Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja „Kropla krwi darem życia" na temat krwiodawstwa i transplantologii odbędzie się 7 marca w Ostrowi. Będzie też krwiobus

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
123rf
Konferencja naukowa nt. krwiodawstwa i transplantologii ph. "Kropla krwi darem życia" odbędzie się 7 marca 2024 (czwartek) w Powiatowej Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. Konferencja będzie połączona z poborem krwi oraz rejestracją potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Celem konferencji jest m.in. uświadomienie lokalnej społeczności problematyki związanej z krwiodawstwem, krwiolecznictwem i transplantologią (z naciskiem na dawstwo szpiku i komórek macierzystych szpiku) od strony etycznej, religijnej, medycznej i społecznej, a także rozumienie zjawiska śmierci i problemów związanych z poborem organów do przeszczepu, pozyskanie jak największej liczby dawców krwi oraz potencjalnych dawców szpiku oraz wywołanie refleksji nt. możliwości niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przy pomocy własnej krwi.

Zdajemy sobie sprawę, że jedną z najważniejszych przyczyn obaw pojawiających się przed podjęciem różnych ważnych w życiu decyzji i kroków z nimi związanych jest brak dostatecznej wiedzy na dany temat. Zapewne znacznie więcej ludzi, niż obecnie, zdecydowałoby się na zostanie potencjalnym dawcą szpiku, gdyby nie strach przed nieznanym, często zniekształconym i wyolbrzymionym obrazem rzekomych negatywnych skutków oddania szpiku/komórek macierzystych szpiku. Prawda jest zgoła odmienna, a metody poboru komórek szpiku bezpieczne, przyjazne i całkowicie bezpłatne

- informuje Tomasz Falkowski, nauczyciel LO i organizator konferencji.

Program konferencji:
9.00 – 13.00 – pobór krwi od honorowych krwiodawców w Krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie (podstawionym przed głównym wejściem do Powiatowej Hali Sportowej przy LO, ul. Kościuszki 36)
10.05 - Odczyt fragmentu listu Jan Pawła II (do uczestników Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego, który odbył się w Rzymskim Pałacu Kongresów 29 sierpnia 2000 roku)
10.15 - uroczyste rozpoczęcie konferencji
10.25 - wykłady prelegentów:
- Magdalena Gudzińska – lekarz epidemiolog, Kierownik gabinetów lekarskich Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie z wykładem pt. „Krwiodawstwo wczoraj i dziś”
- Maja Witowska-Rubaszek - Koordynatorka ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS, Koordynatorka Projektu Edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA, lektorka, specjalistka komunikacji międzykulturowej z wykładem pt. „Dawstwo krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku – jesteś Nadzieją!”
- Katarzyna Zakrzewska – lekarz specjalista w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, zastępca kierownika OIOM w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej z wykładem pt. ”Spróbować zrozumieć śmierć”
- dr Dariusz Tułowiecki – socjolog, teolog, pracownik Instytutu Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Zakładu Edukacji Medialnej i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie) z wykładem pt. „Przeszczepy – socjologiczne i etyczne aspekty rekonstrukcji ciała”
12.35 - panel dyskusyjny z udziałem prelegentów i słuchaczy
13.05 – podsumowanie konferencji, podziękowania i wolne głosy

Konferencja przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży klas IV szkół średnich powiatu ostrowskiego, ale również dla wszystkich, który wyrażą chęć uczestnictwa.

Patroni honorowi: starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, dyrektor szpitala SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej Artur Wnuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, dyrektor PSSE w Ostrowi Mazowieckiej Magdalena Kaczmarek.

Wsparcie instytucjonalne: Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej, zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu ostrowskiego, 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie, 52. Batalion Lekkiej Piechoty w Komorowie, Batalion Czołgów 1 Dywizji Piechoty Legionów, Ostrowska Spółdzielnia Socjalna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki