MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki polskich studentów zaskakują. Raport „Student w pracy 2024”: co trzeci zarabia w Polsce 4-6 tys. zł miesięcznie

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Ile zarabiają polscy studenci? Wcale nie tak mało!
Ile zarabiają polscy studenci? Wcale nie tak mało! freepik.com
W 2024 roku, co trzeci student w Polsce osiąga miesięczne dochody w przedziale od 4 do 6 tysięcy złotych, co stanowi znaczący wzrost o 16,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane te pochodzą z najnowszego raportu „Student w pracy”, opracowanego przez Program Kariera Polskiej Rady Biznesu.

Spis treści

Studenckie zarobki mocno zróżnicowane

Aktualnie płaca minimalna w Polsce wynosi 4242 zł brutto. Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby poniżej 26. roku życia mogą korzystać z udogodnień podatkowych, które zwiększają ich dochody netto. Dla młodych na umowach o pracę daje to 3376,53 zł na rękę. Natomiast osobom, które już są po 26. urodzinach i otrzymują wynagrodzenie minimalne na umowie o pracę, pracodawcy po potrąceniu podatków i składek wypłacą 3267,53 złotych. Warto zauważyć, że pomimo tego wzrostu, nadal istnieje grupa studentów (24,3 proc.), która zarabia mniej niż 2000 zł miesięcznie, co pokazuje zróżnicowanie dochodów wśród młodych ludzi w Polsce.

Przeczytaj też: Tak wyglądała matura w dawnych czasach. Wspomnienia i zdjęcia! Przenieś się z nami m.in. do słynnego Liceum Stefana Batorego w Warszawie

Przyszłe aspiracje zarobkowe studentów

Zainteresowanie wysokimi zarobkami wśród studentów znacząco rośnie. W najnowszym badaniu, co trzeci respondent wyraził chęć zarabiania ponad 10 tys. zł na rękę, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z poprzednim rokiem, gdzie taką odpowiedź dało tylko 25 proc. ankietowanych. Jeszcze bardziej ambitne są plany na przyszłość - w 2025 roku, 42,2 proc. studentów chciałoby osiągać takie dochody, a za dziesięć lat, prawie 79 proc. badanych ma nadzieję na zarobki przekraczające 10 tys. zł. Te dane pokazują, jak oczekiwania finansowe młodego pokolenia ewoluują, podkreślając jednocześnie ważność dostosowania się rynku pracy do rosnących aspiracji.

Program Kariera i płatne staże jako szansa na rozwój

Program Kariera, prowadzony przez Polską Radę Biznesu, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości zawodowej młodych ludzi w Polsce. W 2024 roku, program ten zaoferował 120 płatnych staży w całym kraju, współpracując z 52 pracodawcami. Staże te, obejmujące różnorodne specjalizacje, oferują wynagrodzenia od 4,5 do 7,5 tys. zł miesięcznie, co jest atrakcyjną propozycją dla studentów. Warto zaznaczyć, że w 2023 roku, co trzeci stażysta kontynuował współpracę z firmą po zakończeniu stażu, co świadczy o efektywności programu w tworzeniu długoterminowych możliwości zawodowych dla młodych ludzi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarobki polskich studentów zaskakują. Raport „Student w pracy 2024”: co trzeci zarabia w Polsce 4-6 tys. zł miesięcznie - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki