MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie dopłaty do ogrzewania w Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" w Ostrowi Mazowieckiej. Kto jest temu winien?

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W kwietniu mieszkańcy spółdzielni otrzymali rozliczenia, z których wynikało, że muszą dopłacić za ogrzewanie po kilkaset złotych - niektórzy pisali, że dopłata wynosi nawet ponad 1000 zł. Takie sytuacje nie zdarzały się wcześniej i co zrozumiałe, bardzo zdenerwowały mieszkańców. Wskazują 2 winnych zaistniałej sytuacji: władze spółdzielni i władze ZGK. W związku z napiętą sytuacją spółdzielnia zwołała walne zgromadzenie członków spółdzielni. Odbędzie się w najbliższą sobotę.

To nie jest spokojny czas dla mieszkańców bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową "Nasz Dom", ani dla władz spółdzielni. Najpierw, w maju 2023 roku, odwołano prezesa spółdzielni Jerzego Pawluczuka. Potem, do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowano członka Rady Nadzorczej Grażynę Czajńską, a w styczniu wybrano nowego prezesa. Została nim Izabela Kołakowska. Teraz nowa prezes musi tłumaczyć się z dopłat, które poniosą mieszkańcy, mimo że nie miała nic wspólnego z zarządzeniami podejmowanymi przez Radę Nadzorczą w ubiegłym roku (już po odwołaniu prezesa Pawluczuka).

W sobotę, 11 maja odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni, na którym odbędzie się m.in. głosowanie nad odwołaniem kilkorga członków Rady Nadzorczej. Natomiast do skrzynek na listy trafiły pisma podpisane przez "członków spółdzielni". Wkrótce w skrzynkach pojawiły się odpowiedzi na pisma - podpisane również przez innych "członków spółdzielni". Pisma w galerii:

Skąd się wzięły dopłaty?

W kwietniu mieszkańcy spółdzielni otrzymali rozliczenia, z których wynikało, że muszą dopłacić za ogrzewanie po kilkaset złotych - niektórzy pisali, że dopłata wynosi nawet ponad 1000 zł. Takie sytuacje nie zdarzały się wcześniej i co zrozumiałe, bardzo zdenerwowały mieszkańców.

Do sprawy odniosła się spółdzielnia "Nasz Dom":

W związku z rozliczeniem centralnego ogrzewania Zarząd SML-W „Nasz Dom" informuje, że Walne Zgromadzenie uchwałą 2/2023 z dnia 15.04.2023 r., uchyliło uchwały RN w tym uchwałę dotyczącą pobieranych zaliczek na ciepło na kwotę 5,46 zł. Na Państwa konta indywidualne w SML-W „Nasz Dom" w dniu 21-06-2023 r. wpłynęły zwroty wynikające z korekty naliczeń za miesiąc styczeń, luty, marzec oraz kwiecień 2023 r.

Dopłaty, które Państwo otrzymali w rozliczeniu wynikają z faktu, iż zaliczki wpłacone za rok 2023 okazały się niewystarczające na pokrycie kosztów ciepła, jakie Spółdzielnia poniosła w tym okresie rozliczeniowym. Na wysokość kosztów miała wpływ między innymi stawka vat na energię cieplną, która w 2022 roku dzięki tarczy antyinflacyjnej wynosiła 5%, a w roku 2023 - 23%. Dodatkowo informujemy, że comiesięczne faktury wystawiane przez dostawcę ciepła zawierają opłatę za zużyte GJ, a także przesył energii cieplnej, zamówioną moc CO oraz przesył mocy cieplnej CO. W przypadku trudności z jednorazową spłatą istnieje możliwość wystąpienia do Zarządu Spółdzielni o rozłożenie spłaty na raty.

Nie wszystkich te wyjaśnienia przekonały:

Szanowni Państwo! Stawka za centralne ogrzewanie w SMLW Nasz Dom w 2022 r. wynosiła 5.46 za m2. W czerwcu 2023 r. po Walnym Zgromadzeniu stawkę obniżono na 5.20 zł za m2 tj . ok 5%, o 26 gr. W tym czasie opał staniał dużo więcej niż 5%... a mianowicie z ponad 3 tysięcy na ok. 1200 zł (detal) hurt ok.800zł, ponad 60% - detal. Miasto naliczając sobie kosmiczne stawki zasłania się źle prognozowanymi zaliczkami przez spółdzielnię. Co jest bzdurą! Pytam - czy to jest uczciwe, że ZEC/Gospodarka Komunalna/Miasto ma w nosie, że paliwo grzewcze staniało o tyle % i obciąża spółdzielnię, a tym samym jej mieszkańców takimi kosztami??? Nie są one proporcjonalne do obniżek węgla!!!

- pisał na początku kwietnia internauta.

W odpowiedzi na liczne komentarze i niezadowolenie mieszkańców miasta Zakład Gospodarki Komunalnej wydał komunikat:

"(...) Cena ciepła jest taka sama dla wszystkich budynków i lokali mieszkalnych tj. spółdzielni, wspólnot na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. Po rozeznaniu sytuacji w innych spółdzielniach i wspólnotach będących naszymi odbiorcami po rozliczeniu rocznym, jedynie w Spółdzielni "Nasz Dom" prognozowane zaliczki w tak dużym stopniu nie pokryły kosztów zużycia energii cieplnej".

"Podajcie cenę po jakiej obciążacie wspólnoty mieszkaniowe za dostarczoną jednostkę ciepła brutto i ciepłą wodę zamiast pisać o za małych zaliczkach" - skomentował inny internauta.

Walne zgromadzenie członków spółdzielni odbędzie się o godz. 9:00 w Miejskim Ośrodku Sportu I Rekreacji przy ul. Warchalskiego 3 w Ostrowi Mazowieckiej (hala sportowa). To dobra okazja, aby zadawać pytania.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki