Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nominowani do Przaśnika 2008

Jarosław Sender
Krystyna Grotkowska
Krystyna Grotkowska
Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Alfred Borkowski, ks. Tadeusz Niestępski oraz Krystyna Grotkowska - jedna z tych osób otrzyma statuetkę "Przaśnika 2008 roku" - tak 17 marca zdecydowała kapituła konkursowa.
Ks. Tadeusz Niestępski
Ks. Tadeusz Niestępski

Ks. Tadeusz Niestępski

Nagrody TPZP dla najbardziej zasłużonych przasnyszan wręczane są od 2002 roku. Zwycięzcami tego plebiscytu byli: Zenon Szczepankowski, Aleksander Drwęcki, państwo Kaczorek, państwo Sosnowscy, Waldemar Trochimiuk oraz Tadeusz Waśniewski. W tym roku w finałowej trójce znaleźli się: Alfred Borkowski, ks. Tadeusz Niestępski oraz Krystyna Grotkowska. Zwycięzca zostanie wybrany w czerwcu, tuż przed Dniami Przasnysza. n (łch)

Alfred Borkowski: Urodził się 15 czerwca 1930 roku w Mchowie, koło Przasnysza. Lekarz medycyny, pisarz, działacz społeczny. Absolwent Publicznej Szkoły Powszechnej w Przasnyszu, Państwowego Gimnazjum i Liceum w Przasnyszu, Szkoły Felczerskiej w Bydgoszczy oraz Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracował jako lekarz w szpitalu w Suszu, był ordynatorem oddziału przeciwgruźliczego i oddziału chorób płuc szpitala w Ciechanowie oraz prowadził powiatową przychodnię obwodową w Ciechanowie. Radny miejski i powiatowy, prezes Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, twórca ciechanowskiego Klubu Pracy Twórczej oraz terenowego oddziału Związku Literatów Polskich, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Publicysta czasopism medycznych, społeczno-kulturalnych i regionalnych. Autor kilkudziesięciu książek o tematyce regionalnej, biograficznej, dotyczących służby zdrowia oraz wielu zbiorów poezji. Odznaczony Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem OOP oraz licznymi odznaczeniami i dyplomami. Laureat Międzynarodowej i Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej: Polcul Foundation (marzec 1995). W 1983 r. nadano mu tytuł Ciechanowianina Roku. Od 1996 roku jest na emeryturze.

Krystyna Grotkowska
Krystyna Grotkowska

Krystyna Grotkowska

Ks. Tadeusz Niestępski: Urodzony 26 lipca 1930 roku we wsi Bobino-Grzybki w gm. Płoniawy. Absolwent przasnyskiego Liceum Ogólnokształcącego. Był kapłanem parafii św. Dominika w Krzynowłodze Małej i proboszczem parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Dzierzgowie. W latach 1990-97 ks. Niestępski był proboszczem parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. Dał się poznać jako znakomity gospodarz i duszpasterz. Przeprowadził generalny remont świątyni, poddał renowacji obraz, ołtarz i organy. Dzięki staraniom księdza kanonika, wykonano nową posadzkę oraz wyremontowaną zabytkową dzwonnicę. Wielkim nakładem pracy wybudowano dom katechetyczny, który ksiądz udostępnił Gimnazjum im. Towarzystwa Ziemi Przasnyskiej. Ksiądz dołożył również wszelkich starań, by wymieniono dach w kościele oraz by powstało nowe ogrodzenie. W 1985 roku został uhonorowany medalem za zasługi dla oświaty. Podczas stanu wojennego zorganizował i kierował działalnością grup środowiskowych, służby zdrowia i nauczycieli. Od 2004 roku jest kapelanem przasnyskiej policji. Ksiądz jest jednym z założycieli i działaczem fundacji "Przasnyskie Liceum", które zbiera fundusze dla młodzieży znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Krystyna Grotkowska: Pochodzi z Garwolina pod Warszawą. Po ukończeniu szkoły w 1953 roku dostała przydział pracy w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Przasnyszu.

- Kończyłam szkołę w Sobieszynie. Zapytano mnie w jakim mieście chcę podjąć pracę. Miałam do wyboru Kozerki koło Grodziska, Kozietuły koło Pułtuska i Przasnysz. Zapytałam, która z tych miejscowości jest największa. Okazało się, że Przasnysz - wspomina pani Krystyna, która takim sposobem trafiła do pracy w przasnyskim POM-ie. W Przasnyszu od razu poczuła się jak u siebie. Dostała mieszkanie, wyszła za mąż, urodziła dwie córki, poznała wielu życzliwych ludzi i zaczęła udzielać się społecznie, co bardzo się jej podobało. Przez dwie kadencje była miejską radną, potem pracowała w radzie powiatu i w radzie województwa warszawskiego. Pani Krystyna na prace społeczne poświęcała wówczas niemal wszystkie wolne wieczory i weekendy. Otrzymała za nie wiele podziękowań i odznaczeń. Od lat jest przewodniczącą jednego z zarządów osiedli w Przasnyszu i przewodniczy Zarządowi Rejonowego Polskiego Związku Rencistów i Emerytów w Przasnyszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki