Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Pogrzeb żołnierza poległego w 1920 roku - ułana z Radzymina. Zdjęcia. 7.08.2021

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W sobotę, 7 sierpnia w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się msza św. w intencji żołnierza, który poległ w m. Guty-Bujno w 1920 roku. Po mszy nastąpiło uroczyste pochowanie szczątków nieznanego z imienia i nazwiska żołnierza na cmentarzu parafialnym. W miejscu pochówku powstanie również Grób Nieznanego Żołnierza 1920 roku.

Pod koniec 2017 roku Stowarzyszenie „Wizna 1939” podczas badań terenowych na polach Pęchratki natrafiło na zatartą mogiłę, w której było pochowanych 10 żołnierzy 201. Ochotniczego Pułku Piechoty. W marcu 2018 odbył się uroczysty pogrzeb tych żołnierzy w Szumowie i Andrzejewie. Po tej uroczystości odebraliśmy bardzo wiele telefonów, sygnałów, że takich mogił, zwłaszcza tu, na ziemi ostrowskiej, jest bardzo wiele. Jeden sygnał postanowiliśmy sprawdzić: wybrałem się wtedy do miejscowości Guty-Bujno – dzisiaj w eskorcie motocyklistów jest pan, który powiedział mi, że w tym rejonie był pochowany żołnierz

- opowiadał podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusz Szymanowski.

Dariusz Szymanowski na miejscu znalazł blaszaną tabliczkę z napisem, który został wydziurkowany gwoździem: „Bóg, honor, ojczyzna. 1920. Ave Maria”. Dziś ta tabliczka jest na cmentarzu w Ostrowi, przytwierdzona do brzozowego krzyża na mogile chowanego żołnierza.

Dotarłem do właściciela tego terenu, pana Ryszarda Wyszomirskiego - który jest zresztą obecny na uroczystości. Opowiedział mi historię tego żołnierza, bo okazało się, że to jego ojciec wraz z kolegą mając wtedy ledwo po kilkanaście lat, pochowali go na polu. Dbali o jego pamięć i strzegli tego miejsca do czasu aż pojawiliśmy się w tym miejscu i ekshumowaliśmy szczątki żołnierza

- zakończył historię Dariusz Szymanowski.

Ojciec Ryszarda Wyszomirskiego mówił, że zmarły żołnierz był ułanem z Radzymina. Dlatego też na uroczystym pogrzebie pojawili się przedstawiciele Radzymina. A że był ułanem – 11. Pułk Ułanów z Wołomina zadbał o to, aby na pogrzebie był także ułański koń.

Prace związane z ekshumacją trwały 3 lata: rozpoczęły się w marcu 2018, a ekshumacji dokonano w marcu 2021 roku.

Kiedy Stowarzyszenie „Wizna 1939” zgłosiło się z informacją, że rozpoczynane są prace związane z ekshumacją i wiadomą rzeczą jest, że musi być pochówek wypracowaliśmy koncepcję wykonania mogiły Nieznanego Żołnierza 1920 roku

– wyjaśnił burmistrz miasta Jerzy Bauer.

Burmistrz podziękował również za pomoc i zaangażowanie ks. Dziekanowi Janowi Okule, Andrzejowi Mierzwińskiemu oraz stowarzyszeniu „Wizna 1939”.

Po uroczystości, o godz. 14.00 w Starej Elektrowni odbyło się spotkanie ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” poświęcone tematowi poszukiwań mogił żołnierzy polskich z 1920 r. w rejonie Ostrowi Mazowieckiej, a także wręczono społeczne odznaczenia „Anioł Pamięci” im. Williama Beyera, za kultywowanie pamięci o żołnierzach z 1920 roku.

Organizatorem uroczystości było Miasto Ostrów Mazowiecka, Stowarzyszenie „Wizna 1939” oraz Miejska Biblioteka Publiczna, a współorganizatorami parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej oraz 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki