MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet realny czy tragiczny?

Jarosław Sender
Radnego Jarosława Włodarczyka niepokoi rosnące zadłużenie miasta. I brak Żytniej w planach inwestycyjnych

Radny Jarosław Wło¬darczyk krytykując budżet miasta na 2012 rok użył określeń "nierozwojowy" i "tragiczny".

- W zadaniach na najbliższe lata zabrakło ulicy Żytniej, a wiadomo, że za pieniądze unijne asfaltu tam nie położymy - mówił Jarosław Wło¬darczyk. I głośno zastanawiał się nad konie¬cznością wypuszczania kolejnych 4 mln zł miejskich obligacji. Tym bardziej, że ich spłata ma nastąpić jednorazowo, w 2019 roku.

Milion sto odsetek

- Zbliżamy się do 40 proc. zadłużenia, to też trochę niepokoi. Milion sto odsetek też. Za te pieniądze można byłoby zrobić nie tylko ul. Żytnią, ale też dokończyć Szpitalną i położyć chodnik na Słowackiego. Bardzo potrzebny jest też chodnik na Rolniczej - mówił radny. - Chciałbym też poruszyć sprawę subwencji oświatowych. Wiem, że burmistrz nie ma na to wpływu i że podwyżki dla nauczycieli są bardzo potrzebne, ale gdy planuje się podwyżki, to powinno planować się także źródła ich finansowania. A wychodzi, że do każdych 2 zł od rządu, samorządy muszą dorzucać złotówkę. To też pieniądze, za które można byłoby zrobić coś konkretnego. Samorządy powinny się zjednoczyć i coś w tym względzie zrobić - zaapelował Jarosław Włodarczyk.

Słowa radnego skomentował burmistrz Waldemar Trochimiuk

- Nie uważam naszego budżetu na 2012 rok za tragiczny. Uważam, że jest to budżet realny, który umożliwi nam dalszy, skuteczny rozwój naszego miasta. Chcę też podkreślić, że w 2011 wydaliśmy na inwestycje ponad 22 mln zł, czego nigdy w historii miasta nie było. W 2012 roku planujemy, co prawda, wydać tylko niecałe 12 mln zł, ale oceniam, że wydamy nie mniej niż 18 mln zł. Nie jesteśmy jednak w stanie wszystkiego robić z własnych pieniędzy. Zaciągamy pożyczki, tak jak robi cały świat. A skoro je zaciągamy, to musimy także spłacać odsetki - mówił burmistrz.

I na koniec zapewnił, że Żytnia, podobnie jak wszystkie inne ulice będące przed 2011 rokiem żwirówkami, dokońca tej kadencji będą miały asfalt.

W 2012 roku dochody miasta mają wynieść prawie 49 mln zł, a wydatki - 50, 8 mln zł. Wydatki inwestycyjne opiewają na 11,5 mln zł.

Gdzie, co i za ile

W wykazie planowanych na 2012 rok inwestycji zapisano 800 tys. zł na odnowę nawierzchni żwirowych i przebudowę dróg nieutwardzonych (zakres zadań do wykonania w latach 2011-2013: Baczyńskiego, Kisielewskiego, Jaśminowa, Polna, Pielgrzym¬kowa, Strażacka, Tęczowa, Zduńska, osiedla Błonie, Waliszewo, Północ i ul. Św. Floriana), 800 tys. zł na budowę ul. Sadowej i Jaśminowej, 100 tys. zł na budowę i przebudowę chodników, 20 tys. zł na budowę ścieżek rowerowych, 200 tys. zł na odnowę nawie¬rzchni bitumicznych i 500 tys. zł na place zabaw i parkingi. Na przewrócenie walorów historycznych i rekreacyjnych Węgierce zaplanowano wydać 50 tys. zł, na rewitalizację rynku - 1,2 mln zł, na rewaloryzację zabytkowego ratusza - 1,3 mln zł, a na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 - 1,4 mln zł.

Budowa zintegrowanego systemu zagospodarowania odpadami dla regionu ciechanowskiego pochłonie 173 tys. zł, rozbudowa oświetlenia ulicznego - 100 tys. zł, przebudowa infrastruktury na stadionie miejskim - 200 tys. zł, pomoc dla powiatu na budowę Centrum Sportów Zimowych - 500 tys. zł, a dokumentacje geodezyjne i projektowe budowy ulic - 150 tys. zł. Na termo¬modernizację Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola nr 2 - zapisano po 10 tys. zł. Na rozwój elektronicznej administracji przeznaczono 23 tys. zł, na budowę kanalizacji deszczowej - 300 tys. zł, na budowę ulicy Pukiańca i Tęczowej - ok. 3 mln zł, na przebudowę Sosnowej - 300 tys. zł, wykup gruntów i koszty wywłaszczeń ma kosztować 300 tys. zł, a zakup komputerów dla szkół i urzędu pochłonie ok. 70 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki