Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda w Ostrowi. Otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich odbyło się 2.11.2022. Wziął w nim udział Andrzej Duda

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W środę, 2 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. O godz. 12.00 odbyła się część oficjalna, w której wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, a na godz. 18.00 zaplanowano wernisaż wystawy „O Marii i Witoldzie Pileckich” i otwarcie muzeum dla mieszkańców miasta.

Przez ostatnie 2 lata w muzeum trwały prace związane z organizacją wystawy stałej i w tym czasie placówka podejmowała różne inicjatywy poza swoimi murami. Organizowano działania edukacyjne, projekty dla uczniów i nauczycieli, gry uliczne, konkursy oraz zawody hippiczne. Po otwarciu muzeum można prowadzić nowe warsztaty w oparciu o wystawę stałą.

W pierwszych dniach listopada chrześcijanie różnych wyznań wspominają zmarłych. To taki bardzo rodzinny czas. I to dobrze, że spotykamy się właśnie dzisiaj przed domem rodzinnym Marii Pileckiej, z domu Ostrowskiej na otwarciu muzeum, które upamiętnia nie tylko Witolda Pileckiego i jego rodzinę, ale także setki niewinnych ofiar wojny

- mówił po powitaniu wszystkich przybyłych gości dyrektor muzeum Karol Madaj.

Dyrektor podziękował też całemu zespołowi, wszystkim pracownikom za zaangażowanie i ciężką pracę, dzięki którym udało się otworzyć muzeum.

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który bardzo serdecznie podziękował za powstanie muzeum oraz możliwość sprawowania honorowego patronatu nad jego uroczystym otwarciem. W swoim przemówieniu prezydent mówił o bohaterstwie i wielkim patriotyzmie Witolda Pileckiego oraz o wspaniałej postawie Marii Pileckiej i jej wsparciu dla sprawy, której podjął się Witold.

[Witold] nie poddał się do samego końca, ona też się nie poddała. Mimo że kiedy go zamordowano, nigdy nie dowiedziała się nawet, gdzie mąż jest pochowany. Mimo że nie mogła zaprowadzić dzieci na grób męża. Mimo że cierpiała prześladowania razem ze swoimi dziećmi, mimo tego, że wiedziała, że dzieci będą miały przez to ciężko. Mimo że cierpiąc obserwowała to wszystko co działo się z nimi przez cały proces wychowawczy, dorastanie, kształcenie się. Ile trudu musiała włożyć w to, żeby żyć jak normalni ludzie. Bo cały czas im to odbierano. Do końca zachowała swoją godność razem z całą rodziną

- mówił w swoim przemówieniu prezydent.

Tak wygląda stała wystawa muzeum:

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej zostan...

Prezydent podkreślał rolę wychowania, mówił, że to muzeum jest "muzeum wychowania" - jest symbolem tego, w jaki sposób zostało wychowane pokolenie Marii i Witolda. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Bo jak tu jesteśmy, nie mamy wątpliwości, że nie byłoby dzisiejszej wolnej, niepodległej, suwerennej Polski, gdyby nie Witold Pilecki. Gdyby nie Maria Pilecka, gdyby nie te wszystkie rodziny i ci bohaterowie - ich walka, odwaga, męstwo, cierpienie, patriotyzm i absolutna nieugiętość w dążeniu do celu. Tym celem zawsze była suwerenna i niepodległa Polska.
Niech ona zawsze oddaje swoim córkom i synom to, co się im należy. Im się należy nie tylko pamięć. Im się należy także to, że będziemy dalej ich wychowywać. Nie mam żadnej wątpliwości, że gdyby mogli tu stanąć i przemówić, tego właśnie by od nas żądali. Dlatego jeszcze raz dziękuję za to muzeum. Z wielkim wzruszeniem, radością i dumą jestem tutaj z państwem po to, by je oficjalnie otworzyć

- zakończył przemówienie prezydent.

Podczas uroczystości wręczono statuetki dla dobroczyńców muzeum. Otrzymali je:

  • Andrzej Pilecki
  • Andrzej Marek Ostrowski
  • śp. Ryszard Ejchelkraut - statuetkę odebrała wnuczka, Martyna Ejchelkraut
  • Maria Dorawska
  • Zofia Krzyżanowska
  • Magdalena Gawin
  • Jerzy Bauer
  • Krzysztof Pilecki
  • Krzysztof Kosior

Po części oficjalnej odbył się koncert zespołu C'mon.

W uroczystym otwarciu muzeum wzięli udział m.in. Andrzej Pilecki - syn Witolda Pileckiego (córka, Zofia Pilecka-Optułowicz była nieobecna), siostrzeniec Marii Pileckiej - Andrzej Marek Ostrowski, sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin, a także burmistrz miasta Jerzy Bauer, starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, wójtowie, radni wojewódzcy, powiatowi i gminni, osoby współpracujące i zaprzyjaźnione z ostrowskim muzeum oraz przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki