Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulice i chodniki w Ostrołęce skute lodem. "Poza ścisłym centrum też jeżdżą samochody i chodzą ludzie!" - przypomina czytelniczka

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Tak wyglądała dzisiaj ulica Niewiarowskiego.
Tak wyglądała dzisiaj ulica Niewiarowskiego.
Czytelniczka zwraca uwagę, że zadbane są tylko ulice w ścisłym centrum. Te dalej od centrum i mniejsze tj. Mickiewicza, Przechodnia, Niewiarowskiego, czy Gołębia to lodowisko.

Główne ostrołęckie ulice i chodniki przy nich, owszem, są dobrze utrzymane, ale nikt się najwyraźniej nie martwi, że poza ścisłym centrum też jeżdżą samochody i chodzą ludzie

- mówi ostrołęczanka.

Czytelniczka zwraca również uwagę, że mieszkańcy nie dbają o chodniki przed swoimi posesjami - a przecież taki jest obowiązek.

Kilka dni temu urząd miasta przypominał mieszkańcom, że:

(…)właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości, właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Kara za zaniedbania to pouczenie, ale także mandaty karne do 500 złotych. W przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może sięgnąć nawet 5000 zł. Jeśli ktoś dozna poważnego urazu na nieodpowiednio utrzymanym chodniku, poszkodowany może domagać się odszkodowania na drodze sądowej.

Z pytaniami o zaniedbane miejskie ulice zwróciliśmy się do ostrołęckiego ratusza. Kilka godzin po wysłaniu przez nas pytań, na FB Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji pojawił się post dot. oblodzonych ulic.

Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. informuje, że przy bardzo niskich temperaturach (w dniu 09.01.2024r. temperatura spadła miejscami nawet do –20 stopni Celsjusza) posypywanie dróg solą nie przyniesie żadnego efektu, a tylko niepotrzebne koszty dla Miasta, a tym samym jego mieszkańców. Przed obecną falą mrozów wszystkie nasze pojazdy, które przeznaczone są do realizacji zadania „Zimowego utrzymania dróg na terenie Miasta Ostrołęki” były zadysponowane do zwalczania skutków gołoledzi (opadów marznącego deszczu) i pracowały 24 godziny na dobę, żeby utrzymać główne drogi w mieście tj. standard I w stanie dobrym. Na drogach II standardu i osiedlowych w tym czasie ujeżdżona została przez pojazdy warstwa marznącego deszczu i śniegu tworząc warstwę lodu, którego przy obecnych temperaturach posypanie solą nie przyniesie pożądanego efektu. Spółka w miarę możliwości będzie starać się zmniejszać śliskość na tych ulicach posypując je piaskiem, co też na chwilę obecną jest utrudnione, gdyż przy temperaturach jakie panują obecnie piasek a nawet sól potrafi zamarznąć i skawalić się w posypywarce, uniemożliwiając jego rozrzucenie na drogach. Posypanie ulic piaskiem będzie także powodować zwiększoną ilość piasku na ulicach i w kanalizacji deszczowej po odwilży. Istniejące oblodzenie zostanie usunięte po wzroście temperatury w dogodnych warunkach atmosferycznych.
Prosimy więc o zrozumienie sytuacji, bowiem zaistniałe niedogodności spowodowane były aurą pogodową, a pracownicy Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. dołożyli wszelkich starań aby ulice w naszym mieście były prawidłowo odśnieżone . W miarę możliwości staramy się, żeby byli Państwo zadowoleni z naszej pracy związanej z zimowym utrzymaniem dróg w Ostrołęce.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki