MKTG SR - pasek na kartach artykułów

250 zł dla pomocy nauczyciela już od 1 maja. Kto ma szansę otrzymać dodatkowe pieniądze? Zasady przyznawania

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Od maja osoby pracujące na stanowisku pomocy nauczyciela mogą spodziewać się dodatkowych pieniędzy.
Od maja osoby pracujące na stanowisku pomocy nauczyciela mogą spodziewać się dodatkowych pieniędzy. pixabay.com
To nie koniec zmian w oświacie. Od 1 maja osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela do pracy z dziećmi z orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych otrzymają dodatek za trudne warunki pracy. Kto dostanie pieniądze? Ile wyniesie dodatek? Jakie są zasady przyznawania? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści

Dodatki do pensji nauczyciela

Dodatki, na które może liczyć nauczyciel w ciągu swojej kariery, są różne i zależą od pełnionej funkcji, umowy o pracę oraz placówki. Karta nauczyciela wymienia następujące dodatki:

  • dodatek funkcyjny (np. za wychowawstwo),
  • dodatek funkcyjny za pełnienie roli dyrektora lub wicedyrektora,
  • dodatek motywacyjny – przyznaje go dyrektor szkoły, a jego wysokość ustalona jest w regulaminie wynagradzania nauczycieli,
  • dodatek wiejski (socjalny) – przyznaje się go nauczycielom, którzy pracują w miejscowościach, gdzie liczna mieszkańców nie przekracza pięciu tysięcy,
  • dodatek za warunki pracy (trudne lub/oraz uciążliwe) – otrzymują go nauczyciele, którzy np. pracują z trudną młodzieżą.
  • dodatek za wysługę lat.

Te dodatki nie przysługują osobom zatrudnionym na stanowisku pomoc nauczyciela. Pomoc nauczyciela to pracownik niepedagogiczny, który nie jest zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela. Dlatego też zdecydowano się na przyznanie specjalnego dodatku właśnie dla tych pracowników nie objętych nauczycielskimi przywilejami.

Dodatek dla pomocy nauczyciela

Władze Warszawy postanowiły przyznać dodatek za trudne warunki pracy osobom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach na stanowisku pomocy nauczyciela.

Osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela codziennie wspierają pedagogów pracujących bezpośrednio z dziećmi. Bardzo często bez ich pomocy nie byłoby możliwe sprostanie codziennym wyzwaniom związanym z kształceniem i opieką nad uczniami wymagającymi specjalnej organizacji nauki. Wychodząc naprzeciw postulatom związków zawodowych, rekomendujemy wprowadzenie w regulaminach wynagradzania pracowników niepedagogicznych zapisów wprowadzających dodatek dla pomocy nauczyciela w wysokości 250 zł - taką informację przekazała dyrektorom szkół wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Dodatek otrzymają osoby pracujące nie tylko w szkołach specjalnych, lecz wszystkich pracujących z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Tak więc również w szkołach i przedszkolach ogólnodostępnych.

Urszula Woźniak, wiceprezes ZG Związku Nauczycielstwa Polskiego, informuje, że ten dodatek obejmie wszystkie osoby pracujące w charakterze pomocy nauczyciela.

- Co do zasady, dodatek ten jest przeznaczony dla pracujących z dziećmi, mającymi orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych - a więc w szkołach i placówkach specjalnych, w szkołach i przedszkolach integracyjnych oraz w szkołach i placówkach ogólnodostępnych. Na dodatek będą mogły liczyć też osoby pracując jako pomoc przy trzylatkach w przedszkolach - informuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 250 zł dla pomocy nauczyciela już od 1 maja. Kto ma szansę otrzymać dodatkowe pieniądze? Zasady przyznawania - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki