Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe ptakoliczenie w powiecie ostrowskim, styczeń 2020

Hanna Chromińska
16. Zimowe Ptakoliczenie
16. Zimowe Ptakoliczenie Fot. Hanna Chromińska
W ostatni weekend stycznia 2020 r. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprosiło miłośników ornitologii na 16. Zimowe Ptakoliczenie.

Zimowe Ptakoliczenie to cykliczna akcja, której celem jest zbieranie danych na temat gatunków i liczebności ptaków obecnych w najbliższym otoczeniu człowieka – w ogrodach, parkach i przy karmnikach. Obserwacje i licznie ptaków przeprowadza się w wybranym miejscu (np. przy karmniku) lub na wybranej trasie (np. w park, ogródkach działkowych itp.). Dostarczane do OTOP wyniki corocznych obserwacji pozwalają tworzyć zestawienia gatunków najliczniej spotykanych zimą w pobliżu ludzkich siedzib oraz rejestrowanie ważnych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Ptaki można obserwować i liczyć indywidualnie lub na spacerach z wolontariuszami OTOP, którzy opowiadają o gatunkach ptaków spotykanych zimą w pobliżu ludzkich siedzib, a także dzielą się wiedzą o tym, jak mądrze pomagać ptakom i jak je obserwować, by im nie szkodzić.

W powiecie ostrowskim udział w 16. Zimowym Ptakoliczeniu zgłosiły grupy obserwatorów z Bogut-Pianek, Kalinowa, Ostrowi Mazowieckiej i Małkini Górnej. Wydarzenia 16. Zimowego Ptakoliczenia odbyły się w piątek 24.01.2020 r. (w Bogutach-Pianach i Kalinowie) i w sobotę 25.01.2020 r. (w Ostrowi Maz. i Małkini G.).

Zimowe Ptakoliczenie w Bogutach, Kalinowie...

W Bogutach-Piankach ptaki liczyli uczniowie kl. 5 i 6 SP w Bogutach pod opieką Marii Urynowicz oraz wolontariusza OTOP Jerzego Sikorskiego. Zaobserwowano przedstawicieli 9 gatunków: gile (2), wróble (15), bogatki (20), modraszkę (1), dzwońce (2), jemiołuszki (25), kawki (2), kwiczoły (5) i gęgawy (5).

W Kalinowie uczniowie SP pod opieką Adama Jabłonki po konkursie mającym na celu sprawdzenie umiejętności rozpoznawania najczęściej występujących w okolicy gatunków ptaków odbyli dwukilometrowy spacer w kierunku miejscowości Guty-Bujno
W Ostrowi Maz.

16. Zimowe Ptakoliczenie zorganizowało Ostrowskie Stowarzyszenie Ludzie z Pasją we współpracy z urzędem miasta. Ptaki liczyło 36 uczniów z czterech szkół: SP nr 1 i nr 2 oraz LO im. M. Kopernika w Ostrowi Maz. oraz SP w Nagoszewie pod opieką Anny Kożuchowskiej, Małgorzaty Jamiołkowskiej i Beaty Herman. Zajęcia prowadził Paweł Cieśluk - nauczyciel biologii w LO i prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją.

W czasie trzygodzinnego spaceru po osiedlach bloków i domków jednorodzinnych oraz na polach i laskach na obrzeżach miasta zaobserwowano 383 osobników z 14 gatunków. Jako najciekawsze obserwacje Paweł Cieśluk wymienił dzięciołka oraz stada grubodziobów i dzwońców liczące ponad 60 sztuk.

Zimowe Ptakoliczenie w Ostrowi i Małkini

W Małkini Górnej spacer w ramach 16. Zimowego Ptakoliczenia zorganizowało Koło Ornitologiczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. W zajęciach prowadzonych przez Hannę Chromińską i Ewelinę Puścian wzięło udział 17 członków koła.

Na skwerach, w ogrodach, na polach, na łęgu i ogródkach działkowych zaobserwowano 295 osobników z 20 gatunków. Uczestnicy spaceru rozpoznali m. in. cztery gatunki sikor, kruki, kosa, wróble, mazurki, kwiczoły, sierpówki, gile i mysikrólika.
Ptakiem 16. Zimowego Ptakoliczenia został wybrany gawron - duży, czarny ptak z rodziny krukowatych, spotykany zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Wybierając gawrona organizatorzy Ptakoliczenia chcieli zwrócić uwagę na drastyczne zmniejszenie populacji tego gatunku wynikające z intensyfikacji rolnictwa prowadzącej do utraty siedlisk i zubożenia diety. Do spadku liczebności gawronów przyczyniają się także celowe działania człowieka – płoszenie (np. za pomocą armatek hukowych), niszczenie gniazd i wycinanie drzew z gniazdami, a także ranienie i zabijanie piskląt i dorosłych ptaków.

Podczas 16. Zimowego Ptakoliczenia w powiecie ostrowskim zaobserwowano niewiele gawronów, co może potwierdzać bardzo niepokojący trend związany z tym gatunkiem.

Zobacz inne materiały z pow. ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki