Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrowni w Ostrołęce: przetarg rozstrzygnięty. Inwestycja będzie kosztować 6 mld zł

Robert Majkowski
Robert Majkowski
Energa
Przetarg na budowę Elektrowni C w Ostrołęce został rozstrzygnięty.

Informację o tym podała 4 kwietnia spółka Elektrownia Ostrołęka:

Zamawiający – Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. informuje, że w postępowaniu o udzielenie sektorowego zamówienia publicznego prowadzonego w trybie dialogu konkurencyjnego na Budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW, została wybrana oferta złożona przez wykonawców występujących wspólnie: GE Power Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum oraz Alstom Power Systems S.A.S. – Członek Konsorcjum.

GE Power i Alstom Power Systems chcą wybudować elektrownię za 6,023 mld zł brutto. Pozostałe konkurencyjne oferty opiewały na 4,849 mld zł (China Power Engineering) oraz 9,591 mld zł (Polimeks Mostostal i Rafako). Takie rozstrzygnięcie przetargu rekomendowało również zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka. Trzeba też dodać, że jeszcze przed otwarciem ofert poinformowano, że na zadanie przeznaczono 4,8 mld zł, więc o wiele mniej niż życzy sobie GE Power i Alstom Power System.

Rozstrzygnięcie przetargu to kolejny krok zbliżający nas do rozpoczęcia ostrołęckiej inwestycji. Jak zastrzega Elektrownia Ostrołęka, nie jest ono równoznaczne z wyrażeniem zgody na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą i z wydaniem polecenia rozpoczęcia prac.

W oficjalnym komunikacie czytamy:

Szacuje się, że nakłady inwestycyjne w związku z zawarciem umowy pomiędzy Zamawiającym a Generalnym Wykonawcą, do czasu wydania NTP nie przekroczą równowartości 4 proc. ceny objętej umową.

Zgodnie z zapewnieniami ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego budowa ostrołęckiej elektrowni ma się rozpocząć w tym roku.

- Marzę o tym, żeby przed końcem wakacji ta budowa została rozpoczęta. Wynika to z możliwości, jakie nam udostępnił rynek mocy - mówił dziennikarzom Krzysztof Tchórzewski.

Dodajmy też, że Enea, Energa i Elektrownia Ostrołęka zawarły aneks do umowy inwestycyjnej związanej z budową elektrowni. Na jego mocy zwiększono szacunkowe nakłady inwestycyjne na rozwój projektu - do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac. Wydatki Enei wzrosły do ok. 226 mln zł, Energi - do 226,5 mln zł.

Zobacz: Minister energii Krzysztof Tchórzewski w Ostrołęce o budowie elektrowni: rozpocznie się w tym roku, nie będzie tu bezrobocia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki