Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z archiwum TO: Brud, smród i ubóstwo w Ostrołęce

Redakcja
Z okazji jubileuszu TO publikujemy fragmenty tekstów z archiwalnych numerów naszego pisma. Zachęcamy Czytelników do powrotu z nami na moment do Ostrołęki i regionu sprzed 30 lat

Jeśli ktoś dziś narzeka na czystość w Ostrołęce, to polecamy lekturę fragmentu tekstu "Brud, smród i ubóstwo" z 6 numeru Tygodnika Ostrołęckiego (21 listopada 1983).

Kontrole czystości robi się tylko dzieciom. Co jednak zrobić z brudną stolicą województwa? Odpowiedzi na to dostarczyła kontrola czystości miasta Ostrołęki, przeprowadzona przez dwunastoosobową komisję, do której swoich przedstawicieli oddelegowała Terenowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Samodzielna Pracownia Badań i Ochrony Środowiska, dwa poważne wydziały Urzędu Wojewódzkiego, Zakład Oczyszczania Miasta, itp. Kontrola trwała ledwo trzy godziny, komisja przejrzała tylko tzw. zasoby mieszkaniowe spółdzielczości i gospodarki komunalnej, ale i tak wyniki mogą przyprawić o atak… śmiechu. A może odwrotnie, atak śmiertelnej powagi.
Komisja osobiście zajrzała do 63 śmietników i ujrzała obraz przerażający. Na 11 śmietnikach Osiedla XXX-lecia - uprzątnięte były dwa (słownie - dwa), pozostałe zaśmiecone nadmiernie. Osiedle 600-lecia mogło się pochwalić dwoma uprzątniętymi śmietnikami, w pozostałych dziewięciu - trzy śmietniki miały śmieci nie tylko w pojemnikach, ale i w osłonach, pozostałe były puste, ale za to powywracane na zewnątrz osłon, zaś w osłonach jak wyżej. To znaczy śmieci. Na pięknym Osiedlu Jaworskiego wszystkie pięć śmietników było nadmiernie przepełnione, w trakcie kontroli udało się oczyścić tylko jeden śmietnik. (…) Podczas kontroli stanu sanitarnego wieżowców, naszej dumy, stwierdzono zagrożenie sanitarne zsypów. Są one - pisze komisja w sprawozdaniu - siedliskiem robactwa i szczurów. Podobny brud panuje wokół placówek handlowych, a zupełne niechlujstwo zauważono wokół Hotelu Zespołu Elektrowni, kiosku warzywnego przy ul. Modrzejewskiej 21 i sklepu WSS "Społem" numer 17.

Specjalna dwunastoosobowa komisja nie ograniczyła się tylko do rozpoznania problemu. Sięgnięto po narzędzia represji: W tych trzech przypadkach brudasów ukarano mandatami…

Ale także wykorzystano - jakże ważny - element edukacyjny: w pięćdziesięciu (!) innych i użytkownikom i mieszkańcom zwrócono uwagę na nieumiejętność korzystania ze śmietników (!).

Niestety Tygodnik sprzed trzydziestu lat milczy o tym, czy komisja tylko "zwróciła uwagę" czy też poinstruowała mieszkańców jak należy korzystać ze śmietników.

Więcej archiwalnych ciekawostek z Ostrołęki z 1982 roku w bieżącym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki