MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turniej Wsi w Surowem. Impreza pod hasłem "Jak dobrze mieć sąsiada" odbyła się 20.05.2023. Zdjęcia

Kazimierz Żyra
W sobotę 20 maja w Surowem odbył się Turniej Wsi. Impreza została zorganizowana pod hasłem „Jak dobrze mieć sąsiada!”. Głównymi organizatorami byli: Centrum Usług Społecznych w Czarni, Koło Gospodyń Wiejskich w Surowem oraz Urząd Gminy w Czarni. Turniej Wsi poprzedzony został jednak występem artystycznym. Połączone siły zespołów „Carniacy” i „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca przedstawiły widowisko folklorystyczne będące częścią wesela kurpiowskiego. Występ był jedną z atrakcji dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Opoczna, którzy przyjechały na Kurpie. Towarzyszył im Maciej Szajkowski, jeden z założycieli Kapeli ze Wsi Warszawa oraz znany dziennikarz muzyczny. Włączył się on w akcję całego widowiska i zagrał na kurpiowskim bębenku. Gośćmi specjalnymi Turnieju Wsi w Surowem byli wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski oraz radny powiatowy Stanisław Lipka.

Większość konkurencji, w których rywalizowały zespoły reprezentujące poszczególne miejscowości gminy Czarnia, miało humorystyczny charakter. Trzyosobowe drużyny sołeckie brały m.in. udział w wyścigu w workach, poszukiwały monet w słojach wypełnionych ziarnem i wywoziły Balbinę na wakacje. Organizatorzy zorganizowali także konkurs przeciągania liny.

Po rozegraniu pięciu konkurencji komisja sędziowska policzyła głosy i ogłosiła wyniki rywalizacji. Zwycięzcą Turnieju Wsi zostało sołectwo Czarnia. Kolejne miejsca zajęły sołectwa w Brzozowym Kącie i w Surowem. Nagrody dla zwycięzców wręczali wójt Marek Piórkowski, radny powiatowy Stanisław Lipka i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Surowem Ewa Kossakowska. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali puchary i bony towarowe o wartości od 500 do 1500 zł. Pozostałym drużynom wręczono pamiątkowe puchary.

Po zakończeniu turnieju rozpoczęła się zabawa integracyjna z udziałem gości z Opoczna. Ewa Kossakowska, przewodnicząca KGW w Surowem nie kryła zadowolenia z przebiegu imprezy. Turniej Wsi był ciekawą formą spędzenia czasu wolnego przez mieszkańców gminy. Poza tym goście z innego regionu kraju mogli poznać kurpiowską kulturę i tradycję. Wizyta pań z KGW z Opoczna to już trzecie tego typu spotkanie. Wcześniej gminę Czarnię odwiedzały członkinie tego typu kół z innych części Polski. Ewa Kossakowska twierdzi, że takich kontaktów w przyszłości będzie jeszcze więcej.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki