Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Męska Grupa Śpiewacza z Czarni podbija polską scenę folkową. Kurpiowscy muzycy śpiewali m.in. z "Kapelą ze Wsi Warszawa" i zespołem Enej

red.
Męska Grupa Śpiewacza z Czarni obchodzi w 2020 roku jubileusz 18-lecia działalności. Jak powstawała i jak wyglądała jej współpraca z najlepszymi polskimi zespołami folkowymi?

Męska Grupa Śpiewacza z Czarni powstała w 2002 r., tak więc w 2020 r. obchodzi jubileusz 18-lecia działalności. Członkami grupy jest 5 mężczyzn: Krzysztof Szydlik, Jan Szydlik, Waldemar Warych, Marian Samsel i Witold Kuczyński. Jest to jedyna na Kurpiowszczyźnie i jedna z nielicznych w Polsce męskich grup śpiewaczych działająca od tylu lat w niezmienionym składzie. Śpiewa w sposób archaiczny pieśni kurpiowskie różnego typu, jak m.in.: leśne, polne, weselne, przygodne, nabożne, pasyjne i pogrzebowe; umie poprowadzić śpiewy Pustej Nocy podczas ceremonii pogrzebowej i śpiewy całego obrzędu weselnego. Potrafi śpiewać wg dawnych manier regionu kurpiowskiego, a więc z szeptanym przedtaktem, apokopą, glissandami ozdobnymi, z charakterystycznym piśnięciem krtani w górnych rejestrach piosenki.

Występowała m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, w Filharmonii Szczecińskiej, na wielu festiwalach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych zdobywając niejednokrotnie tytuł laureata. Grupa śpiewa również pieśni i odgrywa różne role w widowiskach obrzędowych Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego "Carniacy" w Czarni, z którym zdobyła m.in. sześciokrotnie tytuł laureata Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i trzykrotnego zdobywcę nagrody głównej w Mazowieckim Przeglądzie Teatrów Obrzędowych im. Wojciecha Siemiona, jak również kilkakrotnie zdobyła tytuł laureata na regionalnych przeglądach zespołów obrzędowych w Lelisie.

W 2015 r. uczestniczyła w nagraniu płyty pt. "Pieśni z Puszczy" wydanej przez TK. "Strzelec" w Czarni. Zespół "Carniacy", w skład którego wchodzi Męska Grupa Śpiewacza z Czarni, w 2018 roku zdobył doroczną nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Męska Grupa Śpiewacza z Czarni podbija polską scenę folkową....

- Nasza grupa śpiewacza tworzy również jedyną na Kurpiowszczyźnie Folkową Kapelę Brata Zenona, promującą postać wielkiego naszego ziomka br. Zenona Żebrowskiego, bohatera narodowego Japonii, odznaczonego przez samego cesarza „Orderem Świętego Skarbu”, współpracownika św. Maksymiliana Kolbe, która nagrała już 4 płyty pieśni kurpiowskich w nowej aranżacji (także w brzmieniu z instrumentarium orientalnym) we współpracy od 2010 r. ze studiem "Enej" z Olsztyna - informują muzycy.

Współpraca z "Kapelą ze Wsi Warszawa"

W 2017 r. grupa rozpoczęła współpracę ze światowej sławy "Kapelą ze Wsi Warszawa" nagrywając wspólnie płytę "Re:akcja mazowiecka", która zdobyła najbardziej prestiżową w Polsce nagrodę fonograficzną „Fryderyk”. Grupa współkoncertuje z KzWW na imprezach o zasięgu ogólnopolskim i znaczeniu międzynarodowym, jak np. "Skrzyżowanie Kultur" w Warszawie, czy WOMEX World Music Expo - prestiżowe Targi Muzyki Świata w Katowicach. Ponadto wystąpili wspólnie w Warszawie - trzykrotnie, Wrocławiu, Ostrołęce, Otwocku, Szczecinie, Katowicach, Mrągowie. Grupa śpiewacza występowała na największych scenach kulturalnych imprez w Polsce, promując tym samym swój region, powiat ostrołęcki i całe Mazowsze.

Bożonarodzeniowy występ na antenie TVP1

W roku 2020 niektórzy członkowie grupy rozpoczęli współpracę z zespołem Enej z Olsztyna, nagrywając kilka utworów na wspólną płytę pt. „A skiela wy”. Po pierwszych letnich wspólnych koncertach w grudniu nagrywany jest także koncert on-line zespołu Enej z gośćmi z różnych regionów etnograficznych Polski, promujący utwory z nowej płyty, który już niebawem ujrzy światło dzienne. W tegoroczne Święta Bożonarodzeniowe będzie można też zobaczyć Kurpiów z zespołem Enej w wigilijnych programach telewizyjnych. Program pt. „Kolędy pod wspólnym niebem” będzie emitowany w TVP1 - 25.12.2020, godz. 12:58. TV Polonia - 25.12.2020, godz. 19:30. TV Polonia - 26.12.2020, godz. 06:02.

Członkowie grupy nie mają żadnego wykształcenia muzycznego, są samoukami gry na różnych instrumentach w kapeli folkowej oraz wszyscy grają w wiejskiej orkiestrze dętej. W ostatnich latach są też instruktorami w Szkole Muzykantów i Śpiewaków Ludowych zorganizowanej w Publicznej Szkole Podstawowej im. JPII w Czarni w ramach ogólnopolskiego programu „Grajmy w szkole”. Ponadto wszyscy należą do Towarzystwa Kurpiowskiego "Strzelec" w Czarni.

W swej 18-letniej działalności grupa była wielokrotnym zdobywcą I miejsca w regionalnych przeglądach śpiewaczych; na "Jarmarku Kurpiowskim" w Myszyńcu, była też siedmiokrotnym zdobywcą nagrody głównej i trzykrotnym zdobywcą drugiej nagrody na "Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych" w Ostrołęce. Trzykrotnie zajmowała I miejsce w Mazowieckim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Mazowieckim, zdobywając tym samym nominacje z woj. mazowieckiego na festiwal ogólnopolski do Kazimierza. W Kazimierzu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych zdobyła w kolejnych latach wyróżnienie, III m. i I m. Zdobyła też I m. w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie.

Do znaczących osiągnięć zaliczyć należy także pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2017 r. W roku 2019 r. grupa śpiewacza z Czarni zdobyła najwyższe uznanie – Basztę - w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W lutym 2020 r. grupa zdobyła regionalną prestiżową statuetkę „Kurpika” – doroczną nagrodę Prezesa Związku Kurpiów. Grupa współpracuje z dziećmi i młodzieżą, tym samym krzewi i popularyzuje rodzimą kulturę, jest bardzo dobrym ambasadorem folkloru kurpiowskiego ale także wprowadza innowacje artystyczne, współpracując ze znanymi muzykami i zespołami innych rodzajów muzyki, przyczyniając się do promocji regionu i powiatu ostrołęckiego.

Męska Grupa Śpiewacza z Czarni podbija polską scenę folkową....

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki