Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera w wodociągach? Zarzuty dla byłego prezesa i wiceprezesa Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
„Wskutek zaniedbań ze strony prezesa i wiceprezesa zarządu spółki, doszło do powstania szkody w jej majątku w kwocie nie mniejszej niż 799 954 zł” – takie są ustalenia prokuratury w śledztwie, w którym zarzuty usłyszeli byli szefowie Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ostrołęce.

Chodzi o prezesa „wodociągów” Dariusza O. i wiceprezesa Andrzeja Grzyba. To osoby zasiadające we władzach Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w poprzedniej kadencji władz miasta. Nieprawidłowości, których dopatrzyła się prokuratura miały mieć miejsce w 2017 i 2018 roku.

- Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo związane z nieprawidłowościami dotyczącymi zarządzaniem majątkiem Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. W skutek zaniedbań ze strony Prezesa i Wiceprezesa Zarządu Spółki, doszło do powstania szkody w jej majątku w kwocie nie mniejszej niż 799.954,88zł.

W toku śledztwa zebrano materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie Dariuszowi O. oraz Andrzejowi G. zarzutów z art. 296 par. 1 kodeksu karnego – informuje Edyta Łukasiewicz

– rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Ten artykuł kodeksu karnego stanowi, że: Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Afera w wodociągach? Zarzuty dla prezesa i wiceprezesa

Na czym polegać miały przestępstwa popełnione przez Dariusza O. i Andrzeja G.? Sprawa dotyczy jednej z inwestycji w gminie Rzekuń.

- Dariuszowi O. przedstawiono zarzut dotyczący tego, że od 28 czerwca 2017 roku do 17 kwietnia 2018 roku w Ostrołęce - -pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. i będąc zobowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi wyżej wymienionego przedsiębiorstwa - nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku lub nadużył udzielonych mu uprawnień na etapie składania oferty oraz realizacji kontraktu zawartego z Gminą Rzekuń pod nazwą „Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Goworki gmina Rzekuń” w ten sposób, że w dniu 8 sierpnia 2017 roku w wyniku rozstrzygniętego przetargu (…) zawarł umowę (…) na wykonanie wyżej wymienionego zadania bez prawidłowego przygotowania oferty: bez dokonania oględzin terenu inwestycji oraz wiedzy o poziomie wód gruntowych i przekroju geologicznym ziemi w pasie jej realizacji, bez kompletnej dokumentacji geologicznej, przy przyjęciu wyłącznie obmiaru robót i struktury gruntów wskazanych przez zamawiającego, redukując jej cenę poprzez przyjęcie zaniżonej wartości roboczogodziny, ceny pracy użytego sprzętu budowlanego wg katalogów Sekocenbudu, rezygnując z należytego dla wykonawcy zysku, nie uwzględniając ryzyka prac dodatkowych związanych z koniecznością wymiany gruntu w zakresie przekraczającym obmiar prac, a mogących wynikać z powodu braku dokumentacji geologicznej w postępowaniu przetargowym, pomijając dodatkowe koszty wynikające z konieczności prowadzenia prac w okresie zimowym oraz wstępną kalkulację kosztów wykonania zadania, akceptując zapisy kontraktu ujęte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i dokumentacji budowlanej - zobowiązujące do wykonania nieprzewidzianych robót, a na etapie realizacji kontraktu: - nie dopełniając obowiązku prawidłowego dokumentowania czynności, nie sporządzanie protokołów konieczności dodatkowo występujących robót oraz nie podejmując próby uzasadnionej zmiany terminu zakończenia robót, mimo możliwości zmiany treści umowy wobec występujących warunków geologicznych, terenowych i atmosferycznych uniemożliwiających prowadzenie robót budowlanych – informuje prokurator Łukasiewicz.

Niemal identycznie brzmiące zarzuty przedstawiono Andrzejowi Grzybowi. Jak uznała prokuratura opisane w treści zarzutów działania prezesa i wiceprezesa skutkowały tym, że OPWiK, realizując wskazany kontrakt poniósł znaczną szkodę majątkową w wysokości 799.954,88 zł.

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dariusz O. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył krótkie wyjaśnienia (…). Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej G. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień – informuje prokurator Edyta Łukasiewicz.

Aktualizacja. Oświadczenie Andrzeja Grzyba

Do naszej redakcji dotarło oświadczenie pełnomocnika Andrzeja Grzyba - mecenasa Bartosza Pawelczyka. Publikujemy je w całości:

Oświadczenie
Działając w imieniu na rzecz Mocodawcy Pana Andrzeja Grzyba, oświadczam, iż wyraża on zgodę na upublicznienie wizerunku oraz pełnego nazwiska w przekazie medialnym w związku z trwającym postępowaniem przygotowawczym dotyczącym rzekomego działania na szkodę Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w okresie pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu.
Jednocześnie wskazuję, iż Pan Andrzej Grzyb zainteresowany jest wszechstronnym i możliwie najszybszym wyjaśnieniem sprawy, bowiem dotyczy to niezwykle złożonego procesu gospodarczego, którego nadrzędnym celem było zapewnienie dostępu do sieci kanalizacyjnej mieszkańcom gminy Rzekuń.
Z uwagi na toczące się postępowanie prosimy o nieformułowanie jednoznacznych ocen pod adresem Pana Andrzeja Grzyba oraz członków jego najbliższej rodziny.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki