Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. "Sześćsetbudcze" - impreza ekologiczno-ornitologiczna, 4.11.2022. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Maz., Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” i uczniowie SP 1 wspólnie wieszali budki lęgowe. 4.11.2022 r. w Ostrowi Mazowieckiej w odbyła się plenerowa impreza ekologiczno-ornitologiczna pod tajemniczą nazwą „Sześćsetbudcze”.

- W wakacje biblioteka zapraszała najmłodszych czytelników na różne warsztaty. Na sierpniowych zajęciach powstały hotele dla owadów i 10 budek lęgowych, które postanowiliśmy rozmieścić na terenie miasta. Prowadzący warsztaty ornitologiczne Jerzy Sikorski numeruje swoje budki. Budki powstałe na sierpniowych zajęciach miały numery 590-600. Wspólnie uznaliśmy, że w ramach edukacji ekologicznej i dla podkreślenia osiągnięć Jerzego Sikorskiego w dziedzinie ptasiej deweloperki wieszanie budek powinno mieć formę międzypokoleniowego happeningu. Oryginalna i nietypowa nazwa imprezy – „Sześćsetbudcze” – nawiązuje do numeru ostatniej zbudowanej w MBP budki i została stworzona na wzór słowa „sześćsetlecie” - o genezie imprezy i jej nazwy mówi Anna Duda-Depta z ostrowskiej MBP.

- Od 12 lat buduję, wieszam i czyszczę budki lęgowe różnego typu (dla ptaków i nietoperzy). Zdecydowana większość to budki typu A (dla sikor, mazurków, pleszek) i B (dla szpaków). Numery budek ułatwiają prowadzenie statystyki zasiedleń. Doliczając do budek A i B platformy dla rybitw, półki dla jaskółek, budki dla jerzyków, puszczyków i pójdziek oraz duplikaty budek zapewniłem ptakom prawie 700 miejsc do gniazdowania. Moją „ptasią deweloperkę” wspierają osoby, którym nie jest obojętny stan środowiska i które rozumieją konieczność kompensowania ptakom siedlisk utraconych z powodu termomodernizacji czy wycinki drzew. Dla najmłodszych budowanie i wieszanie budek to często pierwszy praktyczny, osobisty wkład w ochronę przyrody - mówi Jerzy Sikorski – ornitolog uhonorowany medalem im. Wiktora Godlewskiego, członek Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”.

Na lokalizację „Sześćsetbudcza” wybrano Gród Książąt Mazowieckich i park przy Stawie Miejskim.
W wieszaniu pięciu budek w Grodzie Książąt Mazowieckich wzięli udział uczniowie klas Ia i Id ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką Marzeny Osieckiej i Katarzyny Hartman, uczniowie klas Ib i Ic ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką Magdaleny Michalik i Katarzyny Krupińskiej oraz burmistrz Jerzy Bauer dyrektor MBP Jolanta Andruszkiewicz.

Budka z numerem 600 została powieszona przy ul. 3 Maja naprzeciw Biedronki.

W imprezie pod nazwą „Sześćsetbudcze” wzięło udział łącznie prawie 100 uczniów klas I. Kilkoro z nich uczestniczyło w warsztatach w MBP i wyraźnie są dumni ze swojego wkładu w ekologię. Budki, które powstały na zajęciach w bibliotece wyróżnia ciekawa stylistyka, będąca autorskim dziełem młodych ekologów. Bardzo się cieszę, że „Sześćsetbudcze” - wydarzenie absolutnie oryginalne, jedyne w swoim rodzaju - miało tak radosny charakter - podkreśla Jolanta Andruszkiewicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Maz.

- Te zajęcia to kolejny krok w kierunku czynienia Ostrowi miastem przyjaznym ptakom oraz szeroko rozumianej przyrodzie. Przy okazji wieszania budek uczniowie klas pierwszych poznali wiele ciekawych informacji na temat ochrony ptaków – między innymi dowiedzieli się jak mądrze dokarmiać ptaki. Mam nadzieję, że tą wiedzą oraz chęcią obserwowania lokatorów zbudowanych i powieszonych przez siebie budek podzielą się z kolegami i rodziną. Bardzo mnie cieszy, że MBP zorganizowała „Sześćsetbudcze” - wydarzenie łączące pokolenia i podnoszące świadomość ekologiczną - podsumował Jerzy Bauer – burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.

Zobacz inne materiały z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki