Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie ostrowskim razem z wiosną zakwitnie ekoturystyka

Milena Uścińska
W spotkaniu, które odbyło się w Ostrowi, w „Usługach Hotelowych 17” wzięło udział około 60 osób zainteresowanych nadaniem swoim gospodarstwom wyglądu ekoturystycznego.
W spotkaniu, które odbyło się w Ostrowi, w „Usługach Hotelowych 17” wzięło udział około 60 osób zainteresowanych nadaniem swoim gospodarstwom wyglądu ekoturystycznego. fot. Milena Uścińska
A przynajmniej taką nadzieję mają organizatorzy programu "Wzorcowa sieć ekoturystyczna między Bugiem a Narwią". Chcą oni stworzyć sieć ekoturystyczną i włączyć do niej gospodarstwa agroturystyczne m.in. z powiatu ostrowskiego. Aby to się stało, gospodarstwa muszą spełniać wymogi, które stawia przed nimi Społeczny Instytut Ekologiczny.

Projekt ma za zadanie rozwinąć gminy tak, by stały się celem podróży turystów. Drugim celem jest powstanie lokalnego systemu ekocertyfikacji, a także stworzenie trasy i sieci ekoturystycznej na terenie 13 gmin.

Od września odbyło się kilka spotkań, na których zainteresowani dowiedzieli się jak wygląda ekoturystyka w Norwegii (warsztaty są prowadzone m.in. w ramach wsparcia z tego kraju), a także, czym cennym i wartym zobaczenia dysponują nasze gminy, jak prowadzić zrównoważony rozwój w turystyce i jakie są kryteria do uzyskania certyfikatu ekoturystycznego.

24 lutego z inicjatywy instytutu odbyły się kolejne już warsztaty szkoleniowo-konsultacyjne z udziałem przedstawicieli SIE i gospodarzy m.in. z Wyszkowa, Broku, Długosiodła, Łochowa i Gliny. W spotkaniu, które odbyło się w Ostrowi, w "Usługach Hotelowych 17" wzięło udział około 60 osób zainteresowanych nadaniem swoim gospodarstwom wyglądu ekoturystycznego.

A nie jest to takie łatwe: domostwa muszą spełniać szereg wymogów, aby otrzymać certyfikat, który pozwoli im na posługiwanie się tytułem gospodarstwa ekoturystycznego. Prócz tego, gospodarze, pod kierunkiem przedstawicieli instytutu, przedstawiają swoje pomysły, rozwiązania i spostrzeżenia, słowem: sami pracują na własny sukces.

- Te spotkania mają nam pomóc uatrakcyjnić działalności, które prowadzimy. Chcą nas wyciągnąć z gumofilców i wprowadzić do Europy - mówi ze śmiechem jeden z uczestników.

- A na koniec możemy otrzymać certyfikat, który gwarantuje, że nasze gospodarstwo jest ekoturystyczne.

- Ekoturystyka to nowość w naszym kraju, a wy macie szansę brać w tym udział- mówił podczas swojego wykładu na spotkaniu gość, dr Rafał Kurczewski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. - Korzyści przyjdą na pewno: może nie od razu na wyciągniecie ręki, ale przyjdą - zapewniał.

Szereg wymagań, co do wyglądu gospodarstw nie zniechęca gospodarzy, którzy bardzo chętnie biorą udział w spotkaniach, udzielają się i dbają, aby uzyskać certyfikat. Nie czują, że są wobec siebie konkurencją:

- Musimy współpracować, a nie rywalizować - mówi jeden z uczestników. - To niesie ze sobą większe korzyści, np. jeśli turysta odwiedzi mnie, to opowiem mu, co jeszcze może zobaczyć w innych położonych na tym terenie miejscach, a wtedy klient tu wróci, bo stwierdzi, że nie zobaczył wszystkiego.

Prawdopodobnie na jesieni, gospodarstwa będą już miały wygląd ekoturystyczny. Turyści będą do nich zaglądać ze świadomością, że zwiedzają i odpoczywają nie szkodząc środowisku naturalnemu, a także że wspierają zrównoważony rozwój gospodarczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki