Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejewo. Przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej w Andrzejewie. 4.07.2021. Zdjęcia, wideo

Hanna Chromińska
Mimo deszczowej pogody na przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej odbywający się w zabytkowym zespole plebańsko-ogrodowym w Andrzejewie przybyło kilkaset osób.

4 lipca 2021 parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie, Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, KGW Paprotki z Paproci Dużej i Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” zaprosili mieszkańców regionu na przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej połączony z potańcówką. Muzyczna niedziela w Andrzejewie to część projektu „Nasze kulturalne dziedzictwo” realizowanego w ramach programu EtnoPolska 2021 przez Narodowe Centrum Kultury.

Witając artystów i przybyłych gości ks. dr Jerzy Kruszewski - proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie - mówił o roli tradycji w życiu człowieka i społeczności oraz podkreślił potrzebę poszerzania dostępu do lokalnego dorobku kulturalnego.

Imprezę muzyczną, na którą złożył się przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej oraz potańcówka poprowadził Paweł Andruszkiewicz.

W przeglądzie muzyki tradycyjnej i obrzędowej wystąpiło 15 muzyków. Najmłodszy z nich liczył 14 lat, najstarszy był od niego co najmniej pięć razy starszy. Goście wysłuchali utworów wykonywanych na akordeonach tradycyjnych i akordeonie cyfrowym, saksofonie, mandolinie, instrumentach perkusyjnych (m.in. na diabelskich skrzypcach) i ligawce.

W podziękowaniu za występ uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy i pamiątkowe plakietki.

Andrzejewo. Przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej w Andrz...

W drugiej części imprezy wystąpiła Warszawska Kapela z Targówka. W rytmie piosenek apaszowskich, przedwojennych przebojów i gorących tang w starej stodole bawiły się trzy pokolenia.

Zgłodniałych i spragnionych KGW Paprotki z Paproci Dużej zapraszało na smakowite dania gorące i zimne oraz 12 rodzajów ciast.

- Dzisiejsze muzyczno-taneczne spotkanie to półmetek naszego projektu. Za nami koncert muzyki tradycyjnej, który odbył się w Boże Ciało oraz warsztaty muzyki tradycyjnej. Przed nami plenerowy koncert muzyki obrzędowej pod jedną z lokalnych kapliczek i warsztaty etnograficzne. Działania projektowe są ukierunkowane na prezentowanie mieszkańcom parafii w Andrzejewie tradycji i dziedzictwa kulturowego tego regionu. Chcemy pobudzić w lokalnej społeczności zainteresowanie materialnym i niematerialnym dorobkiem naszych przodków. Liczba gości przybyłych na dzisiejsze wydarzenie i rozpiętość ich wieku potwierdza, że muzyka jest uniwersalnym spoiwem łączącym pokolenia. Przed bardzo życzliwą publicznością zaprezentowali tu swoje umiejętności akordeoniści w każdym wieku. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy po raz pierwszy zdecydowali się wystąpić publicznie. Cieszymy się i z udziału młodych wykonawców i z występów osób, które swoje muzyczne pasje postanowiły realizować w wielu dojrzałym - mówi Michał Rutkowski – koordynator projektu:

I dodaje:

Szczególny klimat naszemu przeglądowi muzycznemu nadaje lokalizacja – zrewitalizowany dwustuletni ogród i sporo młodsza, ale stylowa stodoła stanowią doskonałą oprawę muzyki obrzędowej i tradycyjnej.

Zobacz inne aktualności z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki