MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Flagi, 2.05.2024. 30-kilometrowa trasa wiedzie przez Ostrołękę i gminę Rzekuń

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To piąty rajd organizowany przez samorządy, pierwszy w tym roku. W rajdzie uczestniczy 200 osób.

Pierwszym akcentem przedpołudniowego spotkania przy Kupcu było odśpiewanie hymnu Polski. Potem Bartosz Truszkowski z Urzędu Miasta w Ostrołęce opowiedział o historii i znaczeniu barw narodowych.

- Pierwszą barwą powszechnie utożsamianą z państwem i narodem polskim był karmazyn, czyli odcień ciemnej czerwieni z niewielką domieszką błękitu, który stanowił jednocześnie symbol bogactwa i dostojeństwa. Po części miał on taką renomę ze względu na wygórowaną cenę odpowiedniego barwnika, czyli koszenili - naturalnego ciemnoczerwonego barwnika pozyskiwanego z suszonych, zmielonych owadów zwanych czerwcami polskimi. Na flagach i proporcach Królestwa Polskiego, na takim karmazynowym tle umieszczono orła białego, stąd biało-czerwone barwy jako narodowe występowały już w średniowieczu - zaczął ciekawie. Opowiadał o barwach i symbolach narodowych w kolejnych wiekach.

Mówił także o genezie Dnia Flagi, przypadającego 2 maja. Ustanowiony został 20 lat temu.

- To święto ustanowione zostało, aby upamiętnić historię i znaczenie polskich barw narodowych. Tego dnia przypada także Światowy Dzień Polonii. Nie bez znaczenia był również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie - mówił Bartosz Truszkowski i zaprosił mieszkańców po odbiór flag (samorząd przygotował ich 650).

Po tej części w trasę - 30-kilometrową - wyruszyli uczestnicy Rodzinnego Rajdu Rowerowego.

Przygotowano dla nich dwa postoje: w Rzekuniu i w Ołdakach. Meta w Ostrołęce, na stadionie. W rajdzie bierze udział 200 osób.

- Po raz piąty organizujemy wspólnie z miastem rajd rowerowy. Będziecie państwo mieli okazję zobaczyć piękne tereny gminy Rzekuń. Życzę więc, aby miło spędzili państwo ten dzień i już zachęcam do udziału w kolejnych. Te rajdy cieszą się bardzo duża popularnością, co roku jest nas więcej. Dziś 200 osób i mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej. I będziemy mogli aktywnie i zdrowo spędzać czas - mówił Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

- Dodam tylko, że jest to pierwszy rajd rowerowy w tym roku i, co istotne, z rekordową frekwencją - podkreślił ostrołęcki radny Wojciech Zarzycki. - W ten sposób, na sportowo, świętujemy 20. rocznicę ustanowienia 2 maja Dniem Flagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki