MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szajka VAT-owska usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród zatrzymanych adwokat i „Bestia”

REd.
Szajka VAT-owska usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród zatrzymanych adwokat i „Bestia”
Szajka VAT-owska usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród zatrzymanych adwokat i „Bestia” Adam Jankowski
Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również „prania pieniędzy”. Podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności z uwagi na popełnienie przez nich zbrodni VAT-owskiej.

Na polecenie prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 15 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Łącznie prokuratorskie zarzuty usłyszało 16 osób.

Czynności przeprowadzone zostały na terenie Katowic, Łodzi, Krakowa i Kielc, gdzie funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również „prania pieniędzy”, kwalifikowane z art.271a § l i 2 kk, art. 277a § 1 kk.

Podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności z uwagi na popełnienie przez nich zbrodni VAT-owskiej, kwalifikowanej z art.277a § l kk. Przepisy te wprowadzone zostały do kodeksu karnego 1 marca 2017 r.

Wśród zatrzymany był śląski adwokat, któremu prokurator przedstawił łącznie trzy zarzuty w tym utrudniania postępowania kwalifikowane z art. 239 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata oraz nakaz powstrzymania się od udzielenia porad prawnych oraz poręcznie majątkowe w kwocie 200 tysięcy złotych.

Kolejny podejrzany o nieformalne zarządzanie tzw. „znikającym” podatnikiem jest sprawca, który pod koniec lat 80. XX w. został skazany za potrójne zabójstwo w tym małżeństwa i ich pomocy domowej. Po dokonaniu zbrodni sprawca dokonał podpalenia zwłok.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 6 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie.

W trakcie intensywnie prowadzonych czynności prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego pojazdu marki Audi o wartości 750 tysięcy złotych, który zakupiony został ze środków pochodzących z wyłudzonego podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. podzielonej płatności.

Postępowanie ma wielowątkowy i rozwojowy charakter. Dotychczas w toku śledztwa zarzuty przedstawiono ponad 174 podejrzanym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szajka VAT-owska usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród zatrzymanych adwokat i „Bestia” - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki