Ostrołęka. 240-kilometrowy Bieg Siedem Szczytów z udziałem ostrołęczan. 16-18.07.2021. Zdjęcia

Piotr Ossowski
W biegu wystartowała dwójka ostrołęczan: Bartosz Pliszka i Marek Będźkowski.

W miniony weekend w Lądku Zdroju odbywał się Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Impreza zgromadziła na starcie setki amatorów biegania. W tym amatorów absolutnie ekstremalnego biegania!

W ramach festiwalu rywalizowano na wielu dystansach. Najdłuższy liczył 240 kilometrów! Bieg Siedem Szczytów, bo tak organizatorzy nazwali ten dystans to „pętelka” wokół Kotliny Kłodzkiej – ze startem i metą w Lądku Zdroju.

Najniższy punkt na trasie tego biegu to 261 m n.p.m., najwyższy – 1425 m n.p.m. Całkowite wzniesienie terenu to 7670 metrów!

Na starcie biegu stanęło dwóch ostrołęczan – Bartosz Pliszka i Marek Będźkowski. Żadnemu z nich nie udało się pokonać 240 kilometrów trasy.

• Bartosz Pliszka ukończył bieg po przebiegnięciu 170 km w czasie zameldowaniu 26 godzin, 4 minut i 50 sekund.
  • Marek Będźkowski zakończył z kolei bieg na 130. kilometrze. Dystans ten pokonał w czasie 26 godzin, 1 minuty i 2 sekund.

Zwyciężył Krystian Ogły z Sobótki z czasem 33 godzin, 7 minut i 9 sekund, przed Krzysztofem Lachorem (34 godziny, 21 minut, 57 sekund) i Danielem Stroińskim (34 godziny, 46 minut i 56 sekund).

Wśród kobiet zwyciężyła Patrycja Bereznowska z czasem 38 godzin, 44 minuty i 24 sekundy.

Z dwójki ostrołęczan, którzy wzięli udział w tym morderczym biegu, zdecydowanie większe doświadczenie w tego typu biegach ma… młodszy z nich, Bartosz Pliszka. Zawodowy strażak z Ostrołęki ma na koncie wiele spektakularnych sukcesów, żeby wymienić tylko ukończenie legendarnego Spartathlonu, czy zwycięstwo w 2019 roku w jednym z najważniejszych polskich biegów górskich – bieszczadzkim Biegu Rzeźnika (ok. 150 km).