MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wniosków w ramach „Bezpiecznego Kredytu 2%" do tej pory złożyli Polacy? Minister podał najnowsze dane

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wciągu dwóch miesięcy od uruchomienia programu złożono 41 824 wnioski dot. „Bezpiecznego Kredytu 2%". Średnia kwota kredytu wyniosła 377 057 zł.
Wciągu dwóch miesięcy od uruchomienia programu złożono 41 824 wnioski dot. „Bezpiecznego Kredytu 2%". Średnia kwota kredytu wyniosła 377 057 zł. Krzysztof Łokaj/ Polska Press
– Do końca sierpnia złożono prawie 42 tys. wniosków i podpisano ponad 5,7 tys. umów ws. „Bezpiecznego Kredytu 2%"– przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Średnia kwota kredytu zaciąganego w ramach programu wyniosła 377 057 zł. Jednocześnie podano, że założono 2022 Konta Mieszkaniowe, na których zgromadzono łącznie ponad 4 mln zł.

Spis treści

Ponad 41 tys. wniosków dot. „Bezpiecznego Kredytu 2%"

Jak przekazało Polskiej Agencji Prasowej Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia programu złożono 41 824 wnioski dot. „Bezpiecznego Kredytu 2%". Jednocześnie poinformowano o zawarciu 5728 umów na kwotę ok. 2,16 mld zł (dane na 31 sierpnia 2023 r.). Natomiast średnia kwota „Bezpiecznego Kredytu 2%" wyniosła 377 057 zł.

Jednym z czynników wpływających na dużą popularność „Bezpiecznego Kredytu 2%" jest kwestia zdolności kredytowej, zwiększonej dzięki znowelizowanej w czerwcu br. rekomendacji S, przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego, uwzględnianej przez banki biorące udział w programie – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Bez dopłaty państwa wiele osób, które teraz realizują marzenie o pierwszym mieszkaniu, nie spełniłoby tego kluczowego kryterium, gdyby wystąpiło o kredyt na zwykłych warunkach – dodał.

Buda przypomniał, że „to właśnie wstrzymanie akcji kredytowej spowodowało spadek dynamiki budowy mieszkań". – Nasz przewidziany na kilka lat program pomoże te tendencje odwrócić – stwierdził.

Gdzie po „Bezpieczny Kredyt 2%"?

Bezpieczny Kredyt oferuje obecnie dziewięć banków:

 • Alior Bank,
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 • Bank Pekao,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • PKO Bank Polski S.A.,
 • SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem,
 • VeloBank.

Jak poinformował resort rozwoju, BGK oczekuje na podpisanie umowy o współpracy przez jeden bank, który zgłosił gotowość od września, a cztery kolejne deklarują gotowość do przystąpienia do programu w III i IV kwartale tego roku .

Ponad 2 tys. założonych Kont Mieszkaniowych

Jednocześnie podano, że założono 2022 Konta Mieszkaniowe, na których zgromadzono łącznie ponad 4 mln zł. – Konto Mieszkaniowe to obecnie najatrakcyjniejsza na rynku finansowym forma oszczędzania na mieszkanie, które ma być kupione w perspektywie kilku lat. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie ma bezwzględnego wymogu, że musi to być pierwsze mieszkanie – ten instrument ma służyć także rodzinom z dziećmi, które myślą o zamianie lokum na większe – wyjaśnił szef MRiT.

Konto Mieszkaniowe oferują obecnie trzy banki:

 • Alior Bank,
 • Bank Pekao
 • PKO Bank Polski

Trwają uzgodnienia z kolejnym bankiem.

„Bezpieczny Kredytu 2%". Co to za program?

1 lipca br. w życie weszła ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „Bezpieczny Kredytu 2%" z dopłatą państwa do rat, oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Kwota „Bezpiecznego kredytu 2 proc." nie może przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. „Bezpieczne kredyty 2 proc." mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r.

Konto Mieszkaniowe to instrument dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Mogą je założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat. W przypadku tego instrumentu również wymogiem jest brak własnego mieszkania lub domu. Od tej zasady obowiązują wyjątki.

– Historia pokazuje, że oczekiwanie na spadek cen mieszkań rzadko przynosi pożądane rezultaty – zauważa Patryk Komisarczyk z Reliance Polska.

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, czy warto czekać na obn...

Konto można otworzyć posiadając mieszkanie lub dom, jeśli mieszka się w nim z co najmniej dwojgiem dzieci (w przypadku dwójki dzieci powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 50 m kw., przy trójce dzieci - do 70 m kw., przy czwórce dzieci - do 90 m kw., przy co najmniej piątce dzieci nie ma ograniczenia metrażu).

Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Można je założyć od 13. do 45. roku życia. Minimalna wpłata miesięczna – 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki