Przed dwoma laty w Trynosach uroczyście oddano do użytku Dworzec Główny oraz aleję pamięci. Ostatnio pojawiły się kolejne atrakcje. Wieś ma między innymi swoje logo.
Trynosy. Ciekawa wieś jeszcze ciekawsza
22 czerwca w Trynosach w gminie Wąsewo odbyła się niecodzienna uroczystość. Tak, jak dwa lata temu, mieszkańcy w obecności zaproszonych gości świętowali oddanie do użytku kolejnych atrakcji. Wszystkie są ulokowane przy alei pamięci, którą oddano w 2017 roku oraz nowej alei historyczno-przyrodniczej.
Aleja pamięci to długi szereg młodych tui, przy których są tabliczki upamiętniające najważniejsze osoby w samorządzie powiatowym, gminnym i wiejskim. Dwa lata temu na tabliczkach pojawiły się nazwiska sołtysów Trynos z ostatnich 100 lat oraz starostów powiatu od 1998 roku i wójtów gminy od 1990 roku. Na ostatniej uroczystości, 22 czerwca, tabliczkę ze swoim nazwiskiem odsłonił starosta Zbigniew Chrupek, który pełni swoją funkcję od pół roku.
Starosta wraz z żoną byli najważniejszymi gośćmi ostatniej uroczystości, przyjechali też jednak m.in. wójt RafaŁ Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Jaworski oraz radny powiatu Grzegorz Nadratowski. Honory gospodarzy pełnili: Stanisław Olbryś – pomysłodawca kolejnych atrakcji w Trynosach oraz sołtys Józef Tadeusz Klimaszewski. Wszystko odbywało się w obecności większości z 80 mieszkańców Trynos.
Jak powstawała aleja
O tym, jak powstawała aleja i jak ją uzupełniano o kolejne atrakcje, w cieniu lasu opowiadał Stanisław Olbryś. Dziękował wszystkim tym, którzy mieli pomysły, a potem je realizowali. Wszystko wymagało dużo pracy, ale efekty są imponujące. Przede wszystkim Trynosy wzbogaciły się o tzw. witacz na skraju wsi, a zaraz za nim – na początku alei – stanął stary i pięknie odnowiony wóz konny, który ma bogatą historię.
Za dworcem głównym, otwartym przed dwoma laty, pojawił się… międzynarodowy punkt informacji czasowo-przestrzennej. Nazwa świadczy o poczuciu humoru mieszkańców i i dużym dystansie do tego, co robią. Najważniejszą częścią punktu informacji jest 12 tablic z nazwami i odległościami do różnych miast w Polsce i na świecie, np.
- Nowy Jork,
- Kuala Lumpur,
- Irkuck,
- Wąchock.
Nie było tam tablicy z Wąsewem, ale – w tajemnicy przed wójtem - przygotowano także ją i na samym dole wójt przymocował tablicę podczas uroczystości.
W alei historyczno-przyrodniczej pojawiło się kilka gablot pokazujących historię i dzień dzisiejszy Trynos oraz historię powiatu. Tablicę z ptakami naszych lasów odsłonił Piotr Uścian-Szaciłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Potem dzieci z Trynos oraz uczniowie ze szkoły w Trynosach-Osiedlu wzięli udział w zgadywance dotyczącej ptaków. Natomiast Zbigniew Banaszek odsłonił tablicę informacyjną o Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, które prowadzi w Ostrowi.
Częścią alei w Trynosach jest także wystawa starego sprzętu rolniczego, pięknie odnowionego. To dla dzieci prawdziwa historia.
Zaproszeni goście pięknie mówili o tym, jak niecodzienną wsią są Trynosy. Nadleśniczy obiecał im niespodziankę w niedalekiej przyszłości, a wójt wręczył podziękowanie na piśmie. Powiedział też, że w przygotowywanej publikacji na temat atrakcji turystycznych w gminie Trynosy znajdą się na wysokim miejscu.
Starosta wspomniał natomiast, że w samorządzie woj. mazowieckiego narodził się pomysł, aby przywrócić komunikację kolejową na linii z Ostrołęki do Małkini. Tory przebiegają tuż za wsią, a niedaleko był kiedyś przystanek. Informacja wzbudziła duże zainteresowanie.
Zobacz inne materiały
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?