Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale, które zostaną przekształcone w spółki, zyskają - twierdzi wiceminister zdrowia

M.Uścińska
M.Uścińska
W ostrowskim szpitalu odbyła się konferencja dotycząca ochrony zdrowia w świetle nowych przepisów. Zachęcają one, aby przekształcać szpitale w spółki.

Od 1 lipca obowiązuje nowa Ustawa o działalności leczniczej. W konferencji, która odbyła się w szpitalu, w Sali Wykładowej im. prof. Andrzeja Śliwowskiego, w środę, 10 sierpnia, wziął udział m.in. wiceminister zdrowia, Andrzej Włodarczyk.

Dariusz Kielak, radca prawny, który omówił aspekty prawne ustawy, poinformował, że dokument proponuje m.in. wzmocnienie nadzoru nad Samodzielnymi Publicznymi Zakładami Opieki Zdrowotnej oraz przekształcenie ich w spółki kapitałowe. Zaznaczył, że nie jest to przymus - decyzję o przekształceniu podejmuje sam podmiot. Ustawa wprowadza też pewne zmiany dotyczące czasu pracy niektórych pracowników służby zdrowia.

- Ustawa zachowuje dotychczasowe przywileje, jakie przysługują pracownikom zakładów opieki zdrowotnej, - mówił Kielak - jednak wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników m.in. radiologii i radioterapii, czyli pracowników stykających się z promieniowaniem jonizującym.

Wcześniejsze normy mówiły o 5 godzinach pracy tygodniowo, jednak wzorem 24 innych państw Unii Europejskiej, ten czas nie będzie już tak okrojony, jak wcześniej.

- Chciałbym powiedzieć, ze lekarze uczestniczyli aktywnie w tworzeniu tych nowych przepisów - mówił dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowi i jednocześnie przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarzy, Andrzej Sawoni.- Myślę, że dzięki tej ustawie możemy wykonywać swój zawód w na zasadzie autentycznie wolnego zawodu, nie musimy być związani z jednym zakładem pracy. Te ustawy spełniają wiele oczekiwań naszego środowiska.

Ponadto, jak mówił dyrektor ustawa zmienia prawa pacjentów. Droga do uzyskania odszkodowania przez pacjenta będzie krótsza. Natomiast, jeśli lekarz będzie wykonywał zawód jako osobny podmiot, to w momencie kiedy jego ubezpieczyciel będzie musiał wypłacać dużo odszkodowań, składka dla tego lekarza będzie rosła. Jeśli natomiast będzie pracował w szpitalu, składka ta będzie rosła dla szpitala. Zdaniem Andrzeja Sawoniego, takie przepisy zwiększają odpowiedzialność lekarza za jego działania.

Potem, wiceminister mówił o trwających pracach nad nowymi ustawami dotyczącymi zdrowia i perspektywach, które dają. Powiedział też kilka słów na temat Ustawy o działalności leczniczej.

- Do "cukierków", które czekają na te szpitale, które się przekształcą, jest jeszcze taki cukierek pt. możliwość świadczenia usług komercyjnych - mówił wiceminister Włodarczyk. - W przypadku, kiedy się nie przekształcamy, prawo jest bezwzględne i nie pozwala prowadzić świadczeń komercyjnych.

Na koniec konferencji odbyła się dyskusja z udziałem wiceministra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki