MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bandysie. Uroczystości w 78. rocznicę pacyfikacji wsi. 2.10.2022. Zdjęcia

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
2 października 1944 r. hitlerowcy otoczyli wieś Bandysie. Za pomoc udzieloną oddziałowi partyzanckiemu zamierzali rozstrzelać wszystkich mężczyzn z tej miejscowości. Po ich schwytaniu zmienili jednak swoje plany. Mężczyzn wywieziono najpierw do Myszyńca, a potem do obozu przejściowego w Działdowie. Część mężczyzn nie przeżyła warunków obozowych. Ci, którzy przetrwali zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Zdecydowana większość osadzonych zginęła w samym obozie, podczas tzw. marszu śmierci zimą 1945 r. oraz po ewakuacji obozu tuż przed zakończeniem II wojny światowej. Według szacunków Niemcy wywieźli z Bandyś około 120 mężczyzn w wieku powyżej 16 lat. Do rodzinnej wsi po wojnie wróciło tylko kilku z nich. Mieszkańcy wsi w rocznice tej tragedii modlą się za pomordowanych.

Od wielu lat we wsi stoi pomnik poświęcony ofiarom hitlerowskiego terroru. Przed miejscem pamięci odbywają się msze św. polowe w intencji pomordowanych. Głównym organizatorem jest sołtys wsi i radny Stanisław Szydlik, którego ojciec został wywieziony do obozu w Sztutowie i tam zginął. Od kilku lat w przeddzień uroczystości odbywa się tzw. Pusta Noc. W remizie OSP w Bandysiach w modlitwie wspomina się pomordowanych i śpiewa pieśni żałobne.

W niedzielę 2 października przed pomnikiem zebrali się mieszkańcy Bandyś i okolicznych miejscowości. Przybyli także przedstawiciele Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, komendant miejski PSP w Ostrołęce st. bryg. Grzegorz Pragacz, radni powiatowi i gminni, burmistrz gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk, dyrektorzy szkół z terenu gminy Czarnia i przedstawiciele Gminnego Żłobka w Surowem. Wójta reprezentował sekretarz Urzędu Gminy w Czarni Grzegorz Kamzelski.
Obok pomnika stanęły poczty sztandarowe szkół podstawowych w Czarni i w Surowem, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i OSP w Bandysiach. Asystę honorową zapewnili Strzelcy Kurpiowscy. Uroczystość uświetniła swoim występem orkiestra dęta z Czarni.

Po krótkim wystąpieniu Witolda Kuczyńskiego uczniowie z PSP w Czarni przedstawili krótką część artystyczną. Następnie delegacje różnych instytucji złożyły na płycie pomnika kwiaty, wiązanki i znicze. Mszę św. w intencji pomordowanych odprawił ks. kan. Wiesław Pac, proboszcz parafii w Czarni.

Po nabożeństwie sołtys Stanisław Szydlik zaprosił wszystkich uczestników uroczystości na gorący posiłek oraz ciepłe napoje w remizie OSP. Panie serwowały grochówkę i żurek. Obok remizy rozpalono ognisko, w którym można było upiec ziemniaki.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki