Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadanie imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Ołdakach, gmina Rzekuń. Uroczystość odbyła się 29.11.2023

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uroczystości związane z nadaniem imienia oraz sztandaru Szkole Podstawowej w Ołdakach odbyły się w środę 29.11.2023. Szkoła na swojego patrona wybrała Janusza Korczaka. To ostatnia placówka w gminie Rzekuń, która pozostawała bez imienia. Zobaczcie zdjęcia z tej pięknej uroczystości.

Uroczystości odbyły się w sali gimnastycznej szkoły. Obecni na niej włodarze gminy i powiatu oraz innych instytucji rządowych, rodzice, sponsorzy, nauczyciele i uczniowie.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły Sylwester Wocial.

Spotykamy się na szczególnej uroczystości. Takiej, która zdarza się tylko raz w historii szkoły. Nadajemy jej imię, a wraz z nim zyskujemy sztandar. Dwa znaki szczególne, które wyznaczają szlaki edukacji. Uczniowie zadecydowali, że szkoła będzie nosić imię Janusza Korczaka, człowieka, który uczył innego spojrzenia, a przede wszystkim działania w pracy zawodowej człowieka

- mówił dyrektor.

Prace związane z nadaniem imienia szkole zaczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Natomiast w marcu tego roku odbył się konkurs. Spośród trzech kandydatów na patrona uczniowie i rodzice wskazali Janusza Korczaka. Szkoła skierowała wniosek do rady gminy Rzekuń. Rada podjęła jednomyślną uchwałę.

Od tego czasu zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do pracy. Dzięki wsparciu dobrych ludzi i instytucji zrobiliśmy wszystko, aby dziś świętować nadanie imienia i przyjąć sztandar, z czego ogromnie się cieszę

- dodał dyrektor.

Głos zabrał także Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, który przedstawił sylwetkę patrona szkoły oraz zaprezentował nagranie ukazujące jednego z podopiecznych Korczaka, który w samych superlatywach wspomina swojego wychowawcę oraz jak wyglądało jego życie w domu dziecka prowadzonym przez Korczaka.

Janusz Korczak właściwie nazywał się Henryk Goldszmit. Urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie w żydowskiej rodzinie. Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Uwielbiały go dzieci. Był zwolennikiem emancypacji dziecka i poszanowania jego praw. Chciał organizować społeczeństwo dziecięce na zasadach sprawiedliwości, równych praw i obowiązków. W placówkach korczakowskich życie wewnętrzne organizowały takie instytucje jak dziecięcy sejm, sąd i redagowana w nich prasa. W czasie okupacji mieszkał w getcie. Przyjaciele Korczaka byli gotowi pomóc mu wyjść z getta i ukrywać po „aryjskiej” stronie, jednak on sam nigdy się na to nie zgodził. Zginął w Treblince.

Obecnie myśl pedagogiczna Janusza Korczaka jest coraz szerzej znana na świecie, jest on rozpoznawany przede wszystkim jako prekursor i przedstawiciel ruchu na rzecz praw dzieci.

Następnie przewodnicząca rady gminy Rzekuń Małgorzata Żebrowska odczytała uchwałę dotyczącą nadania szkole imienia oraz poproszono sponsorów sztandaru o symboliczne wbicie do niego gwoździa.

Pamiątkowe gwoździe wbili:

  • wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak
  • proboszcz parafii w Przytułach Starych: ks. Bogusław Offman
  • przedstawiciele firmy Agromasz: Kazimierz Wiszowaty i Krzysztof Wiszowaty
  • właściciel firmy Agro- Metal Jacek Dmochowski
  • prezes zarządu firmy Marex Hubert Gołębiewski
  • przedstawiciel firmy Coffee Point Vending
  • łowczy koła łowieckiego Dzik: Paweł Stypiński
  • przedstawiciel sołectw rejonu szkoły: Łucja Łada
  • Ewelina i Mariusz Pietrzakowie
  • przewodnicząca rady rodziców Marzena Folmyler
  • przedstawiciel nauczycieli i pracowników szkoły: Joanna Mierzejewska

Następnie wójt gminy wraz z przewodniczącą rady gminy przekazali sztandar dyrektorowi, a następnie został przekazany uczniom i uroczyście zaprezentowany.

Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie odbyła się artystyczna część uroczystości, po której zaproszeni goście składali życzenia oraz przekazywali szkole upominki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki