zawsze prowadzi pochodzący z Ostrowi dziennikarz radiowy, Cezary Polak.

Ostrowiada jest okazją do wysłuchania pisarzy i ich wspomnień związanych z Ostrowią, a także okazją do zadawania pytań. Po spotkaniu można kupić książki zaproszonych gości, otrzymać od nich autograf lub zrobić wspólne zdjęcie.

Tegoroczną, trzecią Ostrowiadę rozpoczęła Aleksandra Warecka - ostrowianka, dziennikarka zajmująca się tematami społecznymi, absolwentka filologii polskiej i Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka I nagrody w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych. Wielokrotnie nominowana do nagrody za reportaże na Festiwalu Wrażliwym.

Następnie z Cezarym Polakiem rozmawiała Jolanta Kopeć - urodzona w Ostrowi Mazowieckiej, absolwentka LO im. Mikołaja Kopernika, zarażona pasją do pisania przez swoją nauczycielkę języka polskiego Marię Mielnikiewicz. Laureatka ogólnokrajowego konkursu Eurolider 2012 dla liderów lokalnych zaangażowanych w rozwój swoich społeczności. Od 20 lat kieruje zespołami projektowymi, rewitalizuje zdegradowane dzielnice, od trzech lat prowadzi zajęcia dla kobiet i seniorów w Pracowni Rozwoju. W lutym 2022 miał miejsce jej literacki debiut „W dwa wieczory do siebie”, ciepło przyjęty od pierwszych dni obecności na rynku.

Obecnie Jolanta Kopeć mieszka w Piotrkowie Trybunalskim, ale z sentymentem mówiła o dzieciństwie i młodości w Ostrowi, o swojej edukacji.

To mój pierwszy powrót do mojego rodzinnego miasta, taki inny niż tylko pójście na cmentarz i przywitanie się ze znajomymi. I muszę to powiedzieć: Ostrów wykonała niesamowity skok w obszarze kultury. I tego wam wszystkim bardzo serdecznie gratuluję. Chciałam powiedzieć, że wyjeżdżałam stąd do Warszawy na studia jako 18-letnia dziewczyna, przepełniona kompleksami, nieśmiałością, jako osoba, która jeszcze nie wiedziała kim jest i co chce robić w życiu. I chciałam wam powiedzieć, że to nie ma żadnego znaczenia i żebyście nigdy nie mieli żadnych kompleksów, że jesteście z mniejszej miejscowości, żebyście ich nie wieźli ze sobą do Warszawy, czy Krakowa, czy gdziekolwiek pojedziecie

- zwróciła się do młodzieży Jolanta Kopeć.

Kolejnym gościem był Dariusz Michalski - pisarz, publicysta muzyczny, autor 20 książek o tematyce muzycznej, w tym biografii (Ernesta Brylla, Mieczysława Fogga, Aliny Janowskiej, Kaliny Jędrusik, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego, a także Czesława Niemena, Krzysztofa Klenczona i Johna Lennona), trzech tomów historii polskiej muzyki rozrywkowej, pięcioksięgu Lekka muza oraz historii polskiej telewizji. Dziennikarz prasowy: w dzienniku „Sztandar Młodych” przez ponad ćwierć wieku autor rubryki muzycznej Metronom. Autor kilku tysięcy audycji na wszystkich antenach Polskiego Radia, słuchowisk radiowych oraz prawie dwustu programów telewizyjnych.

Jako ostatni zaprezentował się Marcin Margielewski: pisarz, reportażysta, autor bestsellerów o tajemnicach krajów arabskich; pracował jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Autor bestselerowych książek: „Jak podrywają szejkowie”, „Była arabską stewardesą”, „Zaginione arabskie księżniczki”, „Tajemnice hoteli Dubaju”, „Urodziłam dziecko szejka”, czy też trzytomowej serii „Niewolnicy”.

Za nami poranne spotkania gości z uczniami. Wszystkich mieszkańców zapraszamy o 16.00 do Starej Elektrowni na kolejny cykl spotkań.

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki