Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznane. M.in. dla kapeli z Chorzel i Marianny Staśkiewicz z gminy Kadzidło. 21.11.2022. Zdjęc

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Znamy laureatów XXIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 60 kandydatów kapituła konkursu wyłoniła 10 zwycięzców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promują region w kraju, ale też za granicą.

Wyróżnionym statuetki Nagrody Marszałka wręczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Gala odbyła się w poniedziałek 21 listopada 2022 w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik mimo, że jest to już 23. edycja na liście kandydatów do statuetki pojawiły się prawdziwe osobowości, zespoły z dorobkiem czy stowarzyszenia, których praca jest bezcenna dla mieszkańców regionu

– Muszę przyznać, że wybór nigdy nie jest łatwy, ale cieszy mnie tak duże zainteresowanie konkursem. Oznacza to bowiem, że na Mazowszu wciąż mamy wielu ludzi, których talent, twórczość, społeczne zaangażowanie warto doceniać. I to, właśnie robimy – dodaje marszałek.

W tym roku o Nagrodę Marszałka walczyło aż 60 kandydatów, w tym aż 48 osób fizycznych. Statuetkami wyróżniono 10 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazła się zmarła w październiku tego roku wybitna artystka kurpiowska Marianna Staśkiewicz. W jej imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel rodziny. Z naszego regionu Nagroda Marszałka trafiła także do Chorzełskiej Kapeli Biesiadnej z pow. Przasnyskiego.

Marianna Staśkiewicz, pow. ostrołęcki

Śp. Marianna Staśkiewicz była wszechstronne utalentowaną, wybitną twórczynią kurpiowską. Wspaniała gawędziarka z nienaganną starą gwarą kurpiowską, za umiejętności posługiwania się nią była wielokrotnie wyróżniana. Nagradzana pieśniarka kurpiowska. Koronczarka. Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień, m.in. za swoje kurpiowskie palmy, bukiety, kierce i koronki. Autorka unikalnych koronkowych form przestrzenne (drzewa, sceny biblijne, postacie) Publikowana poetka, m.in. „Twórczości Ludowej”, „Kurpi” czy „Almanachu poetyckiego Kurpiowszczyzny”. Autorka dwóch tomików wierszy – „Poziewaj zietrecku” i „Dwaj Anieli do mnie przyśli’’ oraz widowisk obrzędowych – „Darcie pierza” i „Kiszenie kapusty”. Nieoceniona kronikarka Kadzidła. Wykonała precyzyjne mapy miejscowości, na których zaznaczyła ulice, przedwojenne sklepy, domostwa i nazwiska osób. Reprodukcje map Kadzidła znajdują się na stronie internetowej gminy. Honorowa Obywatelka gminy Kadzidło, zdobywczyni Kurpika, wyróżniona „Zasłużonym dla Kultury Polskiej” , nagrodą im. Oskara Kolberga , Pro Masovia, Zasłużony Kulturze Gloria Artis okolicznościową Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywna i zaangażowana w krzewienie i promowania kultury kurpiowskiej przez całe swoje życie.

Chorzełska Kapela Biesiadna, pow. przasnyski

Chorzełska Kapela Biesiadna została utworzona z inicjatywy Janusza Nidzgorskiego – dyrektora Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach w styczniu 2006 r. W pierwszym składzie kapeli grali: Janusz Nidzgorski (gitara, śpiew), Zbigniew Borowski (akordeon, śpiew), Krzysztof Drężek (gitara basowa, śpiew) i Paweł Grabowski (instrumenty perkusyjne). Kapela początkowo grała głównie popularne piosenki biesiadne i ludowe. Członkowie zespołu komponują własne utwory („ Moje Chorzele”. „Gdy rankiem idę Grunwaldzką”, „Chorzełskie mosty” czy „Chorzełska dziewczyna"). Kapela wydała trzy płyty. Od 15 lat promuje Chorzele oraz województwo mazowieckie. Kapela jest laureatem ogólnopolskich przeglądów kapel podwórkowych w Białej Piskiej, Parczewie i Łęcznej. Największy dotychczasowy sukces zespołu to I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej.

Pozostali nagrodzeni:

  • Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „SOKÓŁ” w Bodzanowie, pow. płocki
  • Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Spokojna Jesień Życia” w Szydłowcu, pow. szydłowiecki
  • Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Węgrowskim Ośrodku Kultury, pow. węgrowski
  • Marcin Aleksander Łada, Warszawa
  • Zbigniew Kołaczek, Żyrardów
  • Izabela Rękawek, pow. garwoliński
  • Oliwia Waligóra, Warszawa
  • Janusz Prusinowski, pow. sierpecki

Zobacz inne wiadomości z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki