MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Ostrowi Mazowieckiej. 1.03.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Ostrowi także pamiętano o żołnierzach niezłomnych. Uroczystości rozpoczęły się przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Rubinkowskiego.

Uroczystości zostały zorganizowane wspólnie przez starostę ostrowskiego Zbigniewa Chrupka, burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka Jerzego Bauera, wójta gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka oraz dowódcę 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego pułkownika Leszka Iwańca.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje władz samorządowych pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, na placu przy Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Następnie delegacje oraz poczty sztandarowe udały się pod pomnik Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej, na róg ul. 3 Maja i S. Dubois.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się by podporządkować Polskę Związkowi Sowieckiemu i narzucić jej obywatelom ustrój komunistyczny

- mówił zastępca burmistrza miasta Daniel Choinka.

Następnie burmistrz opowiedział o historii: założeniach państwa sowieckiego, pacyfikacji społeczeństwa polskiego i pozbawieniu kraju kadry przywódczej - osób ważnych dla podtrzymania idei niepodległościowych i stawiających opór sowietom. Zwrócił też uwagę, że pamięć o tych wydarzeniach w świetle obecnej sytuacji związanej z napaścią Rosji na Ukrainę nabiera szczególnego znaczenia.

Żołnierze wyklęci, tak jak teraz ludność Ukrainy, oddawali życie za wartości niepodległościowe. Byli oni niezłomnymi bohaterami naszej ojczyzny walczącymi o niepodległą i suwerenną Polskę. (…) Niestety, byli także żołnierzami wyklętymi przez komunistyczną władzę, która zakłamywała ich historię. Dziś, w wolnej Polsce możemy im oddać hołd: ich imiona i nazwiska widnieją na tablicy pomnika, przy którym się zgromadziliśmy. To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że żołnierze wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich. Żyją dotąd dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego co najważniejsze – odebrali im życie, ale nie odebrali im ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny

- mówił Daniel Choinka.

Po przemówieniu zastępcy burmistrza miasta Daniela Choinki odczytano Apel Pamięci i wykonano salwę honorową. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnim punktem programu był przemarsz ul. 3 Maja do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie odbyła się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenia towarzyszące:

1 marca
Wykład "Zbrodnia sądowa na Witoldzie Pileckim" - wykład otwarty połączony ze zwiedzaniem wystawy stałej Muzeum Dom Rodziny Pileckich, ul. Warszawska 4, godz.17.00
5 marca
Tropem Wilczym - XI Edycja Biegów oraz marsz Nordic Walking. Biuro zawodów MOSIR Ostrów Mazowiecka, ul. Trębickiego
9 marca
VI Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy "Krysia", "Sławek" Strzelnica sportowa w Troszynie, organizator Stowarzyszenie "Ziemia Wąsewska"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki