Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego: Boguty-Pianki

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Jędrzej Drewnowski - wójt gminy Boguty-Pianki
Jędrzej Drewnowski - wójt gminy Boguty-Pianki Beata Modzelewska
W gminie Boguty-Pianki (powiat ostrowski) mieszka ok. 2700 osób. Gmina składa się z 53 miejscowości. Co ciekawe, wszystkie nazwy miejscowości są dwuczłonowe.

- Jesteśmy niewielką, typowo rolniczą gminą. W ostatnich latach skupiliśmy się na ekologii. Mam tu na myśli tematy związane z ochroną powietrza - mówi wójt Jędrzej Drewnowski. - Pozyskaliśmy dużo środków, które przeznaczamy na termomodernizację budynków, wymianę źródeł ciepła. Te inwestycje docelowo obniżają emisję, a i dają realne oszczędności - i dla budżetu gminy, i dla środowiska.

Obecnie trwa termomodernizacja pięciu budynków: dwóch mieszkalnych, ośrodka zdrowia, urzędu gminy i poczty (poczta i UG znajdują się w jednym budynku).

- Te budynki zasilane są z dwóch kotłowni. Piece węglowe zostaną wymienione - jeden będzie na pellet, drugi na gaz. Budynki zostaną docieplone. Szacujemy, że do ogrzania budynków będzie potrzebne ok. 40 proc. mniej energii - podaje wójt.

Jeden z trzech w powiecie

Choć Boguty-Pianki to gmina nieduża, działa tu - i to prężnie - jeden z trzech w pow. ostrowskim ośrodków kultury.

Ośrodek powstał w 1975 roku. Najpierw był to dom strażaka, później przejął funkcję domu kultury.

- Budynek do dziś dzielimy ze strażakami. Mamy dwie sale widowiskowe - jedna jest świeżo wyremontowana - informuje dyrektor Izabela Bogucka. - Kultywuję dzieło pana Romana Świerżewskiego, który wspaniale kierował ośrodkiem przez minione 40 lat. Myślę, że najważniejsze jest to, że ośrodek kultury podtrzymuje tradycję. Od wielu lat organizowane są choćby święte wieczory - mamy za sobą już 35 takich spotkań kolędniczych. Ośrodek kultury promuje postacie historyczne i ludzi zasłużonych z naszego terenu - wręczamy medal im. Wiktora Godlewskiego za działania na rzecz przyrody i również mamy za sobą 30 edycji (w tym roku medale otrzymali: dr hab. Marian Flis - kierownik Zakładu w Katedrze Etologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie) - za propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody; Ośrodek Edukacji Ekologicznej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej „Sokolarnia” (Wasilków) - za działalność na rzecz ochrony środowiska i popularyzację wiedzy przyrodniczej; Stowarzyszenie Ochrony Sów (Zielona Góra) - za szczególne zasługi dla ochrony sów, Emilian Sito (Łochów) - za działalność na rzecz ochrony środowiska, popularyzację wiedzy przyrodniczej i utrwalanie piękna terenów nadbużańskich - przyp. red.). Robimy też spotkania integracyjne, festyny np. wykopki pod wiatrakiem, święta rodziny. Integrujemy społeczność, staramy się urozmaicić ludziom czas.

W tej chwili mamy też nieodpłatne zajęcia dla dzieci - nauka gry na instrumentach, mamy koło teatralne, od 20 lat działa zespół ludowy Żurawiacy, który promuje nasza gminę, mamy klub seniora od kilkunastu lat przy GOKiS. Ośrodek kultury stara się pozyskiwać środki z zewnątrz np. na warsztaty malarskie dla uczniów z klas IV-VIII (z projektu Niepodległa).

Dla seniorów

W gminie Boguty-Pianki realizowany jest projekt badawczy „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka - osoby 60+”. Przeciwdziałanie społecznym skutkom pandemii w poszczególnych grupach wiekowych można realizować w różny sposób. Gmina Boguty-Pianki i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego wspólnie badają, które z nich są najbardziej efektywne.

10 maja w Bogutach-Piankach została podpisana umowa pomiędzy gminą a przedstawicielami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na podstawie tego porozumienia gmina Boguty-Pianki wdroży wśród swoich mieszkańców zespół działań, które zostały opracowane w ramach projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka - osoby 60+”. Gmina otrzyma na realizację tego zadania 500 564 zł. Środki te w 100 procentach pokryją koszty jego realizacji.

Projekt trwa sześć miesięcy. Działania koncentrują się na aktywizowaniu osób starszych.

- Projekt przewiduje łączenie tradycyjnych i nowszych form aktywności oraz współpracę międzypokoleniową. Seniorzy zaangażowani w projekt będą mogli uczestniczyć w warsztatach rękodzieła i literacko-kulinarnych, przygotują wystawę starych fotografii i potańcówki w „starym stylu”, ale też będą zapraszani do kina plenerowego, na zajęcia taneczne i spacery nordic walking.

Bardzo liczymy na wspieranie przez seniorów lokalnej społeczności w pielęgnowaniu dawnych obrzędów oraz włączenie pokolenia 60+ w edukację przedszkolaków

- informuje Izabela Bogucka - dyrektor GOKiS w Bogutach-Piankach.

10 maja została podpisana umowa, a już 10 dni później odbyły się pierwsze projektowe zajęcia - seniorzy zostali zaproszeni na plenerowe zajęcia przeciwdziałające spadkowi kondycji psychofizycznej. Zajęcia w formie dwukilometrowego marszu nordic walking miały zdecydowanie charakter międzypokoleniowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki