Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja „Kropla krwi darem życia". 7.03.2024 w Ostrowi można było oddać krew i zarejestrować się w bazie DKMS

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W Powiatowej Hali Sportowej przy ostrowskim Koperniku odbyła się bardzo ważna konferencja pt. „Kropla krwi darem życia". Program obejmował wykłady zaproszonych gości, panel dyskusyjny, a także możliwość honorowego oddania krwi i rejestracji w bazie dawców szpiku. Pomysłodawcą konferencji był Tomasz Falkowski, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika.

Od godz. 9.00 do 13.00 przy Koperniku stał krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, który prowadził pobór krwi. W hali znajdowały się stanowiska dla osób, które chciały zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Ponadto, także w hali, przygotowano ciepłe i zimne napoje oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Konferencja rozpoczęła się od odczytania fragmentu listu Jan Pawła II do uczestników Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego, który odbył się w Rzymskim Pałacu Kongresów 29 sierpnia 2000 roku. Po uroczystym otwarciu konferencji rozpoczęły się wykłady gości.

Magdalena Gudzińska-Adamczyk - lekarz epidemiolog, kierownik gabinetów lekarskich Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, mówiła o krwiodawstwie i o rodzajach preparatów krwiopochodnych oraz ich zastosowaniu w medycynie. Maja Witowska-Rubaszek (koordynatorka ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS, koordynatorka Projektu Edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA) wytłumaczyła dlaczego rejestracja w bazie dawców szpiku jest tak ważna i kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku.

Następnie Katarzyna Zakrzewska – lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, zastępca kierownika OIOM w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej opowiedziała czym jest śmierci mózgu oraz kiedy od zmarłej osoby można pobrać organy do przeszczepu. Ostatni wykład wygłosił dr Dariusz Tułowiecki – socjolog, teolog, pracownik Instytutu Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Zakładu Edukacji Medialnej i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie. Wykład dotyczył przeszczepów oraz socjologicznych i etycznych aspektów rekonstrukcji ciała.

W przerwach pomiędzy wykładami czas umilał swoimi występami zespół "Hot Muzycy z Twojej Okolicy".

Gościem specjalnym konferencji była Klaudia Kalbarczyk. Klaudia pochodzi z Małkini Górnej, kilka lat temu walczyła ze śmiertelną chorobą - niedokrwistością aplastyczną z klonem nocnej napadowej hemoglobinurii. Na szczęście znalazła swojego "genetycznego bliźniaka" i była biorcą szpiku. Wygrała walkę z chorobą.

Kolejnym punktem konferencji był panel dyskusyjny, podczas którego można było zadawać pytania prelegentom. Uczniowie pytali m.in. o to czy śmierć mózgu i śmierć pnia mózgu to to samo i dlaczego dawcą szpiku moze być osoba do 55 roku życia.

Ostatnim punktem było podsumowanie konferencji:

Do oddania krwi jako honorowi dawcy krwi zgłosiło się 38 osób, z czego zakwalifikowało się 16. Natomiast jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych zarejestrowało się 31 osób. To nasz mały wielki sukces. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się oddać krew i zarejestrowali jako potencjalni dawcy szpiku. Wiem, że są wśród nas również osoby, które uczyniły i jedno, i drugie. Gratuluję serdecznie odwagi i tej decyzji

- mówił prowadzący konferencję Tomasz Falkowski.

Do krwiobusu zgłaszała się młodzież z Kopernika, ale również osoby dorosłe. Krew oddał m.in. komendant ostrowskiej policji Krzysztof Szymański oraz dyrektor Kopernika Monika Kuziak (która także zarejestrowała się jako potencjalny dawca szpiku).

Na koniec spotkania Monika Kuziak i Tomasz Falkowski podziękowali wszystkim prelegentom, a także Klaudii Kalbarczyk, patronom honorowym oraz Bankowi Spółdzielczemu w Ostrowi Mazowieckiej - sponsorowi wydarzenia.

Patroni honorowi: starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, dyrektor szpitala SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej Artur Wnuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, dyrektor PSSE w Ostrowi Mazowieckiej Magdalena Kaczmarek.

Wsparcie instytucjonalne: Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej, zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu ostrowskiego, 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie, 52. Batalion Lekkiej Piechoty w Komorowie, Batalion Czołgów 1 Dywizji Piechoty Legionów, Ostrowska Spółdzielnia Socjalna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki