Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczenie medalu im. Wiktora Godlewskiego w Bogutach-Piankach, 22.11.2023

Hanna Chromińska
Kapituła medalu im. Wiktora Godlewskiego po raz 31. wręczyła medale osobom i instytucjom, które wniosły znaczący wkład w popularyzowanie wiedzy przyrodniczej oraz ochronę przyrody. 22.11.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach odbyło się uroczyste wręczenie medali im. Wiktora Godlewskiego.

Życie Wiktora Godlewskiego - urodzonego się w roku 1831 w Bogutach Wielkich, zmarłego w Smolechach w roku 1900 – wypełniła działalność patriotyczna, społeczna i naukowa. Za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na katorgę w Syberii Wschodniej. Wraz z przebywającym tam na zesłaniu Benedyktem Dybowskim prowadził badania przyrody mało znanych obszarów położonych między Irkuckiem i Władywostokiem. Prowadzone przez nich pionierskie badania fizjograficzne Bajkału zostały docenione przez Carskie Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne, które przyznało obu badaczom medale za prace i publikacje (nadal posiadające dużą wartość naukową).

Po powrocie z zesłania Wiktor Godlewski osiadł w Smolechach k. Ostrowi Maz., łącząc administrowanie majątkiem ziemskim z pracą naukowa i działalnością społeczną. Jedną z jego ostatnich inicjatyw było utworzenie Ostrowskiego Towarzystwa Pożyczkowo – Oszczędnościowego (obecnie Bank Spółdzielczy w Ostrowi Maz.).

W roku 1992 z inicjatywy Romana Świerżewskiego – ówczesnego dyrektora GOKiS w Bogutach-Piankach - upamiętniono postać Wiktora Godlewskiego ustanawiając medal jego imienia. Co roku kapituła przyznaje maksymalnie 5 medali osobom i instytucjom, których działalność pozytywnie wpływa na stan polskiej przyrody i/lub odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu wiedzy przyrodniczej.

W roku 2023 decyzją kapituły działająca pod przewodnictwem prof. Tomasza Boreckiego medale otrzymali:

  • Sławomir Kasjaniuk (Warszawa) – za inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie działań na rzecz ochrony ptaków oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej,
  • Krzysztof Mielnikiewicz (Ostrów Maz.) – za działalność związaną z szeroko pojętą tematyką kultury i etyki łowieckiej,
  • Fundacja Szklane Pułapki (Wrocław) – za działalność na rzecz ochrony ptaków przed kolizjami ze szklanymi elementami infrastruktury (obejmującą edukowanie, interwencje, badania naukowe i promowanie zabezpieczeń transparentnych powierzchni infrastruktury),
  • Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka (Kraków) – za działania na rzecz zwiększenia populacji ptaków w miastach.

Witając zaproszonych gości Izabela Bogucka – dyrektor GOKiS i Jędrzej Drewnowski – wójt gminy Boguty-Pianki - przypomnieli rolę Wiktora Godlewskiego jako postaci ważnej dla nauki polskiej oraz społeczności ziemi ostrowskiej.

Po krótkim występie artystycznym uczennic Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach prof. Adam Czesław Dobroński przedstawił mniej znane aspekty życia Wiktora Godlewskiego.

Przed wręczeniem medalu laureaci w krótkich wystąpieniach prezentowali swoją działalność na rzecz kształtowania świadomości i proekologicznych postaw społeczeństwa.

Krzysztof Mielnikiewicz przedstawił związki Wiktora Godlewskiego z łowiectwem - współpracę z Benedyktem Dybowskim, badania fauny Syberii oraz starania w kierunku sformułowania zasad etycznych, a następnie zaprezentował ciekawe upamiętnienie Wiktora Godlewskiego w postaci bloku spersonalizowanych znaczków, którymi Poczta Polska uczciła wręczenie po raz 31. medali jego imienia.

Ze względu na termin i niesprzyjające warunki pogodowe na uroczystości nie byli obecni Sławomir Kasjaniuk i Ewa Zyśk-Gorczyńska - prezes Fundacji Szklane Pułapki. W imieniu Sławomira Kasjaniuka medal odebrał Jerzy Sikorski – wolontariusz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, fotograf, członek Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją. Medal dla Fundacji Szklane Pułapki odebrała Hanna Chromińska – wolontariuszka Fundacji Szklane Pułapki, wiceprezes Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją.

Waldemar Domański – Miotacz Idei odbierający medal dla Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka – zaskoczył uczestników uroczystości konwencją przywracania populacji ptaków w dużym mieście. Starając się dotrzeć z przekazem do szerokiego grona mieszkańców Krakowa Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka postawiła na zabawę i happening. Budki lęgowe dla krakowskich ptaków budowano ponad podziałami wiekowymi i politycznymi, przy okazji przekonując, że to one powinny być symbolem walentynek, gdyż to święto bardzo dawno temu wymyślono właśnie w Krakowie.

Podsumowując 31. wręczenie medali im. Wiktora Godlewskiego wójt Jędrzej Drewnowski pogratulował laureatom oraz podziękował za przybycie Kapitule Medalu i pozostałym gościom:

W ciągu 31 lat Kapituła Medalu uhonorowała łącznie 102 osoby i instytucje zasłużone dla przyrody polskiej. Oznacza to, że dziś wręczono setny medal. Medale nie są numerowane, więc każdy z dzisiejszych laureatów – jeśli chce - może uważać, że setny medal przypadł właśnie jemu. Najważniejsze, że po raz kolejny na imprezie, którą wspólnie zorganizowała gmina Boguty-Pianki i starosta powiatu ostrowskiego, spotkali się przyjaciele przyrody z różnych zakątków Polski. Nie ma wątpliwości, że idea medalu im. Wiktora Godlewskiego dobrze służy działaniom na rzecz przyrody i integracji środowisk działających na rzecz edukacji ekologicznej, a także jest wspaniałą wizytówką naszej gminy i naszego powiatu. Dziękuję wszystkim za przybycie i do zobaczenia za rok.

Uroczystość zakończył obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach.

Na uroczystości obecni byli:

  • prof. Janusz Czerepko – zastępca przewodniczącego Kapituły Medalu
  • prof. Adam Czesław Dobroński – historyk, regionalista
  • Ewa Suchcicka – sekretarz powiatu ostrowskiego,
  • Eliza Drewnowska – radna powiatu ostrowskiego,
  • Adam Brzózka – dyrektor Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Maz.,
  • Tadeusz Zawistowski – nadleśniczy Nadleśnictwa Rudka,
  • władze gminy Boguty-Pianki,
  • Grzegorz Tymiński – przewodniczący Rady Gminy Boguty-Pianki,
  • Elżbieta Bartosz – dyrektor Banku Spółdzielczego w Bogutach-Piankach,
  • Elwira Kamińska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogutach-Piankach,
  • Anna Bogucka – kierownik Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Bogutach-Piankach,
  • Albina Zakrzewska – prezes Stowarzyszenia Nasze Boguty,
  • Aleksandra Bogucka – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach,
  • Małgorzata Sikorska – dyrektor Szkoły podstawowej w Tyminkach-Buciach,
  • pracownicy Lasów Państwowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół z gminy Boguty-Pianki. uczniowie ze szkoły podstawowej w Bogutach-Piankach, przyjaciele laureatów oraz osoby od wielu lat wspierające GOKiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki