24 stycznia 2020 na briefingu prasowym na stacji Małkinia zaprezentowano efekt prac modernizacyjnych Rail Baltica na odcinku Sadowne – Czyżew.
Rail Baltica - część transeuropejskiego korytarza docelowo łączącego Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię – została wytyczona na trasie Berlin – Warszawa – Kowno – Ryga – Tallin - Helsinki. Dzięki prowadzonej modernizacji linia przystosowana zostanie do ogólnych standardów linii kolejowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 569 mln zł netto realizowana jest w ramach projektu CEF Łącząc Europę. Sadowne – Czyżew to kolejny modernizowany odcinek linii z Warszawy do Białegostoku. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano w II kwartale 2020 r. (wcześniejszy termin zakończenia prac został zmieniony w związku z trudnościami jakie napotkał wykonawca przy budowie mostu na Bugu oraz przy montażu nowego systemu sterowania ruchem kolejowym).
Modernizacja linii Sadowne-Czyżew
Na zorganizowanym 24 stycznia 2020 briefingu połączonym z wizytą techniczną z dziennikarzami spotkali się m.in.: Morten Jensen z agencji celowej Komisji Europejskiej odpowiadającej m.in. za nadzór, koordynacje techniczną i finansowa implementację instrumentu CEF (Connecting Europe Facility), Jakub Siwiński z Ministerstwa Funduszy i Programów Regionalnych, Marcin Grabowski – kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Józef Jagiełło i Zbigniew Nietubyć - radni gminy Małkinia Górna.
Zobacz inne materiały
Najważniejsze informacje na temat prac na odcinku Sadowne – Czyżew przedstawili: Jolanta Pawluk – dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK i Mirosław Siemieniec – rzecznik prasowy PKP PLK.
W wypowiedziach przedstawicieli PKP PLK szczególny nacisk położono na korzyści z budowy drugiego toru i mostu między Prostynią a Małkinią oraz ułatwiające podróż modernizacje infrastruktury kolejowej.
Dyrektor Jolanta Pawluk powiedziała:
- Likwidacja „wąskiego gardła” jednotorowego około kilometrowego odcinka z mostem na Bugu na linii Warszawa – Białystok zakończona została jeszcze w 2019 r. Pociągi na odcinku Sadowne – Czyżew kursują dwoma torami, czyli linia kolejowa zwiększyła przepustowość. W październiku nad rzekę nasunięto 5 przęseł 300-metrowego nowego obiektu. Każde z przęseł waży około 300 ton. Na nowych konstrukcjach ułożone zostały tory. Wykonawca zamontował sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
Od 30 grudnia nową przeprawą pojechały już setki pociągów. Wcześniej, w marcu na odcinku Sadowne – Czyżew otwarto pierwszy nowy most na Bugu.
Pociągi pojadą z prędkością 160 km/h
Mirosław Siemieniec – rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dodał, że po przebudowie stacji w Małkini pasażerowie korzystają z drugiego nowego peronu.
- Po przebudowie na peronach pojawiły się nowe wiaty, ławki i nowe tablice informacyjne. Bezpieczeństwo podróżnych podnoszą ścieżki naprowadzające i nawierzchnia antypoślizgowa oraz oświetlenie LED-owe. Przebudowana stacja stała się dostępniejsza dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Przebudowa infrastruktury zwiększyła przepustowość i bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Między stacjami Sadowne Węgrowskie a Czyżew, na 35 km odcinku ułożono nowe tory i przebudowano obiekty inżynieryjne. Na stacji Małkinia wybudowano Lokalne Centrum Sterowania oraz zmodernizowano przejazdy kolejowo-drogowe. Nowe systemy i urządzenia zwiększają poziom bezpieczeństwa na kolei.
Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych zgód na odcinku Sadowne – Czyżew pociągi pasażerskie pojadą z szybkością 160 km/h, a towarowe mogą osiągać do 120 km/h.
Na zakończenie briefingu prasowego na stacji Małkinia przedstawiciele PLK zaprosili gości na wizytę techniczną. Po przejechaniu drezyną na nowy most kolejowy nad rzeką Bug goście zapoznali się z technicznymi szczegółami konstrukcji oraz planami przebudowy odcinka Czyżew - Białystok.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?