Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mieszkańcy Różana wiedzą o odpadach promieniotwórczych? Sondaż wśród mieszkańców Różana

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
W gminie Różan od 1961 roku działa jedyne w Polsce Krajowe Składowisko Opadów Promieniotwórczych. Przeprowadzono sondaż wśród mieszkańców na temat odpadów promieniotwórczych. Co z niego wynika?

Sześciu na dziesięciu badanych mieszkańców Różana uważa, że możliwe jest bezpieczne składowanie odpadów promieniotwórczych. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP).

Sondaż przeprowadzono w rozbiciu na dwie grupy respondentów. Pierwsza z nich to mieszkańcy całej Polski, druga to osoby z gminy Różan (woj. mazowieckie). To tam od 1961 roku funkcjonuje jedyne w Polsce Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP).

Wyniki sondażu pokazały, że dziewięciu na dziesięciu badanych mieszkańców gminy Różan wie, że w ich miejscowości zlokalizowane jest Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych.

Wśród mieszkańców gminy Różan blisko co drugi badany (47,3 proc) jest zdania, że składowanie odpadów promieniotwórczych podlega ścisłej kontroli i nie wzbudza obaw. Częściej na tę opinię wskazywały osoby pomiędzy 30 a 39 rokiem życia. Obawy związane ze składowaniem odpadów, które mieszkańcy wymieniają najczęściej to: szkodliwość dla zdrowia lub środowiska oraz ewentualna awaria urządzeń.

Blisko 70 proc. mieszkańców gminy Różan wie, że odpady promieniotwórcze produkowane są w medycynie (diagnostyka i terapia). Ponad 63 proc. jako źródło odpadów wskazało różne gałęzie przemysłu.

KSOP to korzyści dla budżetu gminy?

Trzy czwarte badanych mieszkańców gminy Różan wie, że KSOP przynosi wpływy do budżetu gminy. W tej grupie nieco ponad 18 proc. badanych zna wysokość tej kwoty. Z kolei 33,5 proc. mieszkańców potrafi wskazać cel, na jaki są przeznaczone pieniądze. Badani najczęściej wskazują, że dzięki dodatkowym środkom możliwy jest rozwój infrastruktury publicznej. Warto przypomnieć, że do gminnego budżetu w związku z funkcjonowaniem KSOP trafia co roku 10,5 mln zł.

Różan – miejsce przyjazne do życia

Większość badanych mieszkańców Różana deklaruje, że nie chciałaby się przeprowadzić do innej miejscowości (65,2 proc.) nawet wtedy, gdy mieliby taką możliwość. Odmiennej odpowiedzi udzieliło 27,4 proc ankietowanych. Warto podkreślić, że działanie składowiska w gminie nie pojawiło się jako główny powód determinujący chęć przeprowadzki. Badani w pierwszej kolejności wskazywali na możliwość lepszej pracy i lepsze warunki mieszkaniowe. Chęć zmiany miejsca zamieszkania deklarowały głównie osoby młode (15-29 lat).

Kto zna ZUOP?

Znajomość Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych zadeklarowało 46,7 proc. mieszkańców Różana, a w przypadku Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych było to 72,7 proc. badanych. Najbardziej rozpoznawalnym działaniem KSOP wśród mieszkańców jest organizacja dni otwartych (45,3%).

Badanie przeprowadziła firma Danae na zlecenie ZUOP. Próba ogólnopolska zrealizowana była na grupie 2 tys. osób, a próba mieszkańców gminy Różan liczyła 300 osób.

Źródło: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych

Zwiedzanie składowiska- licytacja WOŚP

Zapraszamy do licytowania wycieczki po Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie. Zebrana kwota zasili Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Link do licytacji poniżej:

Wycieczka po Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych

Licytacja potrwa do 9.02.2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki