MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na tę informację kredytobiorcy czekali od dawna! „Do takich cięć może dojść w bieżącym roku co najmniej 4 razy". Raty kredytów w dół?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Każde obniżenie oprocentowania kredytu o 0,25 pkt. proc. oznacza spadek raty 25-letniego kredytu o 17 zł. w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł
Każde obniżenie oprocentowania kredytu o 0,25 pkt. proc. oznacza spadek raty 25-letniego kredytu o 17 zł. w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł Krystian Dobuszyński/ Polska Press
– Przeciętny kredytobiorca wydaje na ratę kredytu około 150-200 zł mniej niż pod koniec 2022 roku – wskazuje Bartosz Turek, HREIT i dodaje, że trend ten będzie kontynuowany. Najprawdopodobniej na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniży podstawową stopę procentową o 25 punktów bazowych. Zdaniem eksperta, w perspektywie blisko dwuletniej, raty kredytów mogą spaść około 20 proc. względem stanu obecnego.

Spis treści

RPP obniży stopy procentowe podczas wrześniowego posiedzenia?

– Powszechne jest oczekiwanie, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniży podstawową stopę procentową o 25 punktów bazowych. Z punktu widzenia kosztów obsługi długu każde obniżenie oprocentowania kredytu o 0,25 pkt. proc. oznacza spadek raty 25-letniego kredytu o 17 złotych w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł – wskazuje w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HREIT. – W przypadku kredytu na 300 tysięcy mówimy więc o uldze na poziomie około 50 złotych miesięcznie –dodaje.

Ekspert przyznaje, że „jeśli wierzyć notowaniom kontraktów terminowych na stopę procentową, do takich cięć może dojść w bieżącym roku co najmniej 4 razy", jednocześnie zastrzegając, że „czas pokaże czy przewidywania te okażą się słuszne". Zdaniem Turka, nie możemy przecież zapomnieć, że na ostatniej konferencji prasowej zwołanej po posiedzeniu Rady profesor Glapiński kategorycznie uciął tak daleko idące spekulacje.

– W międzyczasie z gospodarki napłynęło jednak trochę nowych danych, które sugerują, że inflacja może jednak spadać szybciej niż się spodziewaliśmy, a to może dać RPP dodatkowe argumenty za luzowaniem polityki monetarnej – wyjaśnia.

Raty kredytów w dół. Ile obecnie płacą kredytobiorcy?

Turek wskazuje, że pomimo tego, że RPP nie podjęła jeszcze decyzji o obniżce stóp procentowych, to i tak część posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych już może się cieszyć niższymi ratami. Ekspert tłumaczy to faktem, iż pod koniec 2022 roku rynek spodziewał się, że RPP będzie dalej podnosiła stopy procentowe, a więc też notowania WIBOR-u się zagalopowały, co trzeba było potem skorygować.

– W ostatnich tygodniach WIBOR zaczął natomiast dodatkowo zniżkować ze względu na spodziewany przez rynek rychły początek cyklu obniżek stóp procentowych. W efekcie, jeśli ktoś miał to nieszczęście, że oprocentowanie jego kredytu było aktualizowane akurat w najgorszym momencie, a więc w listopadzie 2022 roku, to teraz może mieć już o około 7 proc. niższą ratę niż wtedy. W przypadku kredytu zaciągniętego na 25 lat i kwotę 300 tys. zł mówimy o spadku raty rzędu 150-200 zł miesięcznie – podaje.

Poprawę obserwują oczywiście Ci posiadacze złotowych kredytów, którzy mają dług ze zmiennym oprocentowaniem, które jest przeważnie aktualizowane w cyklach 3-miesięczych (gdy oprocentowanie oparte jest o wskaźnik WIBOR 3M) i półrocznych (gdy oprocentowanie jest oparte o WIBOR 6M).

Dobre prognozy dla osób spłacających kredyty

– Jeśli faktycznie WIBORy spadną o 1 pkt. proc. do końca roku, to raty kredytów mogą spaść nawet o około 10 proc. Idąc dalej, w perspektywie niemal dwuletniej (do maja 2025 roku) raty mogą pójść w dół o około 20 proc. względem stanu obecnego, o ile oczywiście faktycznie WIBOR 3M spadnie w połowie 2025 roku w okolice 4 proc. – wylicza Turek.

Jak wskazuje, z punktu widzenia osoby, która rozważa dziś zaciągnięcie kredytu ze zmiennym oprocentowaniem zmiany te oznaczają nie tylko potencjalnie niższe raty, ale też wyższą zdolność kredytową. – Wszystko dlatego, że przy innych czynnikach stałych niższa rata oznacza, że bank będzie nam skłonny pożyczyć więcej przy konkretnym poziomie osiąganych dochodów – tłumaczy.

Turek przypomina, że „w banku możemy się też spotkać z kredytem o zmiennym oprocentowaniu, ale opartym nie o stawkę WIBOR, ale o WIRON". Tu sytuacja wygląda trochę inaczej, bo tak jak WIBOR powinien uwzględniać przyszły koszt pieniądza, tak WIRON uwzględnia historyczne notowania. – W efekcie na spadek oprocentowania w przypadku tych produktów będzie trzeba poczekać trochę dłużej – zaznacza.

Całkiem realny wydaje się scenariusz, w którym po zakończeniu wakacji RPP postanowi obniżyć stopy procentowe w Polsce – o ile  pozwoli na to inflacja.

Dobre informacje dla większości kredytobiorców. Raty kredytó...

Osoby z kredytami ze stałym oprocentowaniem też skorzystają

Oczekiwania spadku stóp procentowych wpływają już też na oprocentowanie kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. – Chodzi o to, że gracze rynkowi, oczekując niższego kosztu pieniądza w Polsce, zaczynają też inaczej handlować kontraktami na stopy procentowe. Dotyczy to też kontraktów IRS, o które oparte jest oprocentowanie kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem – wskazuje i dodaje, że to już właściwie się dzieje.

– Zgodnie z danymi NBP pod koniec 2022 roku przeciętne oprocentowanie kredytu ze stałym oprocentowaniem wynosiło ponad 9 proc. Dziś banki w swoich ofertach chwalą się propozycjami z oprocentowaniem na poziomie około 7 proc. Warto wiedzieć, że spadek oprocentowania 25-letniego kredytu o 1 pkt. proc. oznaczać może ratę niższą o około 7-8 proc. Analogicznie wyższa może być też wtedy nasza zdolność kredytowa – wylicza Turek.

– I choć jest to truizm, to trzeba dodać, że na spadku oprocentowania kredytów ze stałym oprocentowaniem, w pierwszej kolejności skorzystają osoby, które podpisują nowe umowy. Osoby, które spłacają już kredyt ze stałym oprocentowaniem ustalanym z góry np. na 5 lat, do końca trwania tego okresu nie zobaczą ani niższych, ani wyższych rat w swoich harmonogramach spłaty długu – wskazuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki