Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie pomnika w Pasiekach. Na skwerze stanął pomnik Niepodległości i Chwały. 18.11.2022

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Na skwerze w Pasiekach stanął pomnik dla upamiętnienia ofiar totalitaryzmów na terenie gminy Goworowo. 18 listopada został uroczyście odsłonięty. Widnieją na nim imiona i nazwiska 144 osób, mieszkańców gminy, którzy zginęli w czasach wojny i okupacji.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej polowej na skwerze w Pasiekach. Msza była odprawiona w intencji poległych, pomordowanych, więzionych i represjonowanych w latach 1939-1956 na terenie gminy Goworowo. Następnie, po odegraniu hymnu państwowego, uroczyście podniesiono flagę na maszt. Potem głos zabrał wójt gminy Goworowo, Piotr Kosiorek.

Zebraliśmy się dzisiaj w Pasiekach, by dokonać odsłonięcia pomnika Niepodległości i Chwały, który jest spełnieniem naszego świętego obowiązku. Obowiązku zachowania pamięci o ludziach, którzy musieli zmierzyć się ze złem wywołanym wojną, nieludzkimi totalitaryzmami, ideologiami, ze zwykłą ludzką nienawiścią. Musimy przekazać tę pamięć następnym pokoleniom

- mówił wójt gminy Goworowo.

Aby zachować pamięć

Piotr Kosiorek podkreślił, że pomnik pozwoli zachować pamięć o ludziach, którzy zginęli broniąc ojczyzny we wrześniu 1939 roku, ale także tych, którzy zginęli "w czasie wrześniowej zawieruchy i ciężkich lat okupacji" oraz tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, na przymusowych robotach, w więzieniu i tych, którzy nie złożyli broni aż do połowy lat 50. ubiegłego wieku.

Bryłę pomnika zaprojektował i sfinansował wykonanie niezbędnej dokumentacji kapitan dyplomowany Tadeusz Gawkowski - przewodniczący społecznej grupy Pamięć i Honor w Pasiekach. To dzięki jego determinacji i wnioskowi, który przedstawił władzom gminy poprzedniej kadencji, rozpoczęły się prace związane z powstaniem pomnika. Natomiast dokumentację przygotowała architekt Justyna Dąbrowska.

144 nazwiska

Po wystąpieniu wójta, głos zabrał kpt dypl. Tadeusz Gawkowski, który opowiedział o historii powstania pomnika i omówił jego symbolikę. Przypomniał trudną historię Polski, a szczególnie historię ziemi goworowskiej. Na pomniku wygrawerowane zostały imiona i nazwiska kobiet i mężczyzn, bohaterów i bohaterek, żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Krajowej, którzy zginęli w imię Polski.

Po odsłonięciu pomnika przez wójta gminy Piotra Kosiorka i kapitana Tadeusza Gawkowskiego nastąpiło jego poświęcenie, a następnie rozbrzmiał Apel Pamięci i salwa honorowa. Na koniec uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem.

W uroczystości wzięły udział rodziny poległych mieszkańców Pasiek i ziemi goworowskiej, a także senator Robert Mamątow, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, duchowni, radni gminni i powiatowi, uczniowie, harcerze oraz przedstawiciele: Instytutu Pamięci Narodowej, marszałka województwa mazowieckiego, wojska, policji i straży pożarnej, stowarzyszeń i związków, instytucji oraz lokalna społeczność.

Uroczystość odbyła się w obstawie żołnierzy 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie oraz 52. Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie. Honorowym patronatem objęli:

  • ks. dr Janusz Stepnowski – biskup Diecezji Łomżyńskiej
  • Mariusz Błaszczak – wicepremier, minister Obrony Narodowej
  • Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
  • Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki