MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowy z Ostrołęki odznaczony przez ministra zdrowia

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Mł. asp. Mateusz Grzyb - dzielnicowy z Ostrołęki - za oddanie ponad 21 litrów krwi został odznaczony przez ministra zdrowia najwyższym odznaczeniem dla krwiodawstwa tj. krzyżem „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”.

W czwartek 18 kwietnia 2024 w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrołęce miała miejsce uroczystość związana z wręczeniem odznaczenia przyznawanego dla osób najbardziej zaangażowanych w ideę krwiodawstwa.

To prestiżowe wyróżnienie otrzymał funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Dzielnicowy mł. asp. Mateusz Grzyb został odznaczony przez ministra zdrowia medalem „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”. Mundurowy pokazał, że pomaganie ma we „krwi” – otrzymał również od dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie list gratulacyjny.

Odznaczenie to jest wręczane osobom, które oddały ponad 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. Policjant oddał potrzebującym ponad 21 litrów krwi.

Mł. asp. Mateusz Grzyb w Policji służy od 13 lat, a od 7 jest dzielnicowym rewiru numer 10, którego zasięg obejmuje, m.in. osiedle Pomian i część osiedla Centrum.

Z honorowym krwiodawstwem związany jest od 14 lat.

Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi. Można w ten sposób uratować komuś życie. Być może nasza pomoc w tym zakresie pomoże w sytuacji zagrożenia również naszym bliskim

- mówi kom. Tomasz Żerański, rzecznik ostrołęckiej policji.

W Ostrołęce krew można oddać w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które mieści się w szpitalu (al. Jana Pawła II) - w tygodniu, ale też w soboty (w godz. 7.00-11.00).
W 2024 roku pracujące soboty to:

  • 27 kwietnia
  • 27 lipca
  • 26 października

Przeczytajcie, jak przygotować się do oddania krwi (źródło: RCKiK w Warszawie)

Droga dawcy – krok po kroku

Zanim udasz się do punktu krwiodawstwa sprawdź czy możesz zostać dawcą. Zrobisz to sprawdzając podstawowe wytyczne medyczne, które mówią, kto może a kto nie może oddawać krwi. W tym celu przejrzyj przeciwwskazania do oddawania oraz przykładowe ankiety dla kandydatów na dawców. Jeżeli stwierdzisz, że możesz oddać krew, zaplanuj dzień w którym to zrobisz.

  • Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynny punkt, w którym chcesz oddać krew: adresy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziałów terenowych oraz stałych punktów poboru krwi Pamiętaj, że możesz również oddać krew również w czasie akcji wyjazdowych mobilnych punktów poboru krwi w tzw. krwiobusach.
  • Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć, wyspać się. Nie zalecane jest aby oddawać krew po pracy w nocy. Zarezerwuj sobie około 2 godzin.
  • Koniecznie zjedz lekkostrawny posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu);
  • Pij dużo soków owocowych i wody.
  • Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku przed oddaniem krwi.
  • Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej.
  • Weź dowód tożsamości (lub inny dokument) i jeżeli posiadasz legitymację honorowego dawcy krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki