Czarnia. Witold Kuczyński - dyrektor PSP im. JP II w Czarni z nagrodą ministra edukacji

Kazimierz Żyra
29 października 2019 w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie wręczono resortowe odznaczenia licznej grupie nauczycieli. Minister wyróżnił także nagrodami najlepszych nauczycieli. Jednym z nagrodzonych jest dyrektor PSP w Czarni Witold Kuczyński.

Jest to trzecia tego rodzaju nagroda w jego karierze pedagogicznej. Władze oświatowe doceniły sukcesy i dokonania dyrektora Kuczyńskiego jako nauczyciela, dyrektora, społecznika i animatora kultury. Pod jego kierownictwem Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czarni jest wyróżniającą się placówką oświatowo-wychowawczą.

W bieżącym roku szkolnym w placówce zorganizowano 5 różnych zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia. Są też godziny wyrównawcze, terapia pedagogiczna, rewalidacja. W szkole pracują także specjaliści PPP z Myszyńca. Prowadzona jest także edukacja regionalna, działa Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Carniacy". W ramach wspólnego projektu MEN i MKiDN „Grajmy w szkole” uruchomiona została pracownia muzyczna (jedna z 12 w całej Polsce). Szkoła otrzymała różne instrumenty oraz środki dla instruktorów nauki gry na skrzypcach, harmonii pedałowej, akordeonie, gitarze, instrumentach dętych, perkusyjnych i dla instruktora nauki śpiewu i tańca ludowego. Każdy z uczniów placówki może też bezinteresownie pomóc innym poprzez działalność w szkolnym wolontariacie. Uczniowie w ubiegłym roku dobrze wypadli na egzaminie gimnazjalnym i sprawdzianie ósmoklasisty (gimnazjaliści osiągnęli wynik wyższy o 4% od średniej powiatowej i porównywalny ze średnią krajową).

Zobacz

Dzięki pracy nauczycieli PSP w Czarni wyróżnia się różnorodnością oddziaływań. Świadczy o tym wiele konkursów organizowanych na szczeblu szkolnym oraz udział uczniów w konkursach i przeglądach na szczeblu powiatowym, regionalnym i krajowym. Są to imprezy folklorystyczne, konkursy przedmiotowe i zawody sportowe. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zdobyli 6 mistrzostw powiatu, medale na zawodach międzypowiatowych i uczestniczyli w finałach wojewódzkich. Ogółem w ubiegłym roku szkolnym w różnego rodzaju konkursach brało udział 543 uczniów. Oznacza to, że każdy uczeń wraz z przedszkolakami brał udział ponad 4 razy w różnych konkursach.

Jako nauczyciel mam powody mieć osobistą satysfakcję

- mówi Witold Kuczyński.

Jest zdobywcą "Złotej Baszty" - najwyższego w kraju tytułu za śpiew ludowy na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. To również zdobywca I miejsca w śpiewie grupowym na Ogólnopolskim Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym w Filharmonii Szczecińskiej. Zdobył też trzy razy pierwsze miejsca na festiwalach ogólnopolskich w gawędziarstwie: w Bukowinie Tatrzańskiej, na Kaszubach i w Szczecinie.

Od ponad 30 lat prowadzi Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Carniacy".

Zobacz materiały o Carniakach

Z Folkową Kapelą Brata Zenona w Czarni nagrali 4 płyty z utworami kurpiowskimi w nowej aranżacji. Nagrali też płytę z Kapelą ze Wsi Warszawa pt. "Re: akcja Mazowiecka", która zdobyła w ubiegłym roku prestiżową nagrodę w przemyśle fonograficznym - Fryderyka.

W ub. roku Witold Kuczyński napisał książkę pt. "Nasze dziedzictwo".

Promocja książki "Nasze dziedzictwo" Witolda Kuczyńskiego w ...

Za swoją działalność społeczno-kulturalno-pedagogiczną był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Najważniejsze laury to: Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" (7.08.1996), Medal Jędrzeja Cierniaka (1997), Złoty Krzyż Zasługi (22.05.2000), Medal Komisji Edukacji Narodowej (31.07.2000), Odznaka honorową "Zasłużony dla rolnictwa" (26.05.2003), Medal "Zasłużony dla kultury teatralnej" (21.06.2008), Medal Pamiątkowy Marszałka Woj. Mazowieckiego "Pro Masovia" (15.08.2015), Odznaczenie od Marszałka Senatu RP - "Orzeł Senacki" za wielkie zaangażowanie w krzewienie i popularyzację kultury ludowej (30.11.2016), brązowa odznaka "Za zasługi dla pożarnictwa" (06.05.2018).

Otrzymał też wiele dyplomów honorowych i nagród od władz samorządowych i przedstawicieli rządu, a przede wszystkim: w 2003 r. prestiżową nagrodę "Kurpik" od prezesa Związku Kurpiów w dziedzinie "oświata i regionalizm", w 2004 r. nagrodę starosty ostrołęckiego za działalność edukacyjną i artystyczną w środowisku wiejskim, w 2004 r. nagrodę ministra oświaty i sportu, w 2005 r. laureat statuetki i tytułu "Osobowość roku" w konkursie Gazety Współczesnej i regionalnej rozgłośni "Radio OKO", 23.10.2008 r. zdobywca statuetki "Kryształowej Koniczyny" Ogólnopolskiego Konkursu Fundacji Edukacyjnej 4H, 08.11.2010 r. nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, 14.10.2012 r. nagroda ministra edukacji narodowej, 15. 10. 2013 r. finalista Ogólnopolskiego Konkursu Głosu Nauczycielskiego i Ministerstwa Edukacji Narodowej - "Nauczyciel Roku". Odbiór statuetki na Zamku Królewskim w Warszawie.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie