Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. W dyktandzie 15.03.2022 wzięło udział ponad 100 osób. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W III Ostrowskim Dyktandzie o tytuł Mistrza Ortografii wzięło udział ponad 100 osób. Dyktando było podzielone na trzy kategorie wiekowe. Wydarzenie jest co roku organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.

W kategorii szkół podstawowych wzięło udział ponad 60 uczniów, w kategorii szkół średnich blisko 30, a w kategorii osoby dorosłe - blisko 20. III Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii odbyło się w Starej Elektrowni.

Czy było trudne? Zdaniem uczestników - nie. Raczej nie pojawiły się słowa, których nie znali, ale pamiętajmy, że dyktando to nie tylko ortografia, ale i interpunkcja. Uczestnicy musieli zmierzyć się z pisownią takich wyrazów jak: Bogurodzica, balwierze, metrampaże, czwórszeregów, śmichy-chichy, quasi-majestatycznie, późnopopołudniowych, ponaddwuipółgodzinnej, drobiażdżkami, ożanka, żegawka i żorżetowe.

Dyktando zawierało wiele trudności ortograficznych, aczkolwiek - "niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Mnie trudność sprawił jeden zwrot: vis-a-vis. Tutaj nie byłam pewna zapisu

- mówi Joanna Duda. Pani Joanna zdobyła tytuł Mistrza Ortografii w pierwszej edycji Ostrowskiego Dyktanda. Jest też polonistką w Publicznej Szkole Podstawowej w Dudach, chętnie bierze udział w dyktandzie i zachęca do tego swoich uczniów.

W Ostrowskim Dyktandzie co roku bierze również udział burmistrz miasta Jerzy Bauer. Czy dyktando sprawiło mu trudność?

To świetna inicjatywa, uczestniczę w niej co roku z dwóch powodów. Po pierwsze: aby się sprawdzić, dodać sobie adrenaliny, a po drugie: aby wspierać tę ogólnopolską akcję z sukcesem realizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Według mnie tekst należał do tych łatwiejszych. Pamiętam pierwsze Ostrowskie Dyktando - było bardzo trudne. W porównaniu z nim, tegoroczne było znacznie łatwiejsze

- mówi burmistrz.

Każda grupa wiekowa musiała zmierzyć się z innym tekstem wymyślonym przez panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tekst zawodnikom dyktowała Zofia Sokolik - wieloletnia polonistka z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 24 marca w Starej Elektrowni. Gościem wieczoru będzie Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Fundatorami nagród są: Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej oraz Fabryki Mebli "FORTE".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki