Ostrołęka. Handlowali ludźmi i zmuszali do prostytucji. Zostali skazani

Renata Jasińska
Renata Jasińska
pixabay
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Ostrołęka. Sąd w Białymstoku rozpoznał apelacje i wydał surowszy wyrok. Oskarżeni winni popełnienia przestępstwa handlu ludźmi, pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem oraz drastycznego zmuszania do prostytucji.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce w lipcu 2018 r. oskarżyła Izabelę S., Mariusza M., Marka N. oraz inne osoby, o popełnienie szeregu przestępstw z użyciem przemocy wobec 3 kobiet, w tym jednej małoletniej.

Oskarżenia dotyczyły m.in. popełnienie przestępstw dotyczących handlu ludźmi, pozbawienia wolności połączonego ze szczególnym udręczeniem, zmuszania do prostytucji, drastycznego zmuszania do wykonywania innych czynności seksualnych, czerpania korzyści z nierządu kobiet oraz innych przestępstw.

Jak ustalono w toku śledztwa, w okresie od lipca 2013 do listopada 2016 w Ostrołęce, oskarżeni czerpali korzyści z nierządu 3 kobiet. We wskazanym okresie uzyskali oni kwotę około 400 tys. zł. Wobec jednej z kobiet dopuścili się handlu ludźmi, bowiem prowadzili ją w błąd, obiecując pracę w barze, a następnie zabrali ją do wynajmowanego mieszkania, gdzie przemocą - bicie po twarzy i całym ciele, uszkodzenie ciała nożem, ciąganie za włosy, grożenie pozbawieniem życia, uszkodzeniem i oszpeceniem jej ciała- zmuszali do uprawiania prostytucji oraz stosując wobec niej przemoc fizyczną, pozbawili ją wolności przez zakaz opuszczania mieszkania. Zmuszali ją też do wykonywania innych czynności seksualnych oraz zażywania środków psychotropowych

- informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Materiał dowodowy był niewystarczający

Najpierw sprawą zajął się sąd w Ostrołęce.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce po przeprowadzeniu postępowania jurysdykcyjnego uznał oskarżonych winnych czerpania korzyści z nierządu i uzyskania przez nich kwoty około 300 tys. zł, w tym czerpania korzyści majątkowych z uprawniania prostytucji przez osobę małoletnią. Wymierzył im kary pozbawienia wolności od 2 do 5 lat. Stwierdził, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozwala na uznanie, że oskarżeni dopuścili się drastycznych przestępstw przeciwko wolności kobiet m. in. zarzutów związanych z handlem ludźmi, zmuszania do prostytucji oraz innych- czytamy w komunikacie prokuratury.

Apelacje od wyroku złożyli zarówno prokurator, jak i obrońcy wszystkich oskarżonych.

Prokurator domagał się głównie uznania oskarżonych winnych popełnienia drastycznych przestępstw przeciwko wolności seksualnej wobec jednej z kobiet – handlu ludźmi, zmuszania do prostytucji i pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem oraz zaostrzenia kar pozbawienia wolności wobec wszystkich oskarżonych. Obrońcy wskazywali na błędy proceduralne, błędy w ustalonym stanie faktycznym oraz orzeczenia łagodniejszych kar

- wyjaśnia prokuratura.

5 marca 2020 Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpoznał apelacje złożone przez prokuratora i obrońców i wydał wyrok w sprawie Izabeli S., Mariusza M. i Marka N.

Podzielił stanowisko prokuratora zawarte w apelacji i uznał oskarżonych winnych popełnienia przestępstwa handlu ludźmi, pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem oraz drastycznego zmuszania do prostytucji. Orzekł też surowsze kary pozbawienia wolności, tj. od 3 i pól roku do 7 lat pozbawienia wolności. Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie przychylił się do apelacji złożonych przez obrońców.

Orzeczenie jest prawomocne.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie