MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MEN o zmianach w podstawach programowych. Kiedy poznamy konkretne propozycje ministerstwa edukacji? Nowacka zapowiada

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Barbara Nowacka wskazuje termin rozpoczęcia konsultacji zmian w podstawach programowych.
Barbara Nowacka wskazuje termin rozpoczęcia konsultacji zmian w podstawach programowych. freepik.com
Choć o konieczności odchudzenia podstaw programowych mówiło się bardzo dużo, projekty zmian zaproponowanych przez MEN nie zostały pozytywnie przyjęte. Po prekonsultacjach nadszedł czas na konsultacje. Ministerialny projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej „wyjdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni” - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Spis treści

Kiedy zmiany w podstawach programowych?

We wtorek 9 kwietnia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży poświęcone było sprawie zapowiedzianej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Zgodnie z zapowiedziami resortu edukacji od września w szkołach ma obowiązywać podstawa „odchudzona” o ok. 20 proc.

W rozporządzeniu ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, nazywanym zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji treści w niej zawartych.

Podczas posiedzenia komisji ministra edukacji Barbara Nowacka oceniła, że obecnie dyskusja nad projektem zmian jest przedwczesna, bo „dokument ministerialny wyjdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni”.
„Wtedy będzie czas na konsultacje” - powiedziała. Wyjaśniła, że propozycje zmian poddane prekonsultacjom, to jeszcze nie był projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji tylko materiał przygotowany przez ekspertów.

Zwracając się do posłów opozycji wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer powiedziała: „Dziwi nas moment, który wybrali państwo na tę dyskusję. Ponieważ rozmawiamy o propozycjach podstaw, których zasadniczo nie ma”.

Konsultacje nad materiałem, który przygotowuje MEN dopiero się rozpoczną. Rozpoczną się pewno z końcem przyszłego tygodnia, do końca miesiąca - tak jak powiedziała pani minister - najpóźniej - podała. Chcemy to zrobić oczywiście jak najszybciej. Chcemy dać odpowiedni czas wszystkim, również państwu, by w tych konsultacjach wziąć udział - dodała.

Tak będą przeprowadzane zmiany

Podstawa programowa to jest to, co nauczyciel musi zrealizować - podkreśliła Lubnauer.

Mówiąc o potrzebie „odchudzenia podstawy programowej wskazała, że dzięki temu nauczyciele będą mieli czas nie tylko na zrealizowanie tego, co jest wymagane, ale także będą go mieli po to, by rozszerzyć pewne zagadnienia lub by powtórzyć i utrwalić inne.” Zauważyła, że np. podstawa programowa z historii jest obecnie tak szczegółowa, że wygląda nie tylko jak program nauczania, a nawet jak konspekt lekcji.

W lutym 2024 r. do prekonsultacji zmian w podstawie programowej trafił materiał roboczy, propozycje zmian przygotowane przez zespoły ekspertów powołane przy resorcie edukacji. Resort edukacji przeprowadzenie ich uzasadniał tym, by każdy zainteresowany mógł się wypowiedzieć, zgłosić uwagi. W ciągu tygodnia prekonsultacji do MEN napłynęło ponad 50 tys. uwag i opinii.

Dopiero po przeanalizowaniu propozycji ekspertów oraz nadesłanych do niego uwag, MEN ma przedstawić projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej, a następnie poddać go konsultacjom. Resort edukacji chce, by „odchudzona” podstawa programowa obowiązywała od 1 września 2024 r. Jednocześnie zapowiada, że gdy zakończą się prace nad nią, rozpocznie się praca nad zupełnie nowymi podstawami programowymi, które miałby obowiązywać od 1 września 2026 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: MEN o zmianach w podstawach programowych. Kiedy poznamy konkretne propozycje ministerstwa edukacji? Nowacka zapowiada - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki