MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzewko za surowce wtórne w Wyszkowie. Rozdaliśmy ponad 250 sadzonek lipy i sosny. Akcja odbyła się 21.05.2024

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tygodnik Ostrołęcki we współpracy z Nadleśnictwem Wyszków oraz Urzędem Miastem Wyszków zorganizował event ekologiczny pn. "Drzewko za surowce wtórne". Akcja odbyła się 21 maja na Placu Miejskim przy ul. Sowińskiego. Nadleśnictwo Wyszków przygotowało ponad 250 sadzonek lipy i sosny. Wszystkie sadzonki rozeszły się w 2 godziny!

Akcja rozpoczęła się o godz. 10.00. Aby otrzymać sadzonkę (sosny lub lipy) należało przynieść minimum 1 kg makulatury, minimum 10 plastikowych odpadów lub jeden mały elektro śmieć. Celem akcji było umocnienie i promocja świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności.

Nadleśnictwo Wyszków cyklicznie bierze udział w akcjach rozdawania i sadzenia drzew:

Jest taka akcja zainicjowana kilka lat temu przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "SadziMY" i Nadleśnictwo Wyszków, tak jak zresztą 430 innych nadleśnictw bierze w niej aktywny udział. Rozdajemy pod siedzibami nadleśnictw lub w centralnych punktach miast kilkaset sztuk sadzonek - w tym roku wiosną Nadleśnictwo Wyszków rozdało 1000 sadzonek. (...) Akcja ta polega na tym, że drzew nie sadzi się nigdzie na terenie Lasów Państwowych, tylko np. przy domu, gdzieś na swoim podwórku.

- opowiada zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków, Łukasz Łopiński.

Łukasz Łopiński tłumaczy, że Nadleśnictwo Wyszków ma szkółkę otwartą - sadzonki nadają się do sadzenia tylko albo wczesną wiosną, albo już późną jesienią i wtedy są rozdawane. Dzisiejsze sadzonki pochodzą z Nadleśnictwa Jabłonna, które ma tzw. szkółkę kontenerową - sadzonki są umieszczane w małych kontenerach, dzięki czemu mogły zostać w nich przechowane do akcji "Drzewko za surowce wtórne".

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

W akcji w Wyszkowie wzięły udział dzieci, a także młodzież i osoby dorosłe. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych przynieśli przede wszystkim dużo opakowań wykonanych z plastiku, natomiast uczniowie szkół średnich - makulaturę. Do kontenerów trafiło także sporo elektro odpadów.

Wśród wielu placówek szkolnych i przedszkolnych, które wzięły udział w akcji byli także uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie.

Nasza szkoła bardzo często bierze udział w tego typu akcjach i chętnie uczestniczy w takich projektach. Czasem to są inicjatywy zewnętrzne, a czasem wewnątrzszkolne. To jest bardzo, bardzo dla nas ważne i bliskie - szczególnie dla uczniów na kierunku technik architektury krajobrazu

- mówiła nauczycielka ZS nr 1 Małgorzata Bajowska.

Akcja „Drzewko za surowce wtórne” przeprowadzamy regularnie już od trzech lat (w wersji zimowej jest to "Choinka za makulaturę", a w wersji wiosennej "Drzewko za surowce wtórne"). Akcja pomaga nie tylko pozbyć się niechcianego plastiku, makulatury i zepsutego sprzętu elektronicznego, ale przede wszystkim pozwala nam zrobić coś dobrego dla środowiska i dać dobry przykład naszym dzieciom. Dzięki wydarzeniu możemy też wpisać się w misję Lasów Państwowych, którym zależy na tym, aby w Polsce lasów wciąż przybywało.

Podczas akcji w Wyszkowie rozdanych zostało ponad 250 sadzonek. O to jakich warunków potrzebuje sosna i lipa zapytaliśmy Adama Ładę - rzecznika prasowego Nadleśnictwa Wyszków:

Sosna jest gatunkiem, który przyjmie się w każdych warunkach glebowych - preferuje siedliska słabsze, lipa natomiast jest gatunkiem o większych wymaganiach glebowych. Pielęgnacja polega na nie dopuszczeniu do zachwaszczenia w pierwszych latach wzrostu, w starszym wieku do utrzymania odpowiedniego zwarcia (odpowiednia gęstość drzew).

Akcje promujące dbanie o środowisko naturalne są bardzo ważne, ponieważ zaśmiecanie lasów jest ciągle dużym problemem:

- Co roku ponosimy duże koszty (ponad 100 tys. zł) na pracę związaną ze zbieraniem śmieci, zwłaszcza przy drogach publicznych które przebiegają przez tereny leśne. Miesięcznie jest to ok. 20 m3 - mówi Adam Łada.

W ciągu kilku godzin trwania akcji udało się zebrać 353 kg makulatury i 25 kg plastiku (surowce zostały przekazane firmie Wab-Pol Andrzej Wójcik) oraz 41 kg elektrośmieci, które zostały przekazane firmie Skrzat Robert Wrzesiński.

Organizator akcji to Polska Press - wydawca Naszego Miasta Wyszków.
Partnerzy główni: Urząd Miasta i Gminy Wyszków, Nadleśnictwo Wyszków i Usługi Komunalne Komgaz Mirosław Milczarek.

Partnerzy wydarzenia to: B.D. Art Sp. z o.o., Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku, Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie, KEFAL Kempisty Spółka Jawna w Ostrowi Mazowieckiej, Zajazd "Cobra" w Ostrowi Mazowieckiej, Agencja Ochrony Gwarant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki