MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Szwajcarii. Wysoki poziom, wiele języków i różne systemy edukacji. Czy wiesz, że Szwajcaria ma górskie szkoły?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
W Szwajcarii istnieją szkoły zlokalizowane w górach, na przykład w Alpach Szwajcarskich. Uczniowie mieszkają w schroniskach górskich, uczą się na świeżym powietrzu i zdobywają praktyczne umiejętności wspinaczkowe i narciarskie.
W Szwajcarii istnieją szkoły zlokalizowane w górach, na przykład w Alpach Szwajcarskich. Uczniowie mieszkają w schroniskach górskich, uczą się na świeżym powietrzu i zdobywają praktyczne umiejętności wspinaczkowe i narciarskie. pixabay.com/fatschi
Szwajcaria jest federacją, czyli dobrowolnym związkiem kantonów (odpowiednik naszego województwa), mających w wielu dziedzinach własne ustawodawstwo. W skład Konfederacji Szwajcarskiej wchodzi 26 kantonów. Zróżnicowane są zarówno pod względem wielkości, jak i liczby ludności oraz sytuacji finansowej. To jednocześnie oznacza, że w Szwajcarii istnieje 26 różnych systemów szkolnictwa. Różnią się nie tylko programami nauczania, ale również jakością edukacji.

Spis treści

Szwajcarska jakość również w edukacji?

Szwajcaria jest znana z bardzo wysokiej jakości swojego systemu edukacji, z silnym naciskiem na nauki ścisłe i techniczne oraz na praktyczne umiejętności zawodowe. Wiele szkół oferuje programy dwujęzyczne lub międzynarodowe, co przyciąga studentów z całego świata. System edukacji w Szwajcarii jest zdecentralizowany, co oznacza, że każdy kanton ma swój własny system edukacyjny. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które obowiązują we wszystkich kantonach.

 • W Szwajcarii obowiązkowa szkoła podstawowa trwa od 6 do 9 lat - w zależności od kantonu.
 • Następnie uczniowie przechodzą do szkoły średniej, która trwa zwykle od 3 do 4 lat.
 • Kształcenie na poziomie średnim obejmuje nieobowiązkową edukację na profilu zawodowym lub ogólnym.

Co ciekawe, blisko 60 proc. młodzieży po okresie kształcenia obowiązkowego wybiera kształcenie zawodowe, które z reguły trwa 4 lata. Szwajcarski system edukacyjny jest bardzo elastyczny i umożliwia uczniom dostosowanie programu na wiele sposobów. Uczniowie mogą np. wybrać różne poziomy trudności w zależności od swoich zdolności i zainteresowań.

Jak zorganizowana jest opieka przedszkolna w Szwajcarii?

Opieka przedszkolna w Szwajcarii oferuje wiele różnych opcji, zależnie od potrzeb i preferencji rodziców. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że opieka przedszkolna jest dobrowolna i nieobowiązkowa. Jednak większość dzieci w wieku przedszkolnym uczęszcza do przedszkoli, które oferują zajęcia edukacyjne, opiekę i zabawę.

W Szwajcarii istnieją trzy rodzaje przedszkoli:

 • publiczne,
 • prywatne,
 • kościelne.

Wszystkie te typy przedszkoli oferują różne programy i godziny pracy, aby sprostać potrzebom rodzin.

Opłaty za przedszkola są zróżnicowane w zależności od rodzaju placówki i regionu, w którym się znajduje. W niektórych kantonach istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na opłaty za przedszkole, ma na to wpływ sytuacja finansowa rodziny.

W przedszkolach dzieci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności i zdolności poprzez różnorodne zajęcia, takie, jak zabawy konstrukcyjne, malowanie, śpiewanie i taniec. Przedszkola w Szwajcarii skupiają się także na nauce społecznej i emocjonalnej, aby dzieci mogły rozwijać umiejętności interpersonalne i społeczne. W Szwajcarii opieka przedszkolna jest uważana za kluczową dla ich sukcesu edukacyjnego w przyszłości.

Szkoła podstawowa w Szwajcarii

Szkoła podstawowa w Szwajcarii, znana jako „Primarschule” lub „École primaire”, jest obowiązkowa i obejmuje dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jest to etap edukacyjny, który składa się z sześciu klas, zwykle zorganizowanych na podstawie wieku i poziomu zaawansowania uczniów.

W szkole podstawowej program nauczania składa się z różnych przedmiotów, w tym matematyki, języka ojczystego (niemieckiego, francuskiego, włoskiego lub retoromańskiego, w zależności od regionu), historii, geografii, nauk przyrodniczych, muzyki, sztuki i wychowania fizycznego.

Szkoła podstawowa w Szwajcarii składa się zwykle z małych klas, co pozwala na indywidualne podejście do uczniów i lepsze zrozumienie ich potrzeb edukacyjnych. Uczniowie mają również możliwość uczestniczenia w różnych projektach – również plenerowych, które mają na celu wzbogacenie ich doświadczeń edukacyjnych.

Oceny w szkole podstawowej są zwykle wyrażane w skali od 1 do 6, gdzie 6 to najlepsza ocena, a 4 to ocena dostateczna. Jednakże, w wielu szkołach podstawowych w Szwajcarii nie stosuje się ocen numerycznych, a zamiast tego stosuje się bardziej dopasowaną ocenę opisową. W Szwajcarii nauczyciele są bardzo zaangażowani w rozwój edukacyjny swoich uczniów i często współpracują z rodzicami, aby zapewnić jak najlepsze efekty edukacyjne dla dzieci.

Szwajcaria – co po podstawówce?

System szkół ponadpodstawowych w Szwajcarii obejmuje dwie główne ścieżki: szkołę średnią i szkołę zawodową.

Szkoła średnia, znana jako „Gymnasium” lub „Collège/Lycée”, jest szkołą ogólnokształcącą dla uczniów w wieku od 12 do 19 lat, która prowadzi do matury, umożliwiającej kontynuowanie nauki na poziomie wyższym. Program nauczania obejmuje szereg przedmiotów, w tym języki obce, matematykę, nauki przyrodnicze, nauki humanistyczne, historię i wychowanie fizyczne. Uczniowie muszą również wybrać jedną z sześciu gałęzi kierunkowych: nauki humanistyczne, nauki przyrodnicze, języki, ekonomia i prawo, sztuka i design lub muzyka.

Szkoła zawodowa, znana jako „Berufsschule” lub „École professionnelle”, skupia się na nauczaniu praktycznych umiejętności zawodowych i przygotowuje uczniów do pracy w konkretnej branży. Szwajcarski system szkół zawodowych oferuje szeroki wybór specjalizacji, takich jak mechanika, elektrotechnika, informatyka, gastronomia, opieka zdrowotna, finanse i wiele innych.

Obie ścieżki edukacyjne w Szwajcarii oferują różne poziomy kwalifikacji i stopni, które umożliwiają uczniom kontynuowanie nauki na poziomie wyższym lub znalezienie zatrudnienia w danej branży. Szkoły ponadpodstawowe w Szwajcarii cieszą się dobrą reputacją na całym świecie. Powodem jest wysoki poziom nauczania i wyposażenie uczniów w praktyczne umiejętności, które są bardzo cenione na rynku pracy.

Jak się studiuje w Szwajcarii?

Ukończenie nauki w szkole średniej drugiego stopnia uprawnia do kontynuowania nauki na trzecim szczeblu edukacji, który obejmuje dwie grupy szkół wyższych:

 • kantonalne uniwersytety i państwowe politechniki,
 • wyższe szkoły zawodowe.

Państwo odpowiada tylko za dwie politechniki (wraz z ich filiami) oraz za wyższe szkoły zawodowe w zakresie techniki i ekonomii. Kantony ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie uniwersytetów i za pozostałe wyższe szkoły zawodowe. Uniwersytety kantonalne otrzymują dotacje z budżetu federalnego.

Tego nie wiedziałeś o edukacji w Szwajcarii

Oto kilka ciekawostek na temat szkół w Szwajcarii:

 • Klasa bez nauczyciela. W niektórych szkołach w Szwajcarii uczniowie starszych klas mają możliwość uczenia się w samodzielnych grupach, bez bezpośredniego nadzoru nauczyciela. W takiej sytuacji nauczyciel jedynie zapewnia wsparcie i kierunek, podczas gdy uczniowie pracują według własnych indywidualnych planów nauczania.
 • Nauka w wielu językach. Ze względu na wielojęzyczną kulturę Szwajcarii, nauka prowadzona jest w wielu językach, w tym w niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim. Ponadto szkoły oferują naukę języków obcych, takich jak angielski, hiszpański, rosyjski i inne.
 • Szkoła w górach. W Szwajcarii istnieją szkoły zlokalizowane w górach, na przykład w Alpach Szwajcarskich. Uczniowie mieszkają w schroniskach górskich, uczą się na świeżym powietrzu i zdobywają praktyczne umiejętności wspinaczkowe i narciarskie.
 • Wsparcie finansowe dla studentów. W Szwajcarii istnieją różne programy wsparcia finansowego dla studentów, w tym stypendia, które pokrywają koszty nauki i życia. W przypadku uczniów z rodzin o niskich dochodach, koszty edukacji są często pokrywane przez państwo.
 • Kultura pracy i szacunek dla nauczycieli. W szkołach w Szwajcarii panuje silna kultura pracy i szacunek dla nauczycieli. Wielu nauczycieli jest wysoko wykwalifikowanych i cieszy się dobrym statusem społecznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła w Szwajcarii. Wysoki poziom, wiele języków i różne systemy edukacji. Czy wiesz, że Szwajcaria ma górskie szkoły? - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki