Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie III LO najlepszym zespołem badaczy Marsa w Polsce

red

W październiku 2016 roku rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiego konkursu Remote Mars Yard, współorganizowanego przez firmę ABM Space oraz ESERO-Polska, projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA koordynowany w kraju przez Centrum Nauki Kopernik.

O co w nim chodziło? Trzeba było stworzyć zespół badaczy i inżynierów. Jego zadaniem było zaplanowanie i przeprowadzenie symulacji misji na jednym z marsjańskich kraterów, sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim.

Konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space.

III Liceum Ogólnokształcące reprezentował zespół „Marsjanusze”, składający się z ośmiu uczniów z klas IIB i IID. Znalazł się on w gronie 25 zespołów, które wzięły udział w finale konkursu.

Od tego momentu rozpoczęły się długie godziny ciężkiej i wytężonej pracy spędzanej na planowaniu trasy przejazdu po makiecie Marsa, przygotowywaniu badań i testowaniu sprzętu. 28 listopada zespół miał odbyć swoją jazdę finałową. Pomimo poważnej usterki technicznej, której rozwiązanie zajęło niemal połowę dostępnego czasu, ostatecznie udało się dojechać do większości najistotniejszych obiektów i przeprowadzić stosowne badania. Kolejny tydzień uczniowie przeznaczyli na opracowanie końcowego raportu misji.

10 grudnia dowiedzieli się, że ich drużyna jest jednym z pięciu najlepszych zespołów w swojej kategorii i została zaproszona na galę finałową, która odbyła się 17 grudnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam ogłoszono, że najlepszym zespołem drugiej edycji konkursu Remote Mars Yard w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zostali właśnie "Marsjanusze"!

W nagrodę uczniowie otrzymali zaproszenie na czterodniowy Festiwal Przemiany – jedno z największych wydarzeń w tej dziedzinie w Polsce, które odbędzie się we wrześniu 2017 roku w Warszawie. Ponadto w szkole zostaną zorganizowane unikalne warsztaty przygotowane przez firmę ABM Space, mające zaznajomić zwycięzców z tajnikami pracy konstruktorów łazików. Każdy z członków drużyny otrzymał zaś nagrodę specjalną – tytuł Operatora Robota Marsjańskiego ReMY – gwarantujący zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do firmy ABM Space w zakresie praktyk, stażu lub zatrudnienia, bez wstępnej selekcji.

Członkowie zespołu: Michał Murawski, Michał Braczkowski, Daniel Mackiewicz, Cezary Choduń, Aleksandra Klec, Bartosz Czaplicki, Monika Dębek, Jakub Gołaszewski. Opiekunem grupy jest Barbara Strzeszewska.

Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego oraz ze strony internetowej Centrum Nauki Kopernik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki